انواع ارزهای دیجیتال

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

ارزهای دیجیتال هم مانند بسیاری از سایر پدیده ها دارای انواعی هستند. این انواع بر اساس ویژگی ها و کاربردهای ارزهای دیجیتال تقسیم بندی شده اند که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید.

پول دیجیتال

پول دیجیتال همانطور که از نامش مشخص است؛ شباهت زیادی به پول معمولی دارد. به عنوان مثال هم پول دیجیتال و هم پول معمولی می توانند برای ذخیره و انتقال ارزش، سرمایه گذاری، خرید و… مورد استفاده قرار گیرند. اما تفاوت هایی هم بین این دو وجود دارد. پول دیجیتال بر خلاف پول معمولی به صورت فیزیکی وجود ندارد؛ امنیت بسیار بالایی دارد و برای انجام معاملات با آن به واسطه نیازی نیست. پادشاه ارزهای دیجیتال یعنی بیت کوین در این دسته از ارزهای دیجیتال قرار می گیرد. پول های دیجیتال خود به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

  • استیبل کوین که به ارزهای دیجیتالی گفته می شود که پشتوانه دارند. یکی از استیبل کوین های بسیار معروف تتر نام دارد که با دلار آمریکا پشتیبانی می شود. یعنی به ازای هر واحد تتر یک دلار آمریکا در ذخایر بانکی آن قرار می گیرد.
  • ارزهای دیجیتال امن که هویت کاربران را مخفی نگه می دارند. ارزهایی از قبیل زی کش یا مون رو و… در این دسته قرار می گیرند.

ارزهای دیجیتال پلتفرمی

این دسته از ارزهای دیجیتال به پلتفرم هایی اختصاص دارد که کاربردهای فراوانی دارند که ارز دیجیتال تنها یکی از آن هاست. معروف ترین ارزی که در این دسته قرار می گیرد اتریوم است. اتریوم ویژگی های بسیار جذابی دارد و یک فناوری بسیار قدرتمند است. از جمله قابلیت های آن می توان به قراردادهای هوشمند اشاره کرد که در حقیقت پروتکلی برای تسهیل قراردادهاست. علاوه بر اتریوم ارزهای دیجیتالی از قبیل نئو، کاردانو، ایاس و… هم در این دسته قرار می گیرند. این پلتفرم ها ایجاد اپ های غیر متمرکز مانند ICO  ها را ممکن کرده اند.

ارزهای دیجیتال مالی

ارزهای دیجیتال مالی به ارزهایی گفته می شود که با هدف انجام انواع فعالیت های مالی به صورت دیجیتالی با حذف واسطه ها و کمترین هزینه ایجاد شده اند. ارزهای دیجیتال مالی خود به دسته های زیر تقسیم می شوند:

  • ارزهای دیجیتال پرداخت که به منظور انجام معاملات و تراکنش ها به صورت آنلاین و غیر متمرکز شکل گرفته اند. یکی از معروف ترین ارزهایی که در این دسته قرار می گیرد ریپل است.
  • ارزهای دیجیتال صرافی ها که شامل سه دسته متمرکز، غیر متمرکز و هم کنش پذیر می شود.
  • ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری که برای بالا بردن امنیت و همچنین آسان تر شدن و کاهش هزینه های معاملات با حذف واسطه شکل گرفته اند. از جمله ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می توان به پالی مث، ایکونومی و کریپتو ۲۰ اشاره کرد.
  • ارزهای دیجیتال قرض و وام که به منظور اعطا و دریافت وام به صورت غیر متمرکز و بدون واسطه ایجاد شده اند. ات لند و ریپیو کردیت نتورک از جمله ارزهای دیجیتالی هستند که در این دسته قرار می گیرند.
  • ارزهای دیجیتال جذب سرمایه که استفاده از بلاکچین برای جذب سرمایه به صورت غیر متمرکز را ممکن کرده اند. یکی از این ارزها کیک آی سی او نام دارد.
  • ارزهای دیجیتال بیمه که با استفاده از قراردادهای هوشمند عمل کرده و فرایند بیمه کردن را به صورت غیر حضوری ممکن کرده اند. بایت بال یکی از این ارزهاست.

 

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *