آیا نگهداری ارز دیجیتال در صرافی کار درستی است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

تریدرهای زیادی ارزهای دیجیتال خود را در صرافی ها نگهداری می کنند. خصوصا آن هایی که تعداد زیادی معاملات انجام می دهند با نگهداری ارزهای خود در صرافی ها کار خود را آسان تر کرده اند. اما آیا نگهداری ارز دیجیتال در صرافی کار درستی است؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

ذخیره سازی متمرکز

برای آشنایی با مفهوم ذخیره سازی متمرکز بهتر است ابتدا با انوع صرافی ها آشنا شویم. به طور کلی صرافی ها شامل دو نوع متمرکز و غیر متمرکز می شوند. صرافی متمرکز به صرافی گفته می شود که تحت نظارت یک شخص ثالث می باشد. صرافی های غیر متمرکز دارایی دیجیتال کاربران را نگهداری می کنند. اما در صرافی های غیر متمرکز دیگر هیچ شخص ثالثی برای نظارت وجود ندارد و کاربران هیچ گونه نیازی به اعتماد کردن به یک شخص یا هیئت مدیره و… ندارند. البته در این جا باید بگوییم که این صرافی ها کاملا هم بدون نظارت نیستند. در این صرافی ها افراد می توانند بدون نیاز به ایجاد حساب کاربری اقدام به انجام معاملات به صورت همتا به همتا کنند که در این معاملات هیچ شخص ثالت و یا واسطه ای وجود ندارد.

مزایا و معایب نگهداری دارایی دیجیتال در صرافی

همانطور که گفته شد نگهداری ارز دیجیتال در صرافی موجب می شود فرایند انجام معاملات برای تریدرها راحت تر شود. همچنین به این ترتیب میزان کارمزد هم کاهش می یابد. اما چگونه؟ هر کسی زمانی که مقداری ارز دیجیتال می خرد در صورتی که بخواهد آن را به کیف پول خود منتقل کند باید کارمزد پرداخت کند. برعکس این جریان هم برقرار است یعنی اگر کسی بخواهد ارز دیجیتال موجود در کیف پولش را بفروشد باید ابتدا آن را به یک صرافی منتقل کند که برای این کار پرداخت کارمزد لازم است. علاوه بر آن کاربران با نگهداری ارز دیجیتال خود در صرافی دیگر دغدغه کلید خصوصی خود را ندارند.

اما نگهداری ارز دیجیتال در صرافی یک مشکل بسیار بزرگ دارد و آن هم این است که صرافی ها می توانند مورد حمله هکرها قرار گیرند. تا به حال صرافی های زیادی مورد حمله واقع شده اند و در بسیاری از مواقع این حملات موفقیت آمیز بوده اند و به این ترتیب دارایی کاربرانی که در کیف پول صرافی ها نگهداری می شده توسط هکرها به سرقت رسیده است. البته برخی صرافی ها خسارات وارد شده به کاربران را جبران کرده اند.

بهترین راه نگهداری دارایی دیجیتال

با توجه به آن چه گفته شد مشخص می شود که صرافی ها بهترین مکان برای قرار دادن دارایی دیجیتال نیستند. اما سوالی که در اینجا مطرح است این است که پس بهتر است ارزهای دیجیتال را در کجا نگهداری کرد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که می توان با استفاده از کیف پول های دیجیتال مساله امنیت را به عهده خود کاربر قرار داد. کیف پول های فراوانی وجود دارند که برخی از آن ها امنیت بالاتری به کاربران خود ارائه می دهند. به عنوان مثال امن ترین کیف پول ها نوع سخت افزاری آن هستند. همچنین با استفاده از کیف پول ها می توان نکات امنیتی خاصی را هم رعایت کرد و به این ترتیب امنیت دارایی دیجیتال را بالا برد. البته نباید فراموش کرد که حتی با استفاده از امن ترین کیف پول و رعایت همه نکات امنیتی هم امنیت ۱۰۰ درصدی فراهم نخواهد شد و به عبارتی دسترسی هکرها به طور کامل قطع نمی شود.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *