توکن غیر قابل تعویض چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

شاید برای شما هم سوال پیش آمده باشد که توکن غیر قابل تعویض چیست؟ شاید فردی خیلی ساده بگوید یعنی توکنی که با هیچ چیزی قابلیت تعویض ندارد. اما آیا این تعریف درست است؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

توکن غیر قابل تعویض

قبل از هر چیزی باید با ذکر مثال تفاوت قابل تعویض و غیر قابل تعویض بودن را مشخص کنیم. یک اسکناس هزار تومانی را در نظر بگیرید. اگر این اسکناس را با یک اسکناس هزار تومانی دیگر عوض کنید آیا اتفاقی رخ می دهد؟ بلیت هواپیما چطور؟ اگر دو بلیت هواپیما را با ظاهر کاملا مشابه اما برای دو مقصد متفاوت را با یکدیگر معاوضه کنید مشکلات زیادی ایجاد می شود. در این مثال ها اسکناس هزار تومانی یک نمونه قابل تعویض است و بلیت هواپیما غیر قابل تعویض.

توکن های غیر قابل تعویض هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند که موجب می شود بسیار شبیه به بلیت هواپیما باشند. این توکن ها به علت منحصر به فرد بودن معمولا بسیار کمیاب هستند. یکی دیگر از تفاوت های توکن های قابل تعویض و غیر قابل تعویض این است که توکن ها قابل تعویض به قسمت های کوچکتر تقسیم می شوند. مثلا بیت کوین حتی به یک میلیون قسمت هم که هر قسمت آن ساتوشی نام دارد تقسیم می شود. اما توکن های غیر قابل تعویض به قسمت های کوچکتر تقسیم نمی شوند.

کاربرد توکن های غیر قابل تعویض

این توکن ها کاربردهای فراوانی دارند؛ از جمله:

بازی: توکن های غیر قابل تعویض راه جدیدی برای استفاده از فناوری بلاکچین در بازی ها را ایجاد کردند. به این صورت که به عنوان سلاح یا لباس و… در بازی ها استفاده می شوند و یک ویژگی کمیاب بودن به این بازی ها بخشیده اند. به عنوان مثال شرکت CryptoKitties یک بازی مبتنی بر بلاکچین ایجاد کرد که در آن افراد می توانند انواع مختلفی از گربه مجازی را بخرند و پرورش دهند و یا حتی بفروشند. هر گربه ویژگی های ژنتیکی منحصر به فردی دارد که روی بلاکچین ذخیره می شود و می تواند توسط اتریوم خرید و فروش شود.

مالکیت معنوی: توکن های غیر قابل تعویض به عنوان مجوز توسط برخی شرکت ها فروخته می شوند. این توکن ها می توانند نماینده یک آهنگ یا نقاش و… باشند. از این طریق خالقان آثار تسلط بهتری روی آثارشان دارند و به درستی دستمزد دریافت می کنند.

اموال فیزیکی: اقلام گران بها یا املاک و سایر اموال فیزیکی مانند این ها را می توان اصطلاحا توکنی کرد. علت انجام این کار تامین مالی و گسترش یا تصفیه احتمالی اموال است.

تایید هویت و سابقه: توکن های غیر قابل تعویض می توانند نماینده ای از شناسنامه یا مدرک تحصیلی و… باشند. این توکن ها راه مناسبی برای جلوگیری از تقلب و سو استفاده در این زمینه هستند.

اسناد مالی: انواع اسناد مالی قابلیت تبدیل شدن به یک توکن غیر قابل تعویض را دارند تا از این طریق مورد معامله قرار بگیرند.

مزایا و معایب توکن های غیر قابل تعویض

توکن های غیر قابل تعویض مزایای بسیاری دارند. شما می توانید ویژگی های فراوانی روی این توکن ها ذخیره کنید. از دیگر مزایای توکن های غیر قابل تعویض استاندارد این توکن ها ERC-721 است که یکی از مزایای مهم آن ها به شمار می رود. همچنین این توکن ها می توانند به عنوان یک ابزار برای سرمایه گذاری های بزرگ مورد استفاده قرار بگیرند. اما این توکن ها معایبی هم دارند. به عنوان مثال پذیرش این توکن ها توسط مردم و همچنین توسعه آن ها آهسته صورت می گیرد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *