آیا استفاده از خودپرداز بیت کوین منطقی است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

چند سالی است که در بسیاری از نقاط جهان دستگاه های ATM بیت کوین مشاهده می شود و تعداد آن ها هم روز به روز در حال افزایش است. اما آیا این دستگاه ها واقعا کاربردی اند و استفاده از آن ها منطقی است؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

خودپرداز بیت کوین چیست؟

بد نیست ابتدا کمی با خودپردازهای بیت کوین و نحوه عملکردشان آشنا شویم. دستگاه خودپرداز بیت کوین از نظر ظاهری بسیار شبیه به خودپرداز معمولی است؛ اما در واقع یک کیوسک متصل به اینترنت است افراد را به یک صرافی متصل می کند تا بتوانند اقدام به خرید بیت کوین نمایند. در ایران هنوز امکان استفاده از این خودپردازها وجود ندارد اما در صورتی که در یکی از کشورهای دارای این خودپردازها مایل به استفاده از آن ها بودید باید به روش زیر عمل کنید:

  • ابتدا باید نزدیک ترین خودپرداز را پیدا کنید که از آنجایی که تعداد آن ها کمتر از خودپردازهای معمولی است؛ پس ممکن است این مرحله کمی دشوار باشد.
  • مرحله بعد مرحله تایید است که البته اختیاری است و ممکن است بسته به نوع خودپرداز متفاوت باشد.
  • سپس باید آدرس کیف پولتان را به دستگاه بدهید.
  • پس از آن باید از کارت اعتباری استفاده کنید و یا وجه نقد در اختیار دستگاه قرار دهید.
  • در مرحله آخر کافیست عملیات را تایید کنید تا بیت کوین مورد نظرتان جا به جا شود.

اما فروش از طریق خودپردازهای بیت کوین کمی متفاوت است و حتی امکان آن در همه دستگاه ها وجود ندارد. برای این منظور ممکن است به تایید هویت نیاز داشته باشید. فرایند فروش با استفاده از دستگاه خودپرداز از طریق یک کد QR صورت می گیرد که فروشنده باید آن را اسکن کند. یک نکته مهم در استفاده از این خودپردازها این است که استفاده از آن ها رایگان نیست و باید درصدی از مبلغ تراکنش را به عنوان کارمزد پرداخت کرد که کمتر از ۹ درصد می باشد.

آیا این کار منطقی است؟

در ابتدا که خودپردازهای بیت کوین به جهان معرفی شدند افراد فعال در دنیای ارزهای دیجیتال این دستگاه ها را اتفاقی مثبت در نظر گرفتند. البته که اولین دستگاه خودپرداز که در سال ۲۰۱۳ در کانادا نصب شد موفقیت آمیز نبود و پس از ۳ سال عملیاتش متوقف شد. اما می توان گفت که در آن زمان با توجه به نبود KYC و تاییدیه مورد نیاز استفاده از دستگاه های خودپرداز بیت کوین منطقی بود و توجیه می شد چرا که به این ترتیب افراد می توانستند راه خود را به داخل و خارج از بازارهای ارز دیجیتال بدون نیاز به تاییدیه و پرداخت هزینه های سنگین پیدا کنند. علاوه بر آن این کار موجب در امان ماندن افراد از هر گونه خطر مرتبط با ارائه مشخصات و اطلاعات هویتی به شرکت های موجود می شد چرا که بیشتر این شرکت ها مطمعن نبودند.

اما امروزه شاید استفاده از خودپردازهای بیت کوین خیلی هم منطقی نباشد و افراد انجام معاملات به روش های دیگر را ترجیح دهند. همانطور که گفته شد استفاده از این دستگاه ها رایگان نیست و باید کارمزدی پرداخت شود که ممکن است مبلغ قابل توجهی باشد. درست است که ایده این خودپردازها تصویر مثبتی را به ما نشان می دهد و آن هم مبادله راحت پول نقد و بیت کوین است؛ اما هزینه ها و محدودیت های موجود در اینجا موجب شده که برخی افراد مایل به استفاده از این دستگاه ها نباشند.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *