باورهای غلط درمورد بلاکچین

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

بلاکچین فناوری قدرتمندی است که در زمینه های فراوانی به کار برده می شود. اما با این وجود افراد زیادی وجود دارند که آشنایی کمی با بلاکچین داشته و باورهای غلطی درمورد آن دارند. در این مقاله می خواهیم تعدادی از باورهای غلط درمورد بلاکچین را بررسی کنیم؛ پس با ما همراه باشید.

تنها یک بلاکچین داریم

افراد زیادی گمان می کنند که تنها یک بلاکچین وجود دارد و همه کاربردهای بلاکچین از طریق آن صورت می گیرد. در حالی که چنین نیست و بلاکچین های مختلفی وجود دارد که هر یک کاربرد مخصوص به خود را دارد و انواع آن ها نیز یکی نیست.

تنها کاربرد بلاکچین ارز دیجیتال است

یکی از بزرگ ترین کاربردهای بلاکچین در ارزهای دیجیتال است؛ اما این تنها کاربرد آن نیست. در حقیقت بلاکچین کاربردهای بسیار زیادی دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بلاکچین می تواند برای جلوگیری از کلاهبرداری در املاک مورد استفاده قرار گیرد. خصوصا که ثبت املاک می تواند پر هزینه باشد بلاکچین در این زمینه کمک زیادی به ما می کند.
  • بلاکچین راهی برای برگزاری انتخابات بدون تقلب است چرا که داده ها در آن امکان تغییر ندارند پس می توان به نتیجه حاصل از نظرسنجی ها کاملا اعتماد کرد.
  • امکان ثبت انواع اطلاعات در مراکز آموزشی مانند مدارس یا دانشگاه ها در مورد ارزشیابی ها و امتحانات یا مدارک مربوط به انتقال دانشجویان و… در بلاکچین وجود دارد.
  • استفاده از بلاکچین در حسابداری امکان خطای انسانی و یا دستکاری را از بین می برد و در نتیجه فرایند حسابداری از این طریق بسیار کارآمدتر می شود.

بلاکچین همان بیت کوین است

بلاکچین همان فناوری و بستری است که بیت کوین با استفاده از آن کار می کند و بنابراین این دو به هیچ عنوان یکی نیستند. بیت کوین با هدف ساده تر کردن تراکنش ها و همچنین سرعت بخشیدن به آن ها ایجاد شده است در حالی که هدف بلاکچین ایجاد یک محیط امن است. شاید بتوان رابطه بین بیت کوین و بلاکچین را به رابطه بین اینترنت و ایمیل تشبیه کرد.

در اینجا لازم است ذکر کنیم که یک کیف پول دیجیتال برای نگهداری بیت کوین وجود دارد که نام آن بلاکچین می باشد و توسط یک کمپانی به همین نام ساخته شده است. نکته مهم در اینجا این است که نباید کمپانی بلاکچین را با تکنولوژی بلاکچین اشتباه گرفت.

در بلاکچین می توان فایل ذخیره کرد

امکان ذخیره کردن فایل در بلاکچین وجود ندارد و آن چیزی که در بلاکچین قرار می گیرد؛ اطلاعات است. در حقیقت اطلاعات قرار داده شده در بلاکچین وجود داشتن یک فایل به خصوص را تایید می کنند.

بلاکچین همیشه عمومی است

بسیاری از بلاکچین ها عمومی هستند؛ اما این بدان معنا نیست که تمامی بلاکچین ها عمومی می باشند. در حقیقت بلاکچین شامل انواع عمومی و خصوصی و حتی نیمه خصوصی می شود. یک ارز دیجیتال مانند بیت کوین از یک بلاکچین عمومی بهره می برد که در آن هر فردی می تواند عضو شبکه شده و تراکنش ها را مشاهده کند. حتی امکان استخراج بیت کوین هم برای هر کسی وجود دارد. اما بلاکچین دیگری مانند Corda خصوصی است و تنها عده خاصی می توانند به آن دسترسی داشته باشند.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *