تومان کوین چیست؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

در حال حاضر برخی از دولت ها در حال کار کردن روی ارزهای دیجیتالی هستند که ارز دیجیتال ملی نامیده می شوند. در ایران نیز چنین ارز دیجیتالی به نام تومان کوین وجود دارد. با ما در این مقاله همراه باشید تا این ارز دیجیتال را بررسی کنیم.

تومان کوین چیست؟

تومان کوین یک ارز دیجیتال بر پایه ریال است که توسط مسئولان پست بانک، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و شرکت خدمات انفورماتیک ایجاد شده است. میزان عرضه این ارز دیجیتال را بانک مرکزی تعیین می کند و تومان کوین مانند بسیاری از سایر ارزهای دیجیتال از جمله بیت کوین قابل استخراج نیست. این ارز دیجیتال در فاز اول توکن و ابزار پرداخت است و به منظور تبادلات بین بانکی استفاده می شود و در فاز دوم در پرداخت های خرد بین افراد جامعه کاربرد دارد. نحوه تهیه این ارز دیجیتال با پرداخت ریال از موسسات مالی دولتی است که نیاز به ثبت تمام اطلاعات هویتی دارد و پس از آن هم می تواند برای معاملات خرد مورد استفاده قرار گیرد. در ادامه با برخی از ویژگی های تومان کوین آشنا خواهیم شد.

ویژگی های تومان کوین

از جمله ویژگی های تومان کوین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تومان کوین نوید دهنده آینده ای روشن در بانکداری ایرانی است چرا که اولین گام در استفاده از فناوری بلاکچین در این زمینه می باشد.
  • تومان کوین یک ارز دیجیتال است و ماهیت فیزیکی ندارد. بنابراین استفاده از آن موجب کاهش مصرف کاغذ در پول فیزیکی می شود.
  • قابلیت جذب سرمایه گذاری و مدیریت نقدینگی جاری در اقتصاد و ایجاد بستر KYC روی بستر بلاکچین از دیگر مزایای این ارز دیجیتال هستند.
  • تومان کوین بر بستر یک شبکه بلاکچین خصوصی عرضه خواهد شد و بنابراین تحت کنترل یک نهاد مرکزی است. بنابراین تایید تراکنش‌ها، صلاحیت خرید و فروش، ارائه کیف پول ها و بستر‌های پرداخت در تومان کوین به دریافت تایید از این نهاد مرکزی نیاز دارد. این مساله دقیقا خلاف چیزی است که در بسیاری از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین مشاهده می شود. بیت کوین یک ارز دیجیتال غیر متمرکز است که توسط هیچ شخص یا نهادی کنترل نمی شود.
  • در حالی که بسیاری از ارزهای دیجیتال غیر حاکمیتی هستند و مردم هم به همین دلیل علاقه زیادی به آن ها دارند؛ تومان کوین چنین نیست و یک ارز دیجیتال حاکمیتی است. به این معنی که این ارز دیجیتال مستقیما توسط بانک مرکزی راهبری می شود.
  • تومان کوین در بازارهای جهانی قابلیت خرید و فروش شدن نخواهد داشت. در این جا هم مقایسه آن با بیت کوین به درک بهتر این مساله کمک می کند. بیت کوین را می توان در هر نقطه از جهان خرید و فروش کرد.
  • قیمت ارزهای دیجیتال دائما در حال نوسان است و با توجه به میزان قبولیت آن در میان مردم تعیین می شود. اما تومان کوین چنین نیست و قیمت آن بر اساس قدرتی هم ردیف ارزش ریال تعیین می شود. این بدان معناست که همراه با تغییر ارزش ریال ارزش تومان کوین هم تغییر می کند و بنابراین متغیرهای تومان کوین با متغیرهای سایر ارزهای دیجیتال تفاوت دارند.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *