استیبل کوین چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

پس از بیت کوین آلت کوین های زیادی معرفی شدند که یکی از انواع آن ها استیبل کوین است. همانطور که می دانید بازار ارزهای دیجیتال با نوسان های زیادی همراه است اما استیبل کوین ها با هدف از بین بردن نوسان و ثبات قیمت ارائه شدند. با ما در این مقاله همراه باشید تا این نوع از ارزهای دیجیتال را بررسی کنیم.

انواع استیبل کوین

سه نوع استیبل کوین وجود دارد:

استیبل کوین پشتیبانی شده با ارزهای فیات مانند تتر که با دلار آمریکا پشتیبانی می شود و به ازای هر تتر یک دلار آمریکا در ذخایر آن قرار می گیرد. بنابراین در تئوری تبدیل تتر به دلار و برعکس باید به راحتی و بدون هزینه باشد. این نوع از استیبل کوین ها با ثبات و بسیار قابل اعتماد اند و به آسانی درک می شوند.

استیبل کوین های پشتیبانی شده با کالا که در اینجا منظور از کالا چیزی است که به راحتی نقد شود. به عنوان مثال طلا گزینه خوبی برای کالا در اینجا است و استیبل کوین ها مثلا تعیین می کنند که هر واحد از آن ها برابر با یک گرم طلا است. طلای ذخیره شده هم معمولا نزد فرد قابل اعتمادی نگهداری می شود. ارز دیجیتال پترو مثالی از این نوع استیبل کوین است که که هر واحد آن با یک بشکه نفت پشتیبانی می شود.

استیبل کوین پشتیبانی شده با سایر ارزهای دیجیتال که چون ارزهای دیجیتال نوسانات زیادی دارند؛ میزان نوسانات این نوع از استیبل کوین ها بالاتر از سایر انواع آن است.

استیبل کوین بدون پشتیبانی فیزیکی که از ایده داشتن ذخیره کاملا دور شده اند. در این نوع استیبل کوین قیمت ها رصد شده و در زمانی که قیمت ها پایین اند کوین ها خریداری شده و برعکس در زمانی که قیمت ها بالا می روند کوین ها به فروش می رسند. در نهایت هدف این نوع از استیبل کوین نگه داشتن قیمت ها به گونه ای است که گویی ارز دیجیتال به یک ارز فیات وابسته است. عملکرد این استیبل کوین ها بسیار شبیه به سیستم بانک مرکزی است. در واقع زمانی که تقاضای کل برای آن ها افزایش یافت کوین های جدید توضیع می شوند.

کاربرد استیبل کوین ها

بسیاری از افراد از استیبل کوین ها برای کاهش تاثیر نوسانات روی داراییشان استفاده می کنند. همچنین به دلیل آن که کارمزد نقل و انتقال پول با استیبل کوین ها پایین تر است از سایر روش ها مقرون به صرفه تر می باشد. علاوه بر آن تبدیل سایر ارزهای دیجیتال به استیبل کوین ها به راحتی انجام می شود و تریدرها از این قابلیت برای جلوگیری از ضرر استفاده می کنند. به عنوان مثال هنگام سقوط قیمت بیت کوین آن را به تتر تبدیل می کنند و دوباره با صعود قیمت تتر را به بیت کوین تبدیل می کنند. یکی از امکاناتی که در استیبل کوین ها وجود دارد ارائه وام است که در سایر ارزهای دیجیتال به علت نوسان قیمت بالا غیر منطقی است. چراکه برای وام ثبات قیمت زیادی لازم است و با سایر ارزهای دیجیتال ریسک بی ارزش شدن ارز وجود دارد.

ویژگی های استیبل کوین ها موجب شده تا عده ای بر این باور باشند که روزی استیبل کوین ها به جای برخی از ارزهای فیات مورد استفاده قرار خواهد گرفت. توجه داشته باشید که گرچه ثبات قیمت استیبل کوین ها ویژگی های عالی ای برای آن ها فراهم کرده اما این ثبات قیمت به صورت صد درصد نیست و مقدار کمی نوسان وجود دارد. تتر در حال حاضر معروف ترین استیبل کوین جهان است و اگر قصد خرید تتر را دارید فراموش نکنید که استارتاپ دیجی شمس کلیه خدمات مربوط به فروش تتر و سایر ارزهای دیجیتال را به صورت کاملا مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ارائه می دهد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *