احراز هویت دو عاملی چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

احراز هویت دو عاملی یکی از روش های احراز هویت است که می تواند تا حد خوبی از ورود سایر افراد به حسابتان جلوگیری کند. احراز هویت دو عاملی کاربردهای فراوانی دارد؛ از جمله کیف پول ها و صرافی های دیجیتال. با ما در این مقاله همراه باشید تا با این روش از احراز هویت آشنا شویم.

انواع احراز هویت

بهتر است قبل از هر چیز ابتدا با برخی از انواع احراز هویت آشنا شویم. احراز هویت شامل انواع زیر می شود:

  • نام کاربری و رمز عبور ساده ترین نوع احراز هویت هستند که یکی از ضعیف ترین گزینه ها به شمار می روند.
  • توکن یا کارت هوشمند به وسیله های فیزیکی گفته می شود که برای احراز هویت به کار می روند.
  • اسکن اثر انگشت یا چهره یکی دیگر از انواع احراز هویت می باشد.
  • تایید هویت دو عاملی که می تواند ترکیبی از روش های قبل باشد. یعنی به عنوان مثال هم از اثر انگشت و هم از رمز عبور برای احراز هویت استفاده می شود.

احراز هویت دو عاملی

احراز هویت دو عاملی به اختصار 2FA نامیده می شود. جالب است بدانید که این نوع احراز هویت زیر مجموعه ای از احراز هویت چند عاملی است و در آن تعداد فاکتورها برای احراز هویت به ۲ عدد محدود شده اند. این نوع از احراز هویت در زندگی روزمره انسان ها هم کاربرد دارد. به عنوان مثال هنگام استفاده از دستگاه های خودپرداز هم از این روش استفاده می شود. به این صورت که یکی از عامل های احراز هویت کارت بانکی و دیگری رمز کارت می باشد.

آیا لازم است از احراز هویت دو عاملی استفاده کنیم؟

احراز هویت دو عاملی می تواند در بهبود امنیت تاثیر خوبی داشته باشد. با این وجود نباید فراموش کرد که چیزی به عنوان امنیت ۱۰۰ درصدی وجود ندارد. در صورت استفاده از احراز هویت دو عاملی احتمال این که یک فرد غریبه بتواند به حساب شما دسترسی داشته باشد؛ بسیار کم می شود. چرا که حتی اگر یک هکر از راه هایی مانند حملات فیشینگ و… بتواند پسورد شما را پیدا کند؛ هنوز هم برای دسترسی به حسابتان به یک عامل دیگر مانند اثر انگشت و… نیاز دارد.

تفاوت احراز هویت دو عاملی و دو مرحله ای

احراز هویت دو مرحله ای یک راه دیگر از احراز هویت است که به دلیل تشابه اسمی با احراز هویت دو عاملی ممکن است با آن اشتباه گرفته شود. تفاوت احراز هویت دو مرحله در این جاست که یکی از عامل ها در آن از دانسته های فرد است. به عنوان مثال تاریخ تولد و… . از آنجایی که این دانسته ها هم ممکن است به طریقی توسط سایرین پیدا شود؛ پس امنیت احراز هویت دو مرحله ای از دو عاملی کمتر می باشد.

فاکتورهای مورد استفاده در احراز هویت دو عاملی

از فاکتورهای مختلفی می توان برای احراز هویت دو عاملی استفاده کرد. همانطور که گفته شد در صورتی که این فاکتورها یکی از دانسته های فرد باشند؛ احراز هویت دو مرحله ای است. اما در صورتی که از موارد زیر استفاده شود احراز هویت دو عاملی است:

  • تعیین یک شماره تلفن همراه و دریافت پیامک هنگام ورود به حساب
  • رمز عبورهای یک بار مصرف
  • کلیدهای U2F که امکان ورود به حساب را از طریق دستگاه های یو اس بی، دیوایس های ان اف سی یا حتی کارت های هوشمند که از این استاندارد پشتیبانی می کنند؛ فراهم می سازند.
  • صدا، چهره، اثر انگشت

هر یک از این فاکتورها مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند که پیشنهاد می شود قبل از استفاده از آن ها در موردشان مطالعه کنید.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *