باج افزار چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

باج افزار نوعی کلاهبرداری است که در آن یک هکر کنترل کامپیوتر قربانی را در دست گرفته و تنها در صورت دریافت باج آن را به صاحبش باز می گرداند. از آنجایی که دریافت باج در این روش کلاهبرداری اغلب با ارزهای دیجیتال صورت می گیرد؛ پس تصمیم گرفته ایم در این مقاله باج افزارها را بررسی کنیم.

حملات باج افزار

با گسترش فناوری راه برای هکرها و مجرمان باز شده تا هر روز بیشتر به انجام کلاهبرداری های گوناگون بپردازند. باج افزار نوعی از این حملات است که در آن یک هکر داده های یک کامپیوتر را رمزنگاری کرده و سپس پیامی برای قربانی ارسال می شود که بیان کننده این است که باید برای آزاد شدن اطلاعاتش مقداری ارز دیجیتال برای هکر ارسال کند و در غیر این صورت داده های او از بین خواهد رفت. در چنین شرایطی زمان مشخصی برای ارسال ارز دیجیتال تعیین می شود که قربانی باید تا قبل از آن زمان اقدام به ارسال کند. لازم به ذکر است که در این حملات ممکن است از راهی غیر از ارز دیجیتال هم باج دریافت شود. قربانی این حملات ممکن است مراکز دولتی یا پزشکی و… باشد. به عنوان مثال در صورتی که یک بیمارستان مورد حمله باج افزار قرار گیرد جان بیماران زیادی در معرض خطر قرار می گیرد.

راه های انتشار باج افزارها

ایمیل: هکرها از طریق ارسال ایمیل آلوده به قربانیان اقدام به انتشار باج افزار می کنند و در صورتی که قربانی ایمیل را باز کند کامپیوتر او آلوده می شود.

شبکه های اجتماعی: با گسترش شبکه های اجتماعی انتشار باج افزار از طریق آن ها افزایش یافته است. به این صورت که در این شبکه ها برنامه هایی به عنوان برنامه اصلی ارسال می شود که در حقیقت آلوده هستند و در صورت نصب شدن روی تلفن همراه آن را آلوده می کنند.

تبلیغات: ممکن است باج افزار از طریق سایت های تبلیغاتی منتشر شود.

اکسپلویت ها: اکسپلویت ها کدهایی هستند که پس از شناسایی آسیب های سیستم به هدف حمله و ایجاد اختلال نوشته می شوند.

جلوگیری از حملات باج افزار

با اقدامات زیر ممکن است بتوانید از حملات باج افزار جلوگیری کنید:

  • با آموزش دادن در خصوص باج افزار به افراد یک شرکت یا بیمارستان و… می توان امنیت را بالا برد. چرا که در صورت آلودگی یک کامپیوتر سایر کامپیوترها هم آلوده می شوند و لازم است همه کارمندان مراقب باشند.
  • همانطور که گفته شد یکی از راه های انتشار باج افزارها از طریق ایمیل است پس در صورت اسکن ایمیل ها و قراردادن فیلترهایی که ایمیل های مشکوک را مشخص می کنند؛ می توان از حملات باج افزار تا حدی در امان ماند.
  • با به روز نگه داشتن سیستم و استفاده از فایروال و آنتی ویروس قوی و معتبر می توان از این حملات جلوگیری کرد. به روز نگه داشتن سیستم برای جلوگیری از انتشار باج افزار از طریق اکسپلویت ها ضروری است.
  • در نهایت از طریق پشتیبان گیری از داده هایتان اگر مورد حمله باج افزار قرار گیرید می توانید به اطلاعاتتان دسترسی پیدا کنید.

امیدواریم با این اقدامات بتوانید از افتادن در دام هکرها و باج افزارها جلوگیری کنید اما در صورتی که مورد حمله قرار گرفتید لازم است قبل از ارسال پول با یک منبع مورد اعتماد مشورت کنید تا راهنمایی های لازم را دریافت کنید و ببینید آیا اصلا نیازی به ارسال پول هست یا خیر. همچنین در چنین شرایطی یک اسکن کامل با یک solution امنیتی قوی و معتبر می تواند سایر باج افزارهای موجود در سیستم را از بین ببرد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *