گواه اثبات سهام چیست؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

گواه اثبات سهام راهی برای اعتبار سنجی تراکنش هاست. این گواه در حقیقت یک جایگزین برای گواه اثبات کار است. با ما در این مقاله همراه باشید تا گواه اثبات سهام را بررسی کنیم.

گواه اثبات سهام چیست؟

همانطور که گفته شد گواه اثبات سهام جایگزینی برای گواه اثبات کار است. در واقع گواه اثبات سهام برای این منظور ایجاد شد که هزینه های مربوط به خرید تجهیزات استخراج و مصرف برق در گواه اثبات کار حذف شود و به جای آن این سرمایه در خود شبکه مصرف شود. همانطور که می دانید در گواه اثبات کار هر ماینر قدرت پردازشی خود را به شبکه اختصاص می دهد و در برابر آن در مواقعی که موفق به استخراج بلاک جدید می شود پاداش استخراج دریافت می کند. و لذا این که یک ماینر پاداش دریافت کند یا خیر به قدرت هش تجهیزات او بستگی دارد. اما در گواه اثبات سهام صلاحیت یک اعتبارسنج هیچ ربطی به قدرت هش نداشته و با مقدار کوین هایی که در شبکه سهام گذاری کرده تعیین می شود.

اعتبارسنجی در گواه اثبات سهام به این صورت است که شبکه به صورت اتفاقی به یکی از مشارکت کنندگان اجازه اعتبارسنجی بلاک بعدی را می دهد و این فرد بسته به مقدار ارز دیجیتالی که سهام گذاری کرده پاداش می گیرد. به عنوان مثال در صورتی که یک نفر ۳ درصد کوین های یک ارز دیجیتال را داشته باشد می تواند ۳ درصد بلاک ها را اعتبار سنجی کند. نکته قابل توجه این است که در این حالت تمامی واحد های ارز دیجیتال از قبل استخراج شده اند و اعتبارسنج تنها کارمزد معاملات هر بلاک را به عنوان پاداش دریافت می کند. از اولین ارزهای دیجیتال که از گواه اثبات سهام استفاده کردند می توان به پیر کوین یا ان تی اکس و… اشاره کرد.

تامین امنیت

گواه اثبات سهام به این صورت به تامین امنیت شبکه کمک می کند که در صورتی که یک نفر بخواهد شبکه بلاکچین یک ارز دیجیتال مبتنی بر گواه اثبات سهام را مورد حمله قرار دهد؛ باید حداقل ۵۱ درصد از آن ارز دیجیتال را در اختیار داشته باشد. به دست آوردن این مقدار از یک ارز دیجیتال کار بسیار دشواری است و حتی اگر فردی موفق به انجام آن شود هم در صورت وقوع حمله اولین کسی که متحمل ضرر می شود خود اوست. چرا که به این طریق ارزش دارایی او از بین می رود. قطعا منطقی ترین کار برای سهام دار عمده یک ارز دیجیتال این است که به افزایش ارزش آن کمک کند و نه کاهش آن.

استفاده از گواه اثبات سهام در اتریوم

اتریوم که در ابتدا مبتنی بر گواه اثبات کار بود؛ تصمیم بر تغییر این روش به گواه اثبات سهام با ارائه یک هاردفورک گرفت. دلیل این امر حذف انرژی بسیار زیادی است که در گواه اثبات کار استفاده می شود و از آنجایی که این مساله بسیار برای محیط زیست زیان آور است پس گواه اثبات سهام روش کارآمدتری برای اعتبارسنجی است. همچنین در گواه اثبات کار هر ماینر ارز دیجیتالی را استخراج می کند که شاید تا قبل از آن صاحب آن نبوده است. اما در گواه اثبات سهام پاداش اعتبارسنجی از همان ارز دیجیتالی است که اعتبار سنج صاحب آن است.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *