سرنوشت تراکنش های تایید نشده بیت کوین

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

شاید برای شما هم پیش آمده که در حال معامله با مبلغ کمی در بیت کوین بوده اید و تراکنشتان تایید نشده. سوالی که پیش می آید این است که چرا تراکنش ها تایید نمی شوند و با تراکنش های تایید نشده چه باید کرد؟

چرا تراکنش ها تایید نمی شوند؟

سرعت تایید تراکنش ها به میزان شلوغی شبکه و مقدار کارمزدی که برای تراکنش در نظر گرفته اید دارد. همیشه با توجه به شلوغی یک میزان حداقل کارمزد به شما پیشنهاد می شود. ماینرهایی که تراکنش ها را تایید می کنند ابتدا به سراغ تراکنش هایی می روند که کارمزدشان بالاتر است. این مساله در تراکنش ها با مبلغ زیاد اهمیت زیادی ندارد چرا که وقتی شما در حال انتقال چند میلیون دلار از طریق بیت کوین هستید، پرداخت کارمزد زیاد در برابر مبلغ معامله به چشم نمی آید اما زمانی که مبلغ کمی را می خواهید انتقال دهید، خیلی غیر منطقی است که به همان مقدار هم کارمزد بپردازید.

زمانی که شبکه خیلی شلوغ باشد، رقابت سنگین می شود. از آنجایی که حجم هر بلاک محدود به ۱ مگابایت است پس تعداد تراکنش هایی که در هر بلاک قرار می گیرد محدود است و سرعت تایید تراکنش ها ۷ عدد در ثانیه می شود که خیلی کم است. پس در زمانی که شبکه شلوغ باشد ممکن است تراکنش ها با کارمزد پایین هرگز توسط ماینرها تایید نشوند. در این حالت دو کار می توان کرد: لغو تراکنش یا افزایش کارمزد.

لغو تراکنش های تایید نشده

قبل از هر چیزی باید بدانید که به هیچ عنوان نمی شود تراکنشی که تایید شده را لغو کرد. هر تراکنش بین ۱ تا ۶ تایید نیاز دارد پس در مرحله اول باید مطمعن شوید که تراکنشتان هیچ تاییدی دریافت نکرده. برای این کار باید حداقل ۲۴ ساعت از ارسال تراکنش گذشته باشد. خبر خوب این است که به راحتی می توانید در یک بلاک اکسپلورر وضعیت تراکنش را مشاهده کنید. اگر هیچ تاییدی دریافت نکرده بودید و تراکنشتان در وضعیت unconfirmed قرار داشت می توانید از طریق پروتکل RBF که خلاصه شده Replace by Fee است اقدام به لغو تراکنشتان بکنید. با این کار تراکنش شما لغو شده و با یک تراکنش دیگر جایگزین می شود. نکته مهم در استفاده از RBF این است که باید گزینه مربوط به آن را قبل از ارسال تراکنش فعال نمایید و همچنین اطمینان حاصل کنید که کیف پولتان از آن پشتیبانی می کند.

ارسال تراکنش با کارمزد بالاتر

در این روش از قابلیت دابل اسپندینگ (Double Spending) استفاده می شود و مانند روش قبل، در اینجا هم ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که کیف پولتان از دابل اسپندینگ پشتبانی می کند. در این جا، در صورتی که کیف پولتان از RBF پشتیبانی نمی کند، به راحتی می توانید یک کیف پول که از RBF پشتیبانی می کند نصب کرده و با بازیابی کلید خصوصی و کلمات یادآور، تراکنشی دیگر با مبلغ قبلی اما با کارمزد بیشتر ثبت کنید تا این بار که کارمزد تراکنشتان بیشتر است، ماینرها زودتر آن را انتخاب کنند.

جلوگیری از تایید نشدن تراکنش ها

پیشگیری بهتر از درمان است. با وجود اینکه مشکل تایید نشدن تراکنش ها راه حل دارد اما همیشه بهتر است کاری کنیم که از همان ابتدا تراکنش هایمان تایید شوند. اگر از ابتدا از کارمزد پیشنهادی استفاده کنیم، احتمال تایید نشدن تراکنش بسیار پایین می آید. اما در صورتی که می خواهید کارمزدی کمتر از کارمزد پیشنهاد شده بپردازید می توانید در سایت bitcoinfees از حداقل میزان کارمزد تراکنش و زمان انجام آن اطلاع پیدا کنید.

راه حل دیگر این است که از سایت هایی که سرعت تراکنش ها را افزایش می دهند استفاده کنید. این سایت ها برخی رایگان و برخی غیر رایگان اند و نحوه عملکردشان این است که با ارسال یک درخواست به استخر استخراج، تراکنش شما را به بلاک بعد منتقل می کنند تا سریع تر تایید شود. یکی از سایت هایی که برای این کار استفاده می شود viabtc.com است.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *