قرارداد هوشمند چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

قرارداد هوشمند یکی از قابلیت های پرکاربرد اتریوم است که با استفاده از تکنولوژی بلاکچین انجام می شود. این قراردادها در حال حاضر یکی از مهم ترین مزیت های ارزهای دیجیتال به شمار می روند. با ما در این مقاله همراه باشید تا قراردادهای هوشمند را بررسی کنیم.

قرارداد معمولی

یک قرارداد معمولی نوعی از قرارداد است که احتمالا همه ما بارها آن را انجام داده ایم. به عنوان مثال در قبال مبلغی معین در خانه فردی ساکن می شویم که قرارداد اجاره نامیده می شود. حتی خرید اینترنتی یک فایل هم قرارداد معمولی است. در این قراردادها چاره ای جز اعتماد به یک شخص ثالث مانند بانک یا دولت و… نداریم.

قرارداد هوشمند

قراردادهای هوشمند پروتکلی برای انجام قرادادها هستند. در واقع برنامه نویس شرایط خاصی را تعریف می کند که معامله در صورت وجود آن شرایط انجام می شود و یا در صورت رخ دادن یک اتفاق خاص دستورات مربوط به آن اجرا می شوند. به این ترتیب در قراردادهای هوشمند دیگر نیازی به اعتماد کردن به شخص ثالث نیست. برای درک بهتر می توان قراردادهای هوشمند را با دستگاه های فروش خودکار مقایسه کرد. شما برای استفاده از این دستگاه ها مبلغ مورد نیاز را وارد دستگاه می کنید تا خوراکی مورد نظرتان را تحویل بگیرید؛ بدون اینکه هیچ واسطه یا شخص ثالثی در کار باشد. در قراردادهای هوشمند هم شما به مقدار مورد نیاز ارز دیجیتال وارد قرارداد می کنید تا مجوزهای لازم را برای حسابتان دریافت کنید. به این ترتیب دارایی ها و شرایط قرارداد در یک بلاک قرار می گیرند و پس از کپی و توزیع در گره های پلتفرم به اجرا می رسند.

تفاوت های قرارداد هوشمند و قرارداد معمولی

همانطور که گفته شد در قراردادهای هوشمند نیازی به شخص ثالث نیست و در واقع این یکی از مهم ترین تفاوت های قرارداد هوشمند و قرارداد معمولی است. همچنین قراردادهای هوشمند قابل توقف نیستند؛ یعنی پس از شروع اجرا دیگر کسی نمی تواند جلوی آن ها را بگیرد؛ حتی خود برنامه نویس.

مزایای قراردادهای هوشمند

قراردادهای هوشمند مزایای فراوانی دارند؛ از جمله:

سرعت: این قراردادها به صورت خودکار انجام می شوند و در نتیجه سرعت بالایی دارند و موجب صرفه جویی در زمان می شوند.

کاهش هزینه: همانطور که گفته شد در قراردادهای هوشمند واسطه ها حذف شده اند و بنابراین هزینه های مربوط به آن ها نیز مانند هزینه های دفترخانه ها یا مشاوران و… حذف می شود.

کارایی: در قراردادهای هوشمند دیگر نیازی به ثبت اسناد کاغذی زیاد و نقل و انتقال آن ها نیست.

استاندارد: امروزه قراردادهای هوشمند به گونه ای اند که شما بر حسب نیازتان می توانید از طیف گسترده ای که از انواع قرارداد هوشمند وجود دارد یکی را انتخاب کنید.

معایب قراردادهای هوشمند

با وجود مزایای فراوان معایبی هم برای قراردادهای هوشمند وجود دارد؛ از جمله:

برنامه نویس: برای ایجاد یک قرارداد هوشمند وجود یک برنامه نویس ضروری است چرا که این قراردادها بدون برنامه نویسی ممکن نیستند.

خطای انسانی: از آنجایی که قراردادهای هوشمند توسط برنامه نویسان ایجاد می شوند پس امکان بروز خطای انسانی هنگام نوشتن کدها وجود دارد. این مساله زمانی دردسر ساز می شود که به غیر قابل تغییر بودن اطلاعات بلاکچین دقت می کنیم.

قانون: قراردادهای هوشمند در بسیاری از کشورها وضعیت قانونی دقیق و مشخصی ندارند و توسط هیچ دولتی تنظیم نمی شوند. ممکن است در هر لحظه قانون جدیدی برای این قراردادها ایجاد شود که این مساله می تواند مشکل ساز شود.

کاربرد قراردادهای هوشمند

در هر کجا که نیاز داشته باشیم لزوم اعتماد به شخص ثالث یا واسطه ها را از بین ببریم قراردادهای هوشمند کاربرد پیدا می کنند. به عنوان مثال می توان از این قراردادها برای انجام انتخابات استفاده کرد که در این صورت می توان از عدم دستکاری نتایج یا تقلب مطمعن بود. علاوه بر آن قراردادهای هوشمند در زمینه های فراوان دیگری مانند بیمه، بانکداری، حمل و نقل، ردیابی، اینترنت اشیا، مدیریت، مالکیت معنوی و… نیز کاربرد دارند.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *