انواع شبکه بلاکچین

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

همانطور که می دانید بیت کوین یا اتریوم و سایر ارزهای دیجیتال با استفاده از شبکه بلاکچین کار می کنند. بلاکچین انواع مختلفی دارد که هر یک از آن ها کاربرد خاص خود را دارند. با ما در این مقاله همراه باشید تا انواع بلاکچین را بررسی کنیم.

بلاکچین عمومی

بلاکچین عمومی نوعی از بلاکچین است که هر فردی می تواند به آن دسترسی داشته باشد و هیچ نهاد مرکزی برای محدود کردن دسترسی عده ای وجود ندارد. مشخص است که بلاکچین بیت کوین از این نوع است چرا که هر فردی می تواند عضو شبکه شده و تراکنش ها را مشاهده کند. حتی امکان استخراج بیت کوین هم برای هر کسی وجود دارد.

بلاکچین خصوصی

بلاکچین خصوصی نوعی از بلاکچین است که در یک شبکه بسته اجرا شده و دسترسی به آن برای عموم آزاد نیست. در واقع پروتکلی برای تایید کاربران وجود دارد و تنها کاربران تایید شده می توانند در شبکه مشارکت داشته باشند. بلاکچین خصوصی در مواقعی کاربرد دارد که به مزایای شبکه بلاکچین نیاز است اما نمی توان به عموم دسترسی داد. به عنوان مثال شرکت ها می توانند از بلاکچین خصوصی بهره ببرند. البته الگوریتم همه بلاکچین های خصوصی مانند هم نیست و می توانند با هم فرق داشته باشند.

بلاکچین کنسرسیوم

بلاکچین کنسرسیوم ترکیبی از بلاکچین خصوصی و عمومی است که دارای قوانین انعطاف پذیری می باشد. به عنوان مثال تعیین می شود که تنها عده خاصی اجازه فعالیت دارند یا این که می توان قدرت مشاهده زنجیره را برای گروهی محدود کرد. این نوع بلاکچین برای همکاری بین شرکا و ارگان های زیاد کاربرد دارد چرا که در چنین شرایطی به فضایی برای ترکیب عملکردها و به اشتراک گذاری اطلاعات نیاز است و بلاکچین کنسرسیوم می تواند به طور مناسبی پاسخ گو باشد.

نقاط مشترک

انواع بلاکچین گفته شده با وجود تفاوت هایشان دارای نقاط مشترکی هستند. یکی از این نقاط غیر ممکن بودن پاک کردن یا دستکاری اطلاعات موجود در بلاکچین است. برای روشن شدن این موضوع فرض کنید که گروهی از افراد لیستی تهیه می کنند که در آن هر یک شماره تلفن خود را می نویسند. سپس همه آن ها از این لیست عکس می گیرند. حال اگر کسی یکی از شماره تلفن ها را دستکاری یا حذف کند دیگر تفاوتی ایجاد نمی کند چرا که لیست اصلی در دست همه افراد وجود دارد. بلاکچین هم به همین صورت است و در واقع یک شبکه همتا به همتاست و همه کاربران یا گره ها یک نسخه از بلاکچین را در اختیار دارند که این خود یکی دیگر از نقاط مشترک انواع بلاکچین می باشد. علاوه بر آن در هر شبکه بلاکچین نیاز به یک مکانیزم اجماع برای تامین امنیت نیاز دارند. به عنوان مثال این مکانیزم در شبکه بلاکچین بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مبتنی بر استخراج گواه اثبات کار است. به این معنی که ماینرها برای تامین امنیت شبکه توان پردازشی تجهیزات استخراجشان را به شبکه اختصاص می دهند و در ازای آن پاداش استخراج به ماینرهایی که موفق به استخراج می شوند تعلق می گیرد. در چنین شرایطی برای این که فردی بتواند بلاکچین بیت کوین را مورد حمله قرار دهد باید توان پردازشی او بیشتر از سایر ماینرها باشد که این کار بسیار دشواری است که حتی اگر ممکن شود به هیچ عنوان صرفه اقتصادی ندارد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *