گواه اثبات سهام در اتریوم چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

در ابتدا که اتریوم به جهان معرفی شد با استفاده از گواه اثبات کار عمل می کرد. اما تصمیم بر این شد که با ارائه یک هارد فورک به جای گواه اثبات کار از گواه اثبات سهام استفاده کند. در مقاله قبل مشکلاتی که به دلیل این تغییر بر طرف می شوند را بررسی کردیم. اما اتریوم با استفاده از گواه اثبات سهام ریسک وقوع برخی مشکلات را هم دارد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

گواه اثبات سهام

بهتر است ابتدا توضیح مختصری در مورد گواه اثبات سهام و تفاوتی که با گواه اثبات کار دارد بدهیم. در ارزهای دیجیتال مبتنی بر گواهی اثبات کار هر ماینر برای آن که بتواند در شبکه فعالیت کند باید قدرت پردازشی سخت افزارهای خود را به شبکه اختصاص دهد. اما ارزهای دیجیتال مبتنی بر گواهی اثبات سهام به این فکر افتادند که چرا سرمایه زیادی صرف خرید تجهیزات استخراج و مصرف برق شود؛ آن هم در حالی که این سرمایه می تواند در خود شبکه به مصرف برسد. در گواهی اثبات سهام صلاحیت اعتبار سنج دیگر ربطی به قدرت هش نداشته و با مقدار کوین هایی که اعتبار سنج در شبکه سهام گذاری کرده تعیین می شود. اما منتقدان در گواه اثبات سهام چند نقطه ضعف مشاهده کرده اند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

حملات  Long-range

حمله Long-range در اتریوم به این صورت است که فرد مهاجم از وضعیت فعلی بلاکچین در بلاک جنسیس (اولین بلاک در یک شبکه بلاکچین) به علاوه استیکینگ مقادیر زیادی از اتریوم به منظور ایجاد یک زنجیره مخرب بهره می برد تا بتواند کاربران را فریب دهد که از زنجیره ذکر شده استفاده کنند. پس از آن این زنجیره جدید ایجاد شده توسط مهاجم از زنجیره اصلی اتریوم پیشی گرفته و به این ترتیب از نظر تئوری توانایی بازنویسی تاریخچه تراکنش ها با تراکنش ها و بلاک های جدید را دارد. نودهای جدید در شبکه توانایی تشخیص شبکه اصلی را ندارند و بنابراین این نوع حملات به دلیل تشخیص ضعف، پیروی نودهای جدید یا نودهای آفلاین از سایر نودها درباره وضعیت فعلی سیستم است. در گواه اثبات کار تشخیص زنجیره اصلی کار دشواری نیست چرا که طولانی ترین زنجیره همان زنجیره اصلی است اما در گواه اثبات سهام این چنین نیست. البته نودهای جدید می توانند برای تشخیص زنجیره اصلی در اتریوم ۲.۰ هش بلاک اخیر را از منابع مود اطمینان از قبیل مرورگر بلاکچین دریافت کنند و سپس آن هش را به عنوان چکپوینت در کلاینت بلاک چین خود قرار دهند.

متمرکز سازی

همانطور که گفته شد در گواه اثبات سهام صلاحیت یک اعتبارسنج هیچ ربطی به قدرت هش نداشته و با مقدار کوین هایی که در شبکه سهام گذاری کرده تعیین می شود. بنابراین افراد ثروتمند در این شرایط پاداش بیشتری دریافت می کنند و قدرت بیشتری دارند که این مساله فرایند تایید غیرمتمرکز شبکه را به خطر می اندازد. البته گواه اثبات کار هم با توجه به سرمایه اولیه بسیار زیاد و همچنین هزینه سنگین برقی که نیاز دارد با ریسک کاهش غیر متمرکز سازی رو به رو است. اما به عنوان مثال در بیت کوین که یک ارز دیجیتال مبتنی بر گواه اثبات کار است؛ از طریق محدود کردن حجم بلاک غیر متمرکز سازی بیشتری ممکن شده است. البته از آنجایی که در گواه اثبات سهام تمام کاربران می توانند به راحتی و بدون نیاز به سخت افزار به تایید کننده تبدیل شوند پس می توان گفت که اتریوم ۲.۰ از شانس بهتری برای غیر متمرکز سازی بیشتر برخوردار است. در چنین شرایطی لازم است که فاصله کمتری بین قدرت دارندگان و استیک کنندگان باشد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *