اتریوم یا نئو؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

امروزه که بیش از ۵۰۰۰ ارز دیجیتال در جهان وجود دارد؛ تعدادی از آن ها که ویژگی های مشابهی دارند دائما با هم مقایسه می شوند. دو ارز دیجیتالی که به این صورت اند اتریوم و نئو اند که در این مقاله به مقایسه آن ها خواهیم پرداخت.

اتریوم

اتریوم پس از بیت کوین دومین ارز دیجیتال بزرگ و محبوب در جهان است. اتریوم یک فناوری بسیار قوی است که ارز دیجیتال تنها یکی از قابلیت های آن است. پلتفرم اتریوم این را برای افراد ممکن می سازد که برنامه های خود را روی آن پیاده کنند. همچنین یکی از قابلیت های اتریوم قراردادهای هوشمند است که در واقع پروتکل هایی برای تسهیل تبادل پول و… است.

نئو

نئو هم مانند اتریوم یک فناوری مبتنی بر بلاکچین است. نئو تلاش بر ایجاد یک اقتصاد هوشمند و دیجیتالی کردن دارایی ها دارد. استفاده از الگوریتم distributed Byzantine Fault Tolerance یا به اختصار dBFT در نئو موجب صرفه جویی در انرژی و تسریع معاملات شده است.

مقایسه اتریوم و نئو

اتریوم و نئو را می توان از جهات های مختلفی مورد بررسی قرار داد؛ از جمله:

اصول اولیه و پایه: اهداف و خدمات اتریوم و نئو بسیار مشابه بوده و به همین دلیل است که این دو ارز دیجیتال همیشه با هم مقایسه می شوند. اتریوم و نئو هر دو در تلاش اند تا تبدیل به پلتفرم اصلی اینترنت نسل جدید شوند. بلاکچین هر دو این ارزهای دیجیتال برای توسعه و پیشرفت اپلیکیشن های توزیع شده و قراردادهای هوشمند طراحی شده است.

عرضه اولیه: هم نئو و هم اتریوم پلتفرمی را در اختیار اپلیکیشن های جدید قرار می دهند که بتوانند با استفاده از آن عرضه اولیه راه اندازی کنند تا از این طریق سرمایه اولیه مورد نیاز آن ها جمع آوری شود.

سرعت تراکنش: اتریوم و نئو در سرعت تراکنش تفاوت بزرگی دارند. در اتریوم سرعت تراکنش ۱۵ تراکنش در ثانیه است در حالی که در نئو هزاران تراکنش در هر ثانیه انجام می شوند.

سوخت: هم در نئو و هم در اتریوم چیزی به عنوان سوخت یا گس وجود دارد. اما ماهیت آن ها متفاوت اند. در اتریوم گس واحد کوچکتر اتر که توکن اتریوم است می باشد. اما در نئو گس پاداش در اختیار داشتن نئو است؛ مانند سود سهام.

تقسیم پذیری: همانطور که گفته شد در اتریوم گس واحد کوچکتر اتر است؛ یعنی اتر به قسمت های کوچکتر تقسیم می شود. اما نئو این طور نیست و غیر قابل تقسیم است. به این معنا که بر خلاف سایر ارزهای دیجیتال کسی نمی تواند ۱.۵ نئو انتقال دهد و حتما این ارز به صورت عدد صحیح است.

پشتوانه: اتریوم توسط هیچ دولتی پشتیبانی نمی شود و مستقل است اما نئو توسط دولت چین حمایت می شود. درواقع می توان گفت نئو پاسخ دولت چین به اتریوم است. به همین دلیل حجم زیادی از بازار چین و سایر کشورهای آسیایی در اختیار نئو است. این موضوع حتی موجب شده که بیشتر مقالات نئو به زبان چینی باشد و ترجمه آن برای غیر چینی زبانان دشوار باشد. اما مقالات اتریوم به زبان انگلیسی است.

زبان برنامه نویسی: اتریوم برای قراردادهای هوشمند و برنامه های غیر متمرکز یک زبان برنامه نویسی خاص به نام Solidity  دارد در حالی که در نئو از زبان های Java و #C استفاده می شود.

سخن پایانی

نمی توان گفت بین اتریوم و نئو کدام بهتر است چرا که هر کدام مزیت های خود را دارند. اتریوم نسبت به نئو محبوبیت بیشتری در میان مردم دارد به صورتی که پس از بیت کوین دومین ارز دیجیتال بزرگ در جهان است. اما نئو از نظر تکنولوژی برتری هایی نسبت به اتریوم دارد. البته اتریوم در تلاش برای بهبود تکنولوژی خود است. بنابراین نبرد بین اتریوم و نئو یک نبرد نزدیک و سخت است که نمی توان به راحتی برنده آن را تشخیص داد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *