مزایا و معایب بیت کوین

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

بیت کوین بزرگ ترین ارز دیجیتال در سراسر جهان است که محبوبیت آن در میان مردم روز به روز بیشتر می شود. اما با وجود تمامی مزایای آن، نمی توان گفت که بیت کوین بی نقص است و معایبی هم دارد. در این مقاله تصمیم داریم مزایا و معایب این ارز دیجیتال را بررسی کنیم.

مزایای بیت کوین

محبوبیت: علاقه مردم به بیت کوین بیشتر از سایر ارزهای دیجیتال است که این علاقه موجب شده در سرویس ها، کمپانی ها یا فروشگاه ها در سراسر جهان بتوان از بیت کوین به عنوان یک روش پرداخت استفاده کرد.

تبدیل آسان: بیت کوین به راحتی به انواع ارزهای فیات مانند دلار و یورو تبدیل می شود. حتی می توانید با استفاده از صرافی های داخلی بیت کوین را به ریال تبدیل کنید.

امنیت: با توجه به الگوریتم ها و پروتکل های رمزنگاری شده در بیت کوین، دور زدن آن غیر ممکن است. به عنوان مثال هیچ کس نمی تواند حساب دیگران را دستکاری کند. همچنین ریسک سرقت هویت در بیت کوین وجود ندارد.

نبود واسطه: در انجام تراکنش ها با استفاده از بیت کوین هیچ نیازی به پرداخت کارمزد اضافه به واسطه ها نیست چرا که تراکنش ها در بیت کوین مستقیم و بدون واسطه انجام می شوند.

استقلال: بیت کوین یک ارز دیجیتال کاملا مستقل است یعنی توسط هیچ شخص، شرکت، نهاد دولتی و… کنترل نمی شود.

محدودیت استخراج: تعداد کل بیت کوین ها به ۲۱ میلیون عدد محدود است که استخراج آن تا سال ۲۱۴۰ میلادی پایان می یابد. این محدودیت موجب افزایش ارزش بیت کوین به مرور زمان می شود. بیت کوین از این نظر مانند طلا است چرا که طلا هم با وجود منابع محدودی که دارد روز به روز ارزشمند تر می شود.

تراکنش های بین المللی: در استفاده از بیت کوین می توان بدون توجه به موقعیت جغرافیایی در ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته به انجام معاملات پرداخت.

معایب بیت کوین

سرعت تراکنش ها: سرعت انجام تراکنش ها در بیت کوین ۷ عدد در ثانیه است که نسبت به سایر ارزهای دیجیتال خیلی کم است. این سرعت پایین به دلیل حجم محدود بلاک بیت کوین است.

کلاهبرداری: بیت کوین و ارزهای دیجیتال پدیده نسبتا جدیدی هستند که اطلاعات مردم در مورد آن ها خیلی زیاد نیست. همین امر موجب شده که کلاهبرداران بتوانند به اسم بیت کوین اقدام به دزدی از مردمی که اطلاعات پایینی در این زمینه دارند بکنند.

نوسان قیمت: نوسان قیمت بیت کوین بسیار زیاد است به صورتی که ممکن است در یک روز حتی دچار ۵۰ درصد نوسان شود.

قانون: بیت کوین در بعضی کشورها غیر قانونی است البته ایران جزو این کشورها نیست و خرید بیت کوین و سرمایه گذاری در آن در ایران قانونی بوده و حتی امکان کسب مجوز برای استخراج بیت کوین و واردات تجهیزات آن وجود دارد.

امکان جایگزینی با ارزهای دیجیتال دیگر: امروزه آلت کوین های فراوانی با امید به جایگزینی بیت کوین شروع به فعالیت کرده اند به صورتی که در حال حاضر بیش از ۵۰۰۰ آلت کوین وجود دارد. ممکن است روزی یکی از این آلت کوین ها به دلیل ویژگی های بهتر نسبت به بیت کوین جایگزین آن شود.

نبود پشتیبانی: نبود یک سازمان مرکزی در بیت کوین معمولا به عنوان یک مزیت در نظر گرفته می شود. اما در صورتی که کسی کلید خصوصی کیف پولش را گم یا فراموش کند امکان بازیابی بیت کوین او وجود ندارد. حتی افرادی وجود دارند که در زمان آغاز فعالیت بیت کوین که تنها چند سنت قیمت داشت مقدار بسیار زیادی بیت کوین خریدند یا استخراج کردند اما با گم کردن کلید خصوصی کیف پولشان دسترسی به آن را برای همیشه از دست دادند.

آن چه گفته شد تنها تعدادی از مزایا و معایب بیت کوین بود. با وجود این مزایا و معایب متخصصان و اقتصاد دانان بر این باور اند که ارزهای دیجیتال به مرور اهمیت بیشتری در جهان پیدا خواهند کرد و کاربردشان در زندگی انسان ها افزایش خواهد یافت.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *