گواه اثبات کار چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

گواه اثبات کار یک پروتکل امنیتی است که در ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین مورد استفاده قرار می گیرد. البته اثبات کار قبل از معرفی بیت کوین ایجاد شده بود و ساتوشی ناکاموتو از آن در بیت کوین استفاده کرد. با ما همراه باشید تا گواه اثبات کار را بررسی کنیم.

گواه اثبات کار چیست؟

در ارزهای دیجیتال مبتنی بر گواه اثبات کار ماینرها قدرت پردازشی تجهیزاتشان را به شبکه ارز دیجیتال مورد نظرشان اختصاص می دهد و در ازای آن در مواقعی که موفق به استخراج بلاک جدید شوند پاداش می گیرند. در حقیقت این ماینرها در رقابت برای حل یک سری معادله پیچیده ریاضی به نام هش اند و هر ماینری که زودتر پاسخ معادله را بیابد موفق به استخراج بلاک جدید شده و پاداش استخراج را دریافت می کند. مدت زمان تولید بلاک جدید و پاداش آن در ارزهای دیجیتال مختلف متفاوت است؛ به عنوان مثال در بیت کوین بلاک جدید هر ده دقیقه یک بار تولید می شود و پاداش آن ۶.۲۵ بیت کوین است.

گواه اثبات کار از طرفی موجب می شود که بیت کوین های جدید وارد چرخه بازار شوند و از طرف دیگر امنیت شبکه را تامین می کند. به این صورت که اگر فردی بخواهد شبکه بلاکچین بیت کوین را مورد حمله قرار دهد باید توان پردازشی او از سایر ماینرها بیشتر باشد که این کار با توجه به توان پردازشی بسیار زیاد مورد نیاز اصلا کار راحتی نیست. در حقیقت استخراج بیت کوین آنقدر قدرت پردازشی زیادی می طلبد که ماینرها برای افزایش شانس استخراجشان در کنار هم جمع شده اند و استخرهای استخراج را تشکیل داده اند.

در اینجا لازم است به سختی استخراج هم توجه داشت. همانطور که گفته شد زمان مورد نیاز برای استخراج بلاک جدید در بیت کوین ده دقیقه است. اما با توجه به اینکه تعداد ماینرها دائما در حال افزایش است و به عبارتی تعداد حدس هایی که برای حل معادلات زده می شود هم در حال افزایش است لازم است که سیستمی وجود داشته باشد که زمان استخراج بلاک را ده دقیقه نگه دارد. سختی استخراج همین کار را انجام می دهد. هر دو هفته یک بار سختی استخراج تغییر می کند. در حقیقت این تغییر پس از استخراج هر ۲۰۱۶ بلاک رخ می دهد که به ۲۰۱۶۰ دقیقه زمان برای استخراج شدن نیاز دارند. در صورتی که استخراج این تعداد بلاک کمتر از ۲۰۱۶۰ دقیقه طول کشیده باشد سختی استخراج افزایش می یابد و اگر بیشتر از آن طول کشیده باشد سختی استخراج کاهش می یابد.

مزایا و معایب گواه اثبات کار

همانطور که گفته شد گواه اثبات کار هم امینت شبکه را تامین می کند و از حمله های احتمالی جلوگیری می کند و هم با توجه به اینکه این گواه سیستم استخراج را با خود به همراه دارد؛ موجب ورود کوین های جدید به چرخه بازار می شود. اما این فرایند به تجهیزات بسیار قدرتمندی نیاز دارد که این تجهیزات برق به شدت زیادی مصرف می کنند. بنابراین مصرف انرژی بسیار زیاد گواه اثبات کار تاثیرات مخربی روی محیط زیست دارد. به همین دلیل در برخی از ارزهای دیجیتال از یک جایگزین برای گواه اثبات کار استفاده می شود به نام گواه اثبات سهام. در گواه اثبات سهام صلاحیت اعتبار سنج دیگر هیچ ربطی به قدرت هش نداشته و با ارز دیجیتالی که در شبکه سهام گذاری کرده تعیین می شود. در این گواه شبکه به صورت اتفاقی امکان اعتبار سنجی بلاک جدید را به یکی از مشارکت کنندگان می دهد و او در ازای این کار پاداش می گیرد. به این ترتیب نیاز به تجهیزات قوی با مصرف برق زیاد در گواه اثبات سهام حذف می شود. اتریوم که دومین ارز دیجیتال بزرگ در جهان است در ابتدا مبتنی بر گواه اثبات کار بود اما تصمیم گرفت با ارائه یک هاردفورک در سال ۲۰۲۰ از گواه اثبات سهام استفاده کند.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *