ویژگی های یک صرافی ارز دیجیتال معتبر کدام اند؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

همانطور که می دانید یکی از آسان ترین روش های خرید و فروش ارزهای دیجیتال از صرافی ها است. اما یک صرافی برای این که قابل اعتماد باشد باید ویژگی هایی داشته باشد که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

امنیت

می توان گفت که امنیت مهم ترین ویژگی یک صرافی خوب است. هنگام استفاده از یک صرافی ناامن هر لحظه امکان هک شدن دارایی یا از دست رفتن آن به هر طریق دیگر وجود دارد. اما متاسفانه راهی برای سنجش دقیق امنیت وجود ندارد پس باید به سابقه صرافی توجه کرد. در اینجا باید این که آیا تا به حال صرافی مورد حمله قرار گرفته، آیا حمله موفقیت آمیز بوده، آیا صرافی خسارت کاربران را پرداخت کرده و… توجه نمود.

احراز هویت

احراز هویت فرایندی است که برای تامین امنیت و سلامت معاملات ضروری است. در طی این فرایند ممکن است انواع مدارک شناسایی مانند پاسپورت، گواهینامه و… از کاربر درخواست شود. البته ممکن است احراز هویت به صورت مرحله ای هم باشد. به این صورت که هرچه امکانات بیشتری از صرافی را بخواهید استفاده کنید احراز هویت دقیق تری نیاز دارید.

کارمزد

معتبر ترین صرافی ها میزان دقیق کارمزد را خیلی واضح بیان می کنند اما ممکن است صرافی هایی باشند که در ظاهر کارمزد کمی برای انجام تراکنش ها بخواهند اما در حقیقت کارمزد پنهانی هم دارند. به طور کلی کارمزد ۳ درصد یا کمتر مقدار مناسبی است.

موقعیت جغرافیایی

ممکن است صرافی ها تنها برای محدوده خاصی از کره زمین خدمات ارائه دهند و خصوصا شاید برای ایران تحریم هایی وجود داشته باشد. قبل از انتخاب صرافی این مساله را مورد توجه قرار دهید.

حجم معاملات

در انتخاب صرافی حجم معاملات را حتما مد نظر قرار دهید. در صورتی که حجم بازار پایین باشد هنگام ثبت سفارش برای یک خرید بزرگ باید تعداد بیشتری سفارش ثبت کنید که موجب افزایش هزینه هایتان می شود. همچنین اگر حجم معاملات پایین باشد زمان زیادی برای تبدیل دارایی ها لازم است. علاوه بر آن عامل مهم دیگری که باید مورد توجه قرار گیرد اختلاف قیمت خرید و فروش است که اگر این اختلاف زیاد باشد هنگامی که تصمیم بگیرید دارایی دیجیتالتان را بفروشید ضرر زیادی متحمل می شوید.

تنوع ارزهای دیجیتال

سرمایه گذاران و تریدرهای زیادی وجود دارند که تنها به سراغ خرید و فروش بیت کوین یا اتریوم نمی روند بلکه سبد دارایی شان را متنوع می کنند. در اینجاست که لزوم این که صرافی مورد نظر از تعداد ارزهای دیجیتال زیادی پشتیبانی کند مشخص می شود. علاوه بر آن وجود تنوع در جفت ارزهای معاملاتی هم مزیت خوبی برای یک صرافی است که تبدیل ارزها به یکدیگر را ساده و کم هزینه می کند.

روش های پرداخت

در برخی صرافی ها تنها می توان ارزهای دیجیتال را به یکدیگر تبدیل کرد مثلا یک تریدر می تواند بیت کوین خود را به تتر تبدیل کند اما صرافی هایی وجود دارند که به شما اجازه خرید ارز دیجیتال با استفاده از ارز فیات را هم می دهند.

قیمت های واقعی

نوسان قیمت در بازار ارزهای دیجیتال به گونه ای است که این ارزها دائما در حال تغییر قیمت اند. یک صرافی خوب باید بتواند این قیمت ها را به صورت لحظه ای به کاربران نمایش دهد تا آن ها بتوانند بر اساس قیمت های دقیق تصمیم گیری کنند نه اینکه پس از خرید متوجه قیمت های متفاوت شوند.

پشتیبانی

پشتبانی هم یکی از ویژگی های مهم است که آرامش خیال زیادی به بسیاری از تریدرها و سرمایه گذاران می دهد. به صورتی که بسیاری از این افراد ترجیح می دهند که از صرافی با کارمزدهای بالاتری استفاده کنند اما پشتیبانی در آن صرافی وجود داشته باشد.

آن چه گفته شد تنها تعدادی از ویژگی های یک صرافی خوب بود. هرگز فراموش نکنید که فعالیت در زمینه ارزهای دیجیتال نیازمند دقت فراوانی است که این دقت شامل انتخاب صرافی هم می شود.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *