کلاهبرداری در دنیای ارزهای دیجیتال چگونه است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

افراد حرفه ای در زمینه بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال همیشه کلاهبرداری های بزرگ را مورد بررسی قرار می دهند تا از آن درس گرفته و آن را تکرار نکنند. ما در این مقاله قصد بررسی چند مورد از بزرگ ترین کلاهبرداری های ارز دیجیتال را داریم پس اگر شما هم قصد فعالیت در این زمینه را دارید با ما در این مقاله همراه باشید.

طرح پانزی

حتما شنیده اید که به این کلاهبرداری ها اصطلاحا طرح پانزی گفته می شود. اما این به چه معناست؟ نام طرح پانزی از یکی از بزرگ ترین کلاه برداران تاریخ به نام چارلز پانزی گرفته شده است. چارلز پانزی اقدام به فروش کوپن های تخفیفی اداره پست با سود نجومی (۵۰ درصد بعد از ۴۵ روز یا ۱۰۰ درصد بعد از ۹۰ روز) کرد. او برای جذب سرمایه گذاران بیشتر از پول سرمایه گذاران جدید برای پرداخت به سرمایه گذاران قدیمی استفاده می کرد و موفق شد بیش از ۲۰ میلیون دلار کلاهبرداری کند.

طرح پانزی در بازار ارزهای دیجیتال هم به همین روش است. بارز ترین ویژگی آن سود های نجومی است و عموما کلاهبرداران از پول سرمایه گذاران جدید برای پرداخت به سرمایه گذاران قدیمی استفاده می کنند تا افراد جدیدی را جذب کنند اما پس از مدتی که دیگر فرد جدیدی حاضر به سرمایه گذاری نیست این سیستم دیگر کار نمی کند و طراح پانزی با پول سرمایه گذاران فرار می کند. از ویژگی های دیگر طرح پانزی می توان گفت که طراح این طرح ها عموما ناشناس می مانند و حتی اطلاعات تماس دقیقی هم ندارند و در مورد نحوه فعالیت هایشان نیز توضیح خوبی نمی دهند. همچنین این طرح ها در بیشتر مواقع مجوز قانونی ندارند (به جز مواردی که طراح پانزی آنقدر حرفه ای است که حتی قانون را هم فریب می دهد) و روش دریاف پول هم در آن ها از طریق درگاه های پرداخت غیر قانونی صورت می گیرد.

طرح هرمی

طرح هرمی یکی دیگر از اشکال کلاهبرداری است که به افراد در ازای آوردن عضو جدید پاداش می دهد. در طرح هرمی کلاهبردار از افراد به عنوان ابزار تبلیغ استفاده می کند و از این طریق می تواند محصولی را با قیمت های بسیار بالاتر از حد معمول به فروش برساند. کلاهبردار از این طریق تنها در صورتی به افراد سود می دهد که فروش داشته باشند. در این حالت کلاهبردار یا تا زمانی که همچنان اعضای جدید وجود داشته باشند فعالیت می کند و محصولش را با قیمت بالا می فروشد یا پس از مدتی با پول دریافتی فرار می کند.

بیت کانکت

بیت کانکت ارز دیجیتالی است که با دادن وعده سود دهی خیلی زیاد و حتی تضمین آن! به محبوبیت زیادی رسید. حتی این وعده ها در یک سری بازه های زمانی اتفاق افتادند اما در نهایت خود شرکت اعلام کرد که دیگر توانایی پرداخت سود وعده داده شده را ندارد و در ژانویه ۲۰۱۸ به فعالیت خود پایان داد. امروزه بیت کانکت یکی از بدنام ترین طرح های هرمی در رمز ارزهاست که موفق به سرقت بیش از ۵.۶ میلیون دلار از سرمایه گذارانش شده است. فعالیت بیت کانکت در سال ۲۰۱۶ با پیشنهاد ارائه وام شروع شد. وام دهی بیت کانکت به این صورت بود که کوین BCC را با بیت کوین تعویض می کرد و حتی به وام دهندگان پیشنهاد می کرد که مقداری از کوین ها را با سود روزانه ۰.۲۵ درصد در حسابشان نگه دارند. در این فرایندها از ربات های معاملاتی مشکوکی استفاده می شد.

وان کوین

روجا ایگناتووا، خالق وان کوین، ادعا داشت که این ارز دیجیتال قاتل بیت کوین خواهد بود و در مدت دو سال دیگر کسی نام بیت کوین را به یاد نخواهد داشت. عده ای که رشد قیمت بیت کوین از چند سنت به چند صد دلار را دیده بودند با امید به تکرار این اتفاق در وان کوین به سرمایه گذاری پرداختند به صورتی که وان کوین توانست در عرض ۳ سال، حدود ۴ میلیارد دلار سرمایه جمع کند تا اینکه در سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که به منظور به روز رسانی قرار است به مدت ۲ هفته تعطیل باشد. پس از آن روجا ایگناتووا و برادرش با تمام پولی که مردم سرمایه گذاری کردند ناپدید شدند.

بیت پتیت

بیت پتیت یکی دیگر از ارزهای دیجیتالی است که با دادن وعده سود های نجومی (بازگشت ۳ رقمی سرمایه) مدتی به فعالیت پرداخت و پس از آن با سرمایه مردم ناپدید شد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *