استخر استیکینگ چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

یکی از مکانیزم های اجماع که در برخی از ارزهای دیجیتال مورد استفاده قرار گرفته است؛ گواه اثبات سهام نام دارد. در این روش برای سود بیشتر استخرهای استیکینگ ایجاد شدند. با ما در این مقاله همراه باشید تا این استخرها را بررسی کنیم.

استخر استیکینگ چیست؟

استخر استیکینگ به شرایطی گفته می شود که استیک هولدرها یا همان صاحبان سهام برای این که در دریافت پاداش شانس بهتری داشته باشند منابع محاسباتی خود را با یکدیگر جمع می کنند. بنابراین استخر استیکینگ تا حدی شبیه به استخر استخراج است. در استخر استخراج هم ماینرها توان پردازشی خود را با یکدیگر جمع می کنند تا شانس حل معادلات و دریافت پاداش استخراج برای آن ها افزایش یابد. در نهایت هم پاداش استخراج به نسبت توان پردازشی هر ماینر بین آن ها تقسیم می شود. در استخر استیکینگ هم پاداش بین بسیاری از شرکت کنندگان تقسیم می شود و با توجه به هزینه های پرداختی استخرها پس پاداش دریافتی نسبت به زمانی که فرد به صورت انفرادی به استیکینگ می پردازد کمتر است اما در این استخرها پاداش های دریافتی مکرر و قابل پیشبینی می شوند.

نحوه عملکرد استخر استیکینگ

استخرهای استیکینگ به این صورت اند که توسط یک اپراتور اداره می شوند. حال اگر فردی بخواهد به استخر بپیوندد بسته به نحوه کار استخر یا باید سکه های خود را در آدرسی خاص قفل کند و یا این که این سکه ها درگیر با یک کیف پول شخص ثالث می شوند. البته ممکن است در برخی استخرها روش هایی وجود داشته باشد که در آن فرد برای این که بتواند مشارکت کند بتواند سکه هایش را در یک کیف پول سخت افزاری نگه دارد.

برای درک بهتر استخرهای استیکینگ فرض کنید یک استخر از ۳ استیک هولدر تشکیل شده است. نفر اول در والت استیکینگ خود ۵۰۰ سکه دارد؛ نفر دوم ۱۵۰۰۰ و نفر سوم ۱۰۰۰۰۰. در استیکینگ تلاش برای پیدا کردن بهترین والت در هنگام تولید بلاک جدید است پس مشخص است که نفر سوم در اینجا شانس بهتری برای انتخاب شدن دارد. در نهایت هم پس از اختصاص یافتن درصد کمی از پاداش به استخر باقی مانده پاداش بین کاربران تقسیم می شود.

مزایای استخر استیکینگ

استخرهای استیکینگ مزایای زیادی برای استیک هولدرها به همراه دارند؛ از جمله:

  • استخرها اطمینان حاصل می کنند که دارایی دیجیتال همه استیک هولدرها همیشه به شبکه متصل است و لذا استیک هولدرها دیگر دردسرهای مربوط به اتصال را نخواهند داشت.
  • با عضویت در استخر استیکینگ شانس تولید بلاک افزایش می یابد و بنابراین استیک هولدرها درآمد مکرری خواهند داشت.

معایب استخر استیکینگ

با وجود مزایای زیاد این استخرها معایبی هم دارند که از جمله این معایب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در این استخرها قوانین نظارتی خیلی دقیقی وجود ندارد که این مساله شاید مشکل ساز شود.
  • اعتماد کردن به استخرها شاید کمی دشوار باشد چرا که معمولا در مورد هویت اپراتورها یا پیشینه و… اطلاعات زیادی وجود ندارد.
  • امکان وقوع مشکلات زیادی مانند هک یا خرابی سرور و کلاهبرداری در استخرهای استیکینگ وجود دارد.

به طور کلی در شرایطی که یک استیک هولدر تعداد زیادی سکه در اختیار دارد شانس خوبی برای استیکینگ انفرادی دارد اما برای استیک هولدرهایی که تعداد سکه هایشان کم است استخر استیکینگ گزینه مناسبی است. البته در پیوستن به یک استخر استیکینگ افراد باید توجه و دقت زیادی به خرج دهند.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *