سلفیش ماینینگ چیست؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

ماینرهای ارزهای دیجیتال همیشه به دنبال راهی برای افزایش درآمد خود از این راه بوده اند. سلفیش ماینینگ یکی از این راه هاست که شامل دور زدن سایر ماینرها می باشد. با ما در این مقاله همراه باشید تا با سلفیش ماینینگ آشنا شویم.

استخراج ارز دیجیتال چیست؟

بهتر است برای درک بهتر سلفیش ماینینگ ابتدا کمی با استخراج ارز دیجیتال آشنا شویم. بزرگ ترین ارز دیجیتال در جهان یعنی بیت کوین را در نظر بگیرید. بیت کوین یک ارز دیجیتال مبتنی بر استخراج است. بلاک جدید بیت کوین که محل قرار گیری تراکنش هاست هر ۱۰ دقیقه یک بار تولید می شود. در حقیقت ماینرها در سراسر جهان در تلاش برای حل یک سری معادله پیچیده ریاضی هستند و هر ماینری که زودتر موفق به حل این معادلات شود؛ بلاک جدید را استخراج کرده و پاداش استخراج که در حال حاضر ۶.۲۵ بیت کوین است را دریافت می کند.

سلفیش ماینینگ چیست؟

همانطور که گفته شد سلفیش ماینینگ یک روش دور زدن سایر ماینرها است. سلفیش ماینینگ را می توان با یک مثال ساده توضیح داد. فرض کنید برای استخراج بیت کوین تنها ۵ نفر وجود دارند و هر یک از این افراد دارای ۲۰ درصد از هش ریت بیت کوین می باشند. اکنون تصور کنید که تا به حال ۱۰۰۰۰۰ بلاک استخراج شده و این ۵ نفر در حال تلاش برای استخراج بلاک ۱۰۰۰۰۱ هستند. اگر فردی که موفق به استخراج این بلاک شود؛ به جای آن که اطلاعات آن را منتشر کند آن را مخفی نگه دارد در حقیقت یک زنجیره خصوصی در کنار زنجیره عمومی شکل می دهد.

حال در شرایطی که سایر ماینرها همچنان در تلاش برای استخراج بلاک ۱۰۰۰۰۱ هستند؛ او می تواند به استخراج بلاک ۱۰۰۰۰۲ بپردازد. به این ترتیب این ماینر می تواند فاصله خود را با سایر ماینرها حفظ کند و زمانی که تنها ۱ بلاک از آن ها جلوتر باشد می تواند زنجیره خصوصی خود را آشکار کند و چون این زنجیره از زنجیره سایر ماینرها طولانی تر است؛ پس به عنوان زنجیره اصلی شناخته می شود. نتیجه این فرایند این است که این ماینر پاداش استخراج تمام این بلاک ها را دریافت کرده و پاداش سایر ماینرها از بین می رود.

خطر سلفیش ماینینگ

زمانی که یک ماینر اقدام به سلفیش ماینینگ می کند در حقیقت توان پردازشی سایر ماینرها را به هدر می دهد. در این شرایط ماینرها ترجیح می دهند به جای آن که توان پردازشی آن ها به هدر رود؛ به سلفیش ماینرها بپیوندند. به این ترتیب یک استخر سلفیش ماینینگ شکل می گیرد و بزرگ و بزرگ تر می شود. ممکن است این استخر تا جایی بزرگ شود که بیشتر هش ریت بیت کوین را به دست آورد. در این صورت این استخر می تواند حمله ۵۱ درصد را انجام دهد. البته عده ای معتقد اند که سلفیش ماینینگ در واقع یک تهدید جدی نیست و دلیلی که این افراد برای این مساله آورده اند؛ تفکر ماینرها و پاداش حفظ کردن ماهیت غیرمتمرکز شبکه بیت کوین می باشد. اما هنوز هم می توان گفت که سلفیش ماینینگ برای شبکه های کوچک تر یک تهدید به شمار می رود.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *