سگویت چیست و کدام ارزهای دیجیتال از آن استفاده می کنند؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

سگویت که کوتاه شده عبارت Segregated Witness است؛ در حقیقت یک سافت فورک روی بیت کوین است. این که چرا این سافت فورک ایجاد شد و نحوه عملکرد آن چگونه است مباحثی است که در این مقاله قصد بررسی آن ها را داریم پس با ما همراه باشید.

سگویت چیست؟

برای بررسی سگویت ابتدا لازم است توضیح مختصری درمورد تراکنش های بیت کوین داشته باشیم. تراکنش های بیت کوین روی بلاک بیت کوین قرار می گیرند که حجم آن محدود به ۱ مگابات بوده و هر ده دقیقه یک بار تولید می شود. محدودیت حجم بلاک بیت کوین موجب شده که سرعت تراکنش های بیت کوین پایین باشد به صورتی که در هر ثانیه تنها ۷ تراکنش تایید شود. این مساله خصوصا در مواقعی که شبکه شلوغ است مشکلات زیادی ایجاد می کند که بارز ترین آن ها کارمزد بالای تراکنش است.

کارمزد تراکنش را افراد خودشان تعیین می کنند که هر چه بیشتر باشد تراکنش زودتر انجام می شود. در هنگام انجام تراکنش یک مقدار حداقل پیشنهاد می شود که در زمان هایی که شبکه شلوغ باشد این مقدار خیلی زیاد می شود که در تراکنش ها با مبلغ زیاد مشکلی ایجاد نمی کند اما در تراکنش هایی که مبلغ زیادی ندارد خیلی غیر منطقی است که مبلغ کارمزد با مبلغ تراکنش یکی باشد. بنابراین افرادی به دنبال راه حل هایی برای حل مشکل کارمزد بالا در بیت کوین بودند و بیت کوین کش که یک هارد فورک در بیت کوین است هم به همین دلیل ایجاد شد. اما سگویت که یک سافت فورک در بیت کوین بود هم یک راه حل مناسب بود که مورد استقبال مردم قرار گرفت.

سگویت چگونه عمل می کند؟

سگویت با حذف بخش هایی از تراکنش ها فضا را برای تراکنش های بیشتر خالی می کند. برای روشن شدن این موضوع یک مثال ساده می زنیم. فرض کنید بلاک های بیت کوین در حقیقت واگن های یک قطار اند که هر ده دقیقه مسافر ها را جا به جا می کنند. در صورتی که هر مسافر مقداری بار همراه داشته باشد تعداد مسافرهایی که در واگن می توانند قرار بگیرند خیلی زیاد نیست. اما اگر مسافر را از بار جدا کنیم تعداد مسافرها افزایش می یابد. سگویت هم به همین صورت عمل می کند و با جدا کردن تراکنش ها از داده های امضا فضای بلاک را برای تراکنش های بیشتر خالی می کند.

کدام ارزهای دیجیتال از سگویت استفاده می کنند؟

به غیر از بیت کوین ارزهای دیجیتال دیگری هم هستند که سگویت را روی بلاک چین خود فعال کرده اند که زیر آن ها را معرفی کرده ایم:

لایت کوین: لایت کوین ارز دیجیتالی است که تا کنون عملکرد خوبی داشته و گفته می شود اگر بیت کوین مانند طلا باشد لایت کوین نقره است. جالب است بدانید سگویت ابتدا روی لایت کوین تست شد و بعد وارد بیت کوین شد.

ورت کوین: ورت کوین ارز دیجیتال دیگری است که پس از تست سگویت روی لایت کوین، روی آن فعال و تست شد. ورت کوین در سال ۲۰۱۴ معرفی شد و استخراج آن بر خلاف بیت کوین که با ASICها صورت می گرفت، توسط عموم قابل انجام بود.

دیجی بایت: دیجی بایت هم مانند ورت کوین در سال ۲۰۱۴ معرفی شد و در سال ۲۰۱۷ بود که با مشورت ها و اجماع کاربران، تصمیم بر این شد که سگویت روی بلاک چین آن فعال شود.

ناو کوین: ناو کوین ارز دیجیتالی است که در سال ۲۰۱۴ بر پایه کد بیت کوین ایجاد شد. به همین دلیل شباهت های زیادی با بیت کوین داشت. با این تفاوت که بر خلاف بیت کوین که با الگوریتم PoW استخراج می شود، ناو کوین از الگوریتم PoS بهره می برد. در حقیقت ناو کوین اولین ارز دیجیتال با الگوریتم PoS است که سگویت روی بلاک چین آن فعال شد.

سیس کوین: سیس کوین یک ارز دیجیتال است که با هدف ایجاد یک بازار غیر متمرکز بزرگ ایجاد شد. سگویت در سال ۲۰۱۷ برای این ارز دیجیتال فعال گردید.

در نهایت لازم به ذکر است که در صورتی که تمایل دارید از مزایای سگویت بهره ببرید باید به سراغ صرافی ها و کیف پول هایی بروید که از آن پشتیبانی می کنند. با وجود اینکه لیست این صرافی ها و کیف پول ها محدود است اما با توجه به مزایای استفاده از سگویت این لیست همواره در حال گسترش است.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *