انواع پلتفرم های وام دهی ارز دیجیتال

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

با گسترش ارزهای دیجیتال وام دهی این ارزها هم رشد چشمگیری داشته است. پلتفرم های زیادی برای برقراری ارتباط میان وام دهندگان و وام گیرندگان وجود دارند که این پلتفرم ها دارای دو نوع متمرکز و غیرمتمرکز اند. با ما در این مقاله همراه باشید تا با آن ها آشنا شویم.

پلتفرم وام دهی متمرکز

در پلتفرم های وام دهی متمرکز یک شرکت بر روند وام ها نظارت دارد. این پلتفرم ها با ارائه مارجین تریدینگ اقدام به جذب مشتری می کنند. برای استفاده از این پلتفرم ها نیاز به تکمیل فرایند احراز هویت وجود دارد. چند نمونه از پلتفرم های وام دهی متمرکز عبارت اند از:

  • BlockFi یک پلتفرم وام دهی متمرکز می باشد که بیشتر بر دو حوزه وام دهی و سرمایه گذاری تمرکز کرده است. این پلتفرم در میان سایر پلتفرم های وام دهی موفق به کسب امتیاز بالایی شده و به دلیل نرخ های رقابتی ارائه شده به وام دهندگان و وام گیرندگان به محبوبیت بالایی رسیده است.
  • Hodlnaut یکی پلتفرم وام دهی متمرکز واقع در سنگاپور است که به کاربرانش خدمات مالی ارائه می دهد. یکی از خدمات ارائه شده در این شرکت وام های سازمانی اند که این امکان را برای شرکت ها فراهم می کنند که با استفاده از دارایی‌ دیجیتال خود به عنوان وثیقه، یک لاین اعتبار کسب کنند.
  • Celsius Network نام یک پلتفرم مستقر در انگلستان است که امکان وام دهی با ارزهای دیجیتال مختلفی را فراهم کرده است. این پلتفرم همچنین دارای اپلیکیشن موبایلی می باشد. یکی از ویژگی های این پلتفرم این است که کاربران می توانند پاداش وفاداری بگیرند که این پاداش توکن CEL است. پس از دریافت مقدار مشخصی از این توکن کاربر می تواند از نرخ بهره بیشتری برخوردار شود.

پلتفرم وام دهی غیرمتمرکز

همانطور که گفته شد در پلتفرم وام دهی متمرکز یک شرکت بر روند وام ها نظارت دارد. اما در پلتفرم های وام دهی غیرمتمرکز به جای یک شرکت وام ها توسط پروتکل نظارت می شوند که این پروتکل ها به قراردادهای هوشمند متکی اند. بنابراین در این پلتفرم ها نیازی به اعتماد کردن به یک شرکت وجود ندارد. این پلتفرم ها بر خلاف پلتفرم های متمرکز از کاربران فرایند احراز هویت نمی خواهند. معمولا نرخ بهره در پلتفرم های غیر متمرکز از متمرکز کمتر است و این نرخ با توجه به میزان عرضه و تقاضا تعیین می شود. همچنین شفافیت پلتفرم های غیر متمرکز بسیار بیشتر است چرا که سوابق معاملات در یک بلاکچین عمومی ثبت می شوند. تعدادی از پلتفرم های وام دهی غیر متمرکز عبارت اند از:

  • Compound یکی از پلتفرم های وام دهی غیرمتمرکز است که در بستر اتریوم کار می کند. نحوه عملکرد این پلتفرم به این صورت است که در آن یک استخر نقدینگی وجود دارد و وام گیرندگان با استفاده از آن اقدام به دریافت وام می کنند.
  • Maker نام یک پلتفرم وام دهی غیر متمرکز است که مبتنی بر اتریوم می باشد. البته تعیین نرخ سود در آن توسط یک سیستم مرکزی غیر متمرکز انجام می شود. در این پلتفرم از یک استیبل کوین به نام دای (DAI) پشتیبانی می شود که پشتوانه اش مانند تتر دلار می باشد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *