معرفی توکن نشان ریال

زمان مطالعه: 2 دقیقه
3
(1)

ارز دیجیتال بانک مرکزی نوعی از ارز دیجیتال است که دولت ها در حال کار کردن روی آن هستند. یکی از این ارزها که بانک ملی ایران به همراه شبکه بلاکچین ققنوس آن ها راه اندازی کرده است؛ توکن نشان ریال است. با ما در این مقاله همراه باشید تا با این توکن آشنا شویم.

توکن نشان ریال چیست؟

توکن نشان ریال یکی از جدید ترین محصولات ارائه شده توسط بانک ملی ایران است که همانطور که گفته شد در نتیجه همکاری این بانک با شبکه بلاکچین ققنوس راه اندازی شده است. این توکن بر بستر یک دفتر کل توزیع شده ارائه شده و پیش بینی می شود که در آینده نزدیک بسیاری از سایر بانک های ایرانی هم توکن های خود را راه اندازی کنند. از جمله اهداف این توکن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ترویج بانکداری الکترونیک
  • تسریع روند استقرار اقتصاد هوشمند
  • حذف پول کاغذی و کارت های بانکی به منظور کاهش هزینه تراکنش ها
  • ارتقای توان شبکه پرداخت در سطح ملی

ارزش توکن نشان ریال

ارزش هر توکن نشان ریال برابر با ۱۰ میلیون ریال یا ۱ میلیون تومان است. کاربران می توانند برای بهره مندی از این توکن کیف پول الکترونیکی خود را شارژ نمایند که در این صورت مبلغ معادل آن نزد بانک ملی ایران به سپرده گذاشته می شود. با استفاده از این توکن کاربران می توانند با هزینه بسیار پایین تراکنش های روزمره و خرد خود را انجام دهند. توکن نشان ریال قابل خرد شدن یا هفت رقم اعشار یا همان ۱ ریال می باشد. همچنین امکان خارج کردن موجودی از کیف پول نیز وجود دارد که برای این منظور کاربر می تواند درخواست انتقال معادل موجودی خود را به شماره شبا دهد.

کاربردهای توکن نشان ریال

توکن نشان ریال کاربردهای فراوانی دارد که از جمله این کاربردها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • با توجه به شرایط فعلی و بیماری کرونا نیاز به انجام تراکنش های بدون تماس بیش از پیش دیده می شود که از توکن نشان ریال برای دستیابی به این تراکنش ها می توان بهره برد.
  • امکان جلوگیری از کلاهبرداری های مربوط به کارت به کارت کردن با استفاده از کیف پول الکترونیکی وجود دارد.
  • به دلیل استفاده بسیار زیاد از سوییچ های بانکی و واریز کارتی با استفاده از دستگاه های کارت خوان فشار زیادی به این سوویچ ها وارد می شود که با استفاده از توکن نشان ریال و انجام تراکنش های خرد از طریق آن می توان این فشار را کاهش داد. لازم به ذکر است که در حال حاضر فشار وارد شده به سوویچ های بانکی آنقدر شدید است که بسیاری از انواع پرداخت های پیشرفته از این طریق قابل انجام شدن نیستند.
  • در صورت تحقق اهداف ذکر شده برای توکن نشان ریال، پرداخت ها در خرید های اینترنتی بسیار راحت تر می شوند و حتی امکان استفاده از این توکن برای خرید از فروشگاه های فیزیکی هم وجود خواهد داشت.

آیا توکن نشان ریال یک CBDC است؟

CBDC همان ارز دیجیتال بانک مرکزی است و توکن نشان ریال را می توان به نوعی یکی از این ارزهای دیجیتال دانست. اما با توجه به این که سیاست گذاری های CBDC و انتشار ریال در حاکمیت بانک مرکزی قرار ندارد؛ پس نمی توان آن را به طور قطعی ارز دیجیتال بانک مرکزی دانست.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 3 / 5. تعداد آرا : 1

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *