نکات مهم در انتخاب استخر استخراج ارز دیجیتال

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

با افزایش سختی استخراج ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین ماینرها ترجیح می دهند عضوی از یک استخر استخراج شوند تا شانس بهتری برای کسب درآمد داشته باشند. اما انتخاب یک استخر دیجیتال کار راحتی نیست و باید نکاتی را برای این منظور در نظر داشت. با ما در این مقاله همراه باشید تا این نکات را بررسی کنیم.

اندازه استخر استخراج

اندازه یک استخر استخراج از دو جهت مهم است: اول این که هر چه استخر بزرگ تر باشد توان پردازشی آن هم بیشتر است پس شانس بهتری برای استخراج دارد. اما دوم این که هر چه استخر بزرگ تر باشد تعداد ماینرها هم بیشتر می شود پس پاداش استخراج بین افراد بیشتری تقسیم می شود و سهم هر ماینر در این صورت کمتر خواهد بود. بنابراین اندازه یک استخر استخراج عاملی است که هم می تواند مفید باشد و هم مضر.

زیرساخت ها

برخی استخرهای استخراج وجود دارند که به همه اجازه ورود نمی دهند. در حقیقت هر فرد در صورتی که بخواهد عضوی از این استخرها شود باید شرایط مورد نظر آن ها را داشته باشد. به عنوان مثال یکی از این استخرها اسلاش پول نام دارد و تنها به ماینرهایی که با استفاده از ASIC فعالیت می کنند اجازه ورود می دهد.

شفافیت

حتما می دانید که کلاهبرداری در دنیای ارزهای دیجیتال زیاد است و بنابراین برای انجام هر کاری در این زمینه باید مراقبت های لازم را انجام داد. وضعیت در مورد استخرهای استخراج هم به همین صورت است و کاربران باید قبل از پیوستن به استخرها به میزان شفافیت در آن ها توجه کنند. در استخرهایی که شفافیت کم است امکان انجام تخلفات و دستکاری وجود دارد و بنابراین استخرهای دارای شفافیت گزینه بهتری هستند.

نحوه پاداش دهی

نحوه پاداش دهی در استخرهای مختلف متفاوت است. به طور کلی پاداش دهی هر استخر می تواند به یکی از روش های زیر باشد:

  • پرداخت به ازای سهم یا PPS که در آن برای تقسیم پاداش در میان اعضا به نسبت توان پردازشی که هر ماینر در استخر قرار داده توجه می شود. دریافت سود در این روش ربطی به این مساله ندارد که آیا بلاکی استخراج شده است یا خیر.
  • پرداخت نسبی که روشی بسیار مشابه با روش قبل است اما با این تفاوت که پرداخت پاداش تنها در زمانی صورت می گیرد که بلاکی استخراج شود.
  • پرداخت مبتنی بر امتیاز که در آن برای پاداش دهی به ماینرها به مدت زمانی که هر ماینر عضو استخر بوده هم توجه می شود. هدف از این کار جلوگیری از تعویض مداوم استخر توسط ماینرهاست.
  • پرداخت در ازای N سهم آخر یا PPLNS که روشی است که بر اساس چارچوب های مشخصی سهم هر ماینر را تعیین می کند. در این روش به سهم های خارج از محدوده هیچ پاداشی تعلق نمی گیرد.

محدودیت ها

ممکن است برخی استخرها محدودیت های خاصی را برای استخر خود تعریف کنند که این محدودیت ها مانع از دسترسی برخی ماینرها به استخر می شود. این محدودیت ها می تواند انواع مختلفی داشته باشد به عنوان مثال تحریم های برخی کشورها، نرخ هش، زیرساخت ها، محدودیت در پرداخت و بازه های پرداخت و… از جمله این محدودیت ها هستند.

سایر نکات

علاوه بر نکات ذکر شده توجه به نکات زیر هم در انتخاب یک استخر استخراج مهم است:

  • اندازه حداقل پرداخت سود که عبارت است از کمترین مقداری که باید استخراج شود که تقسیم پاداش استخراج میان ماینرها انجام گیرد. این مقدار نباید خیلی زیاد باشد تا دریافت پاداش خیلی طول نکشد.
  • پینگ تایم که همان تاخیر زمانی است که تحت تاثیر فاصله منقطه ای رخ می دهد. پینگ تایم تا ۱۰ میلی ثانیه قابل قبول است اما در صورتی که میزان آن بالاتر باشد موجب بروز مشکلاتی می شود.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *