جاده ابریشم چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

جاده ابریشم یک بازار الکترونیکی غیر قانونی بود که در آن کالاهای غیرقانونی فراوانی خرید و فروش می شد. جاده ابریشم اولین گروهی بود که بیت کوین را پذیرفت و به همین دلیل می خواهیم در این مقاله با جاده ابریشم آشنا شویم؛ پس با ما همراه باشید.

جاده ابریشم چیست؟

همانطور که گفته شد جاده ابریشم یک بازار الکترونیکی بود. این بازار به آمازون مواد مخدر معروف است. جاده ابریشم اولین گروهی بود که بیت کوین را پذیرفت و حتی نقش قابل توجهی در افزایش محبوبیتش داشت. بیش از ۲۰۰ میلیون دلار تراکنش با بیت کوین توسط جاده ابریشم صورت گرفته بود. نام موسس این سایت راس اولبریک است که معتقد بود دولت نمی تواند تصمیم بگیرد که مردم چه داروهایی وارد بدن خود می کنند. راس اولبریک فعالیت خود را با نام ادمین شروع کرد اما پس از مدتی به DPR تغییر نام داد. DPR خلاصه شده Dread Pirate Roberts می باشد. جاده ابریشم با وجود این که یک بازار غیر قانونی بود اما قوانین مخصوص به خود را داشت. به عنوان مثال هیچکس نمی توانست در این سایت اشیای سرقت شده بفروشد. همچنین امکان امتیاز دادن به محصولات یا درخواست نمونه ای از آن ها وجود داشت. نحوه ارسال سفارشات هم به این صورت بود که ابتدا یک آدرس جعلی برای فرستنده روی بسته قرار می گرفت و سپس با پست ارسال می شد. با توجه به رابط کاربری آسان و همچنین سیستم پولی مطمئن جاده ابریشم از سایر سایت ها در این زمینه بیشتر مورد توجه قرار گرفت.

استفاده جاده ابریشم از بیت کوین

افراد فراوانی گمان می کنند که تراکنش های بیت کوین غیر قابل ردیابی است و به همین دلیل بیت کوین یک ابزار پولشویی و پول مخصوص خلافکاران است. شاید بتوان گفت که دلیل اصلی این امر این است که جاده ابریشم از بیت کوین استفاده می کرد. اما نکته مهم در اینجا این است که تراکنش های بیت کوین در شبکه بلاکچین آن ثبت می شوند و کاملا قابل ردیابی اند. در جاده ابریشم هم ماموران به راحتی موفق شدند که پول های مبادله شده بین کاربران سایت و کیف پول موجود در لپ تاپ اولبریک را ردیابی کنند. در جاده ابریشم به دلیل وجود سرویسی به نام تامبلر کاربران اقدام به جا به جا کردن بیت کوین هایشان در چند کیف پول واسطه می کردند تا به این طریق مبدا بیت کوین را مخفی کنند. اما راس اولبریک یا از تامبلر استفاده نکرده بود و یا این سرویس موفق به مخفی کردن مبدا بیت کوین او نشده بود.

سرانجام جاده ابریشم

در سال ۲۰۱۳ بود که جاده ابریشم توسط اف بی آی تعطیل شد و اولبریک هم در سال ۲۰۱۵ دستگیر و به حبس ابد محکوم شد. به دنبال تعطیلی جاده ابریشم بیت کوین به صورت ناگهانی با افزایش قیمت شدیدی رو به رو شد. این افزایش قیمت به صورتی بود که در ابتدا هر بیت کوین ۱۰۰ دلار قیمت داشت اما پس از چند ماه قیمت هر واحد آن به ۱۰۰۰ دلار رسید. البته این قیمت ثابت نماند و پس از مدتی کاهش داشت و به ۱۷۵ دلار رسید. راس اولبریک در حال حاضر در زندان است اما همیشه پیگیر نوسانات قیمت بیت کوین بوده است. او حتی پیش بینی هایی درمورد نوسانات آینده بیت کوین هم ارائه داده؛ به عنوان مثال معتقد است که یک موج قیمتی جدید در حال شکل گرفتن است.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *