مشکلات استخراج ارزهای دیجیتال

زمان مطالعه: 3 دقیقه
2
(1)

امروزه افراد زیادی علاقه مند به استخراج ارزهای دیجیتال هستند. اما این افراد باید بدانند که استخراج ارزهای دیجیتال مشکلات مخصوص خودش را دارد. خوشبختانه راهکارهایی برای حل برخی از این مشکلات وجود دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

استخراج ارزهای دیجیتال

بزرگ ترین ارز دیجیتال در جهان یعنی بیت کوین را در نظر بگیرید. بیت کوین و تعداد زیادی از سایر ارزهای دیجیتال مبتنی بر استخراج هستند. استخراج بیت کوین به این صورت است که دستگاه های استخراج در سراسر جهان تلاش برای حل یک سری معادله پیچیده ریاضی می کنند. هر ماینری که زودتر به پاسخ این معادلان برسد بلاک را استخراج کرده و پاداش استخراج را دریافت می کند. این فرایند هر ده دقیقه یک بار تکرار می شود یعنی سختی معادلات یا اصطلاحا سختی استخراج باید به گونه ای باشد که حل کردن آن ۱۰ دقیقه طول بکشد.

مشکلات استخراج ارزهای دیجیتال

هزینه زیاد: همانطور که گفته شد معادلات استخراج برای بیت کوین باید به گونه ای باشد که حل آن ۱۰ دقیقه طول بکشد. در ابتدای فعالیت بیت کوین سختی استخراج به صورتی بود که حتی با کامپیوترهای خانگی هم انجام می شد اما رفته رفته افزایش یافت به صورتی که امروزه برای استخراج بیت کوین به دستگاه های بسیار قوی به نام ASIC نیاز است. خرید این دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز برای خنک کردن آن ها و… مجموعا می تواند هزینه زیادی نیاز داشته باشد اما گذشته از آن برق مصرفی آن ها نیز به شدت زیاد است به صورتی که استخراج بیت کوین تنها در کشورهایی به صرفه است که هزینه برق در آن ها پایین است. اما آیا روشی برای از بین بردن این هزینه وجود دارد؟ ۲ راه برای کاهش هزینه برق می توان نام برد:

  • استفاده از پروتکل اثبات سهام یا PoS برق کمتری نیاز دارد. این پروتکل در ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم یا کاردانو اجرا می شود. اما بیت کوین از پروتکل اثبات کار یا PoW استفاده می کند.
  • استفاده از انژی های تجدید پذیر مانند برق آبی یا خورشیدی می تواند علاوه بر کاهش هزینه تاثیرات خوبی بر محیط زیست داشته باشد. در حال حاضر شرکت هایی مانند بارنسی و هیدروماینر از این انرژی ها استفاده می کنند و علاوه بر آن به انتقال تجهیزات به مناطق سردسیر انرژی مورد نیاز برای خنک کردن تجهیزات را هم کاهش داده اند.

سرقت: هکرها همیشه به دنبال راه هایی برای سرقت هستند. این افراد با استفاده از روش هایی به استخراج با استفاده از تجهیزات سایر ماینرها می پردازند. متاسفانه راهکار مناسبی برای مقابله با حملات این هکرها وجود ندارد و تنها می توان گفت که استفاده از PoS که از ترکیب ۵ پروتکل در پلتفرم بلاکچین خود استفاده می کند می تواند برای مقابله با این حملات مورد استفاده قرار گیرد.

تمرکز زدایی: همانطور که گفته شد برای استخراج ارز دیجیتالی مانند بیت کوین به دستگاه های استخراج یا ASIC نیاز است که دستگاه های بسیار قدرتمندی هستند. هر ASIC تنها برای یک ارز دیجیتال خاص می تواند مورد استفاده قرار گیرد و پس از آن که برای یک ارز دیجیتال ASIC ویژه ساخته شد احتمالا دیگر استخراج بدون آن ممکن نخواهد بود. اما از آنجایی که برخی از ماینر ها روی نحوه طراحی ASIC ها تاثیر گذارند و تولید کنندگان آن ها نیز محدودند پس فضای استخراج متمرکز می شود.  با تمرکز زدایی از فرآیند تولید دستگاه های ASIC، و به کارگیری یک الگوریتم هش جدید که به طور موثر تمام ماینرهای ASIC را از حیض انتفاع خارج خواهد کرد؛ می توان این مشکل را رفع کرد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 2 / 5. تعداد آرا : 1

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *