برنامه ترید ارز دیجیتال چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

برنامه ترید یا برنامه معاملاتی همان برنامه ایست که راهنمای تریدرها در طول مسیر است. تنظیم این برنامه یکی از مهم ترین اقدامات در ترید ارزهای دیجیتال است. با ما در این مقاله همراه باشید تا به بررسی برنامه ترید یا برنامه معاملاتی بپردازیم.

برنامه ترید چیست؟

برنامه ترید یکی از مهم ترین ابزارهای یک تریدر است که در طول مسیر کمک زیادی به او می کند. یک تریدر در این برنامه انواع تصمیمات در مواقع گوناگون را لحاظ می کند و در طی مسیر دقیقا طبق برنامه پیش می رود. این برنامه باید به صورتی باشد که زمان ورود و خروج تریدر را به صورت دقیق مشخص کند. مثلا یک تریدر در تدوین برنامه اش تصمیم می گیرد که وقتی بیت کوین به قیمت ۱۰۰۰۰ دلار رسید وارد شود و وقتی به قیمت ۱۱۰۰۰ دلار رسید خارج شود. البته این امکان وجود دارد که از برنامه تریدرهای حرفه ای و موفق استفاده کرد اما از آنجایی که نگرش افراد به بازار ارزهای دیجیتال متفاوت است پیشنهاد می شود که در صورتی که می خواهید یک تریدر موفق را الگوی خود قرار دهید تنها از برنامه معاملاتی او به عنوان یک طرح کلی استفاده کنید و در نهایت برنامه مخصوص به خودتان را بنویسید.

لزوم وجود برنامه ترید

همانطور که می دانید بازار ارزهای دیجیتال با نوسان قیمت بسیار شدیدی رو به رو است. این نوسانات شدید در بسیاری از مواقع احساسات تریدرها را تحت تاثیر قرار می دهند و آن ها در یک لحظه با یک تصمیم ناگهانی تمام زحماتشان را به باد می دهند. اما در صورت وجود یک برنامه ترید دیگر احساسات موجب گرفتن تصمیمات ناگهانی نمی شوند چرا که تصمیمات از قبل و با فکر گرفته شده اند. علاوه بر آن به مرور زمان هر تریدر از برنامه معاملاتی اش درس های فراوانی می گیرد؛ به عنوان مثال متوجه اشتباهاتش می شود تا دیگر آن ها را تکرار نکند یا در می یابد که چرا برخی معاملات کارساز هستند و برخی خیر.

ساخت یک برنامه معاملاتی

  • در ابتدا باید رویکرد تحلیلی خود را که می تواند ترکیبی از نمودارها و… باشد را انتخاب کنید و تمرکز خود را تنها به سناریوهایی اختصاص دهید که مورد تاییدتان است.
  • ترید ست آپ (Trade Setup) هم یکی از عوامل مهم است که برای پیدا کردن آن باید وقت زیادی صرف کنید و فراموش نکنید که برای این کار اطلاعات بالایی نیاز دارید. ترید ست آپ در حقیقت هسته اصلی روند معاملاتی است.
  • باید شناخت خوبی از بازارها داشته باشید تا بتوانید دامنه بازار را محدود کنید. اهمیت این موضوع زمانی روشن می شود که به این دقت کنیم که هیچ دو بازاری شبیه به یکدیگر نیستند.
  • در ترید ارزهای دیجیتال با توجه به زمان نگهداری ارز انواع مختلفی از تریدینگ وجود دارد. برخی از تریدرها دائما در حال انجام معامله اند و برخی دیگر ارزهای دیجیتالشان را طولانی تر نگه می دارند. قبل از تعیین زمان نگهداری ارز با انواع مختلف این روش ها آشنایی پیدا کنید.
  • یکی از همراهان همیشگی ترید ارزهای دیجیتال ریسک است. هر تریدر باید میزان ریسک پذیری خودش را بداند و با آگاهی از اینکه تا چه زمانی می تواند ضرر را متوقف کند و از روند نزولی خارج شود؛ شروع به فعالیت کند.
  • در برنامه ترید هر فرد باید قوانین دقیقی برای مدیریت احساسات وجود داشته باشد. فراموش نکنید که تصمیمات احساسی تنها در مواقع ضرر خطرناک نیستند بلکه حتی در زمان سوددهی هم ممکن است تصمیمات احساسی کار را خراب کند. بنابراین هر تریدر باید در برنامه اش مقدار یا درصد سود و ضرر را مشخص کند.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *