انواع کلاهبرداری در ICO

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

ICO فرایند جذب سرمایه اولیه برای ارزهای دیجیتال جدید است که فرصت خوبی برای خرید ارز دیجیتال به شمار می رود چراکه در آن توکن ها با قیمت پایین تری به فروش می رسند. اما با این وجود کلاهبرداری های زیادی در ICOها یافت می شود که در این مقاله قصد بررسی برخی از انواع این کلاهبرداری ها را داریم پس با ما همراه باشید.

کلاهبرداری پاداش و کلاهبرداری خروج

ICOها به افرادی وعده پاداش های مالی می دهند که این پاداش ها اغلب در قالب توکن است. فعالیت این افراد شامل تبلیغ پروژه در فروم ها، کانال های تلگرامی، پیام رسان ها، ترجمه و بومی سازی اسناد، ارسال پست به شبکه های اجتماعی یا وبلاگ ها و… می شود. اکنون اگر ICO پاداش وعده داده شده را به این افراد ندهد؛ در اینجا کلاهبرداری پاداش صورت می گیرد. از طرفی اگر تبلیغ کنندگانی که برای ICO مقداری سرمایه جمع آوری کرده اند؛ ناپدید شوند نام آن کلاهبرداری خروج است.

کلاهبرداری ایردراپ

در بسیاری از ICOهای جعلی و کلاهبرداری تله ای برای کاربران گذاشته می شود تا آن ها به امید دریافت توکن رایگان کلید خصوصی خود را در اختیار کلاهبردار قرار دهند. پروژه های واقعی ایردراپ برای واریز کردن توکن یا کوین از کاربران درخواست می کنند که کلید عمومی خود را در اختیارشان قرار دهند. اما در اینجا برخی از کلاهبردارن ادعا می کنند که می خواهند مقداری ارز دیجیتال به عنوان ایرداپ واریز کنند و برای این منظور به کلید خصوصی کاربران نیاز دارند. در صورتی که یک کاربر کلید خصوصی خود را به این افراد ارائه دهد؛ دارایی دیجیتال او از دست می رود.

کلاهبرداری صرافی

در کلاهبرداری صرافی ICO جعلی در یک صرافی جعلی راه اندازی شده و به این ترتیب کاربران در دام می افتند.

کلاهبرداری سرقت ادبی وایت پیپر

وایت پیپر گزارشی از مشخصات دقیق یک محصول است. اما نباید وایت پیپر را با بروشور یا کاتالوگ اشتباه گرفت. در بروشور و کاتالوگ با تبلیغاتی از یک محصول مواجه ایم در حالی که وایت پیپر اطلاعات دقیق و واقعی به منظور حل یک مشکل یا چالش به ما ارائه می دهد. ICOهای اصلی و قابل اطمینان در وایت پیپر خود اطلاعات دقیقی قرار می دهند. حال یک کلاهبردار می تواند وایت پیپر یک ICO مطمعن و آینده دار با با نامی مشابه برداشته و ICO جعلی خود را راه اندازی کند.

طرح پانزی

طرح پانزی در میان ICOها هم مشاهده می شود. در طرح پانزی کلاهبردار در ابتدا با پیشنهاد سودهای نجومی افرادی را جذب می کند و تا مدتی با استفاده از سرمایه افراد جدید سودها را پرداخت هم می کند. اما پس از مدتی که دیگر سرمایه گذار جدید وارد نشد طراح پانزی با سرمایه مردم ناپدید می شود.

کلاهبرداری وب سایت و فیشینگ

در این نوع کلاهبرداری سایتی بسیار مشابه سایت ICO اصلی ایجاد می شود تا کاربران به اشتباه به جای سایت اصلی وارد آن سایت شوند و ارزهای دیجیتال خود را از دست بدهند.

البته موارد ذکر شده تنها تعدادی از انواع کلاهبرداری در رابطه با ICOها می باشند. بررسی ها نشان می دهند که فیشینگ و تقلب از سایر این کلاهبرداری ها رایج تر بوده و افراد زیادی مورد حملات فیشینگ قرار می گیرند.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *