گواه اثبات سهام در اتریوم چه مشکلاتی را حل می کند؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

اتریوم در ابتدا مبتنی بر گواه اثبات کار بود. اما تصمیم بر این شد که در سال ۲۰۲۰ با ارائه یک هاردفورک به گواه اثبات سهام تغییر پیدا کند. اما این تغییر موجب حل چه مشکلاتی در اتریوم می شود؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

گواه اثبات سهام

بد نیست ابتدا کمی با گواه اثبات سهام و تفاوتش با گواه اثبات کار آشنا شویم. نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال مبتنی بر گواه اثبات کار به این صورت است که ماینرها قدرت پردازشی تجهیزاتشان را به شبکه ارز دیجیتال مورد نظرشان اختصاص می دهند و سپس در ازای آن در صورتی که موفق به استخراج بلاک جدید شوند پاداش می گیرند. اما گواه اثبات سهام جایگزینی برای گواه اثبات کار است. در واقع گواه اثبات سهام به این دلیل ایجاد شد که هزینه های مربوط به خرید تجهیزات استخراج و مصرف برق در گواه اثبات کار حذف شود و به جای آن این سرمایه در خود شبکه به مصرف برسد. در گواه اثبات سهام صلاحیت یک اعتبارسنج هیچ ربطی به قدرت هش نداشته و با مقدار کوین هایی که در شبکه سهام گذاری کرده تعیین می شود. در ادامه برخی از مشکلاتی که در گواه اثبات سهام بر طرف شده را بررسی خواهیم کرد.

مصرف انرژی

گواه اثبات کار به انرژی و برق بسیار زیادی نیاز دارد. برای استخراج ارز دیجیتال به تجهیزات بسیار قدرتمندی نیاز است که این تجهیزات برای آن که بتوانند ارز دیجیتال استخراج کنند برق خیلی زیادی مصرف می کنند. برق مصرفی در اینجا به این صورت است که برای استخراج هر بیت کوین برابر با مصرف یک خانواده متوسط آمریکایی در ۲ سال نیاز است. علاوه بر آن برق مصرفی برای انجام هر تراکنش برابر مصرف ۲۰ روز همین خانواده است. (البته در شرایطی که اتریوم از گواه اثبات کار بهره ببرد مصرف برق آن کمتر است به عنوان مثال برق مصرفی برای انجام هر تراکنش برابر با برق مصرفی ۱ روز این خانواده است.) اما در گواه اثبات سهام دیگر نیازی به چنین تجهیزات پر مصرفی نیست و لذا مصرف انرژی در گواه اثبات سهام به شدت پایین می آید. به این ترتیب اثرات مخرب کمتری هم برای محیط زیست به همراه دارد.

عملکرد

به طور کلی می توان گفت که گواه اثبات سهام عملکرد بهتری نسبت که گواه اثبات کار دارد. دلیل این امر آن است که اتریوم ۲.۰ از نسخه ای از شاردینگ بهره خواهد برد. تعریف شاردینگ عبارت است از یک روش تقسیم بندی که راندمان سریع تر را ممکن می سازد. اتریوم با استفاده از شاردینگ تبدیل به چند بلاکچین می شود به به طور موازی کار می کنند پس تعداد تراکنش هایی که در هر ثانیه می تواند انجام شود افزایش می یابد. بنابراین اتریوم ۲.۰ با گواه اثبات سهام موجب بهبود تعداد تراکنش‌ها در ثانیه و انجام انتقال سرمایه در شبکه می شود. برای درک بهتر این موضوع لازم است ذکر کنیم که زمان مورد نیاز برای تولید هر بلاک در بیت کوین برابر با ۱۰ دقیقه است و با توجه به حجم محدود هر بلاک (۱ مگابایت) تعداد تراکنش هایی که در هر بلاک قرار می گیرد محدود است. اما اتریوم با به کار گیری روش ذکر شده می تواند تعداد تراکنش هایش در هر ثانیه را به صد هزار عدد برساند.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *