سولار ماینینگ یا استخراج با انرژی خورشیدی چیست؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

همانطور که می دانید بیت کوین یک ارز دیجیتال مبتنی بر استخراج است و استخراج آن برق بسیار زیادی مصرف می کند. بنابراین تامین برق مورد نیاز ماینرها همیشه یکی از چالش های پیش رو در این زمینه بوده است. یکی از راه ها برای تامین این برق استفاده از انرژی خورشیدی می باشد که در این مقاله قصد بررسی آن را داریم پس با ما همراه باشید.

مصرف برق در ماینرها

بلاک جدید بیت کوین که محل قرار گیری تراکنش ها می باشد؛ هر ۱۰ دقیقه یک بار تولید می شود. استخراج بیت کوین به این صورت است که ماینرها در سراسر جهان در رقابت برای حل معادلات مربوط به هر بلاک هستند و هر ماینری که زودتر پاسخ این معادلات را بیابد؛ بلاک جدید را استخراج کرده و پاداش استخراج که در حال حاضر ۶.۲۵ بیت کوین است را دریافت می کند. در ابتدای معرفی بیت کوین این فرایند بسیار ساده بود و حتی با کامپیوترهای خانگی هم انجام می شد. اما به مرور زمان با افزایش تعداد ماینرها سختی استخراج هم افزایش پیدا کرد به صورتی که امروزه استخراج بیت کوین تنها با دستگاه های قدرتمندی به نام ASIC ممکن است که این دستگاه ها برق شدیدا زیادی مصرف می کنند. برق مصرفی برای استخراج هر بیت کوین به اندازه مصرف یک خانواده متوسط آمریکایی در ۲ سال است. همچنین برق مصرفی برای انجام هر تراکنش برابر مصرف ۲۰ روز همین خانواده است. بنابراین افراد زیادی به دنبال روش هایی برای بهبود این مساله بوده اند. یکی از راهکارهایی که برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرد سولار ماینینگ و یا استخراج با انرژی خورشید است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

سولار ماینینگ چیست؟

استفاده از انرژی خورشید برای تولید برق با پنل های خورشیدی ممکن است. این پنل ها در دامنه بین ۴۵ تا ۳۱۵ وات تولید می شوند. فرض کنید یک فرد برای استخراج بیت کوین اقدام به تهیه ۵۰۰۰ پنل ۳۰۰ واتی می کند. در این صورت او قادر خواهد بود از برق تولیدی این پنل ها برای استخراج یک بیت کوین در روز بهره ببرد. ممکن است تصور کنید که با توجه به هزینه مورد نیاز برای خرید پنل های خورشیدی پس استخراج بیت کوین به این روش بسیار پر هزینه خواهد بود. در حقیقت هم چنین است و در صورتی که می خواهید به این روش از استخراج بپردازید به سرمایه اولیه زیادی نیاز دارید. اما نکته جالب این جاست که پس از بازگشت سرمایه اولیه از آن جایی که نیازی به پرداخت هزینه برق نیست؛ پس می توان به صورت رایگان به استخراج بیت کوین ادامه داد. البته پیشنهاد می کنیم که با توجه به قدرت پردازشی ماینرها و سرمایه اولیه مورد نیاز؛ زمان بازگشت سرمایه را تخمین بزنید.

تجهیزات مورد نیاز برای تولید برق از انرژی خورشیدی

همانطور که گفته شد تولید برق از انرژی خورشیدی با استفاده از پنل صورت می گیرد. اما برای این منظور علاوه بر پنل به تجهیزات زیر هم نیاز است:

  • اینورتر یا تبدیل کننده
  • منبع ذخیره سازی (باطری)
  • کنترلر

به این ترتیب با تهیه تجهیزات ذکر شده امکان استخراج بیت کوین با استفاده از انرژی خورشیدی یا همان سولار ماینینگ ممکن خواهد بود.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *