سرعت تراکنش چیست؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

سرعت تراکنش یکی از موضوعاتی است که در دنیای ارزهای دیجیتال بحث زیادی بر سر آن صورت می گیرد. اما سرعت تراکنش چیست و اصلا چرا در ارزهای دیجیتال مختلف سرعت تراکنش متفاوت است؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

سرعت تراکنش چیست؟

سرعت تراکنش در هر ارز دیجیتال را می توان با توجه به دو عامل به دست آورد: مدت زمانی که برای انتقال آن ارز از یک کیف پول به کیف پول دیگر لازم است و تعداد تراکنش هایی که در هر ثانیه انجام می شوند. البته لازم به ذکر است که در برخی از ارزهای دیجیتال این اطلاعات به صورت تقریبی داده می شوند. به عنوان مثال ممکن است زمان تایید تراکنش یک ارز دیجیتال برابر با ۳۰ دقیقه باشد اما تراکنش مربوط به آن ارز در ۱۰ دقیقه یا ۶۰ دقیقه انجام شود.

عوامل تاثیرگذار بر سرعت تراکنش

امکان تخمین زدن سرعت تراکنش با توجه به مواردی از قبیل داده های صرافی ها و واریانس زمان تأیید تراکنش هر کوین‌، وجود دارد. اما لازم است به سقف سرعت تراکنش هم توجه کرد. در بسیاری از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین یا لایت کوین و… با محدودیت تعداد تراکنش ها در ثانیه رو به رو هستیم. دلیل این محدودیت حجم بلاک است. به عنوان مثال در بیت کوین حجم هر بلاک برابر با ۱ مگابایت است. البته سایز هر بلاک همیشه ۱ مگابایت نبوده و در آغاز فعالیت بیت کوین این عدد برابر ۳۶ مگابایت بوده که بعد ها در سال ۲۰۱۰ برای مقابله با اسپم به ۱ مگابایت کاهش یافت. حجم هر تراکنش تقریبا ۲۵۰ کیلوبایت است یعنی در هر بلاک بیت کوین حدودا ۴۵۰۰ تراکنش قرار می گیرد که این عدد سرعت انجام تراکنش ها را به ۷ عدد در ثانیه می رساند.

گاهی اوقات حمایت کافی و اجماع تمام جامعه موجب می شود که یک هارد فورک در ارز دیجیتال به وجود آید. در هارد فورک دو شبکه بلاک چین جداگانه ایجاد می شود که تا زمانی که کاربرانی در شبکه قدیمی وجود داشته باشند آن شبکه هم وجود خواهد داشت. هارد فورک ممکن است منجر به ایجاد یک ارز دیجیتال جدید شود. مانند زمانی که بیت کوین کش به دلیل کم بودن حجم بلاک بیت کوین و پایین بودن سرعت تراکنش و بالا بودن مقدار کارمزد ایجاد شد. حجم هر بلاک در بیت کوین کش برابر با ۳۲ مگابایت است که تعداد تراکنش های هر بلاک را به ۲۵۰۰۰ عدد افزایش داده است. البته در مورد فورک ها باید بگوییم که معایبی هم در آن ها دیده می شود و همیشه ایجاد یک فورک به معنای بهتر شدن ارز دیجیتال نیست.

سرعت تراکنش ارزهای دیجیتال محبوب

سرعت تراکنش در محبوب ترین ارزهای دیجیتال به شرح زیر است:

  • بیت کوین: ۷ تراکنش در ثانیه
  • بیت کوین کش: ۶۱ تراکنش در ثانیه
  • اتریوم: ۱۵ تراکنش در ثانیه
  • ریپل: ۱۵۰۰ تراکنش در ثانیه
  • شبکه EOS: سه هزار تراکنش در ثانیه
  • شبکه IOTA: هزار و پانصد تراکنش در ثانیه
  • استلار: ۳۰۰۰ تراکنش در ثانیه
  • کاردانو: ۲۵۷ تراکنش در ثانیه

البته این ارقام به صورت تقریبی بوده و میانگین تراکنش ها در هر ثانیه با توجه به عوامل مختلف می تواند تفاوت داشته باشد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *