کاربردهای وام دهی ارز دیجیتال

زمان مطالعه: 3 دقیقه
5
(1)

در چند سال اخیر وام دهی ارز دیجیتال گسترش زیادی پیدا کرده است. در وام دهی ارز دیجیتال روش های مشارکت مختلفی برای کاربران وجود دارد که در این مقاله قصد بررسی آن ها را داریم پس با ما همراه باشید.

وام دادن

ساده ترین نوع استفاده ای که می توان از پلتفرم های وام دهی ارز دیجیتال کرد؛ وام دادن است. البته باید به نرخ بهره در پلتفرم های متمرکز و غیر متمرکز توجه داشت چرا که در پلتفرم های متمرکز این نرخ بین ۲ تا ۶ درصد است اما در پلتفرم های غیر متمرکز نرخ بهره با توجه به نوع ارز دیجیتال متفاوت است. برای ارزهایی مانند بیت کوین یا اتریوم و… نرخ بهره کمتر از ۱ درصد است اما برای استیبل کوین ها بین ۷ تا ۱۵ درصد می باشد.

دسترسی به پول نقد بدون فروش دارایی دیجیتال

افراد زیادی وجود دارند که دارایی دیجیتالشان را اصطلاحا Hodl می کنند. به این معنی که معتقدند روند کلی قیمت ها صعودی است پس می توان با نگهداری طولانی مدت ارزهای دیجیتال سود خوبی به دست آورد. این افراد برای آن که بتوانند بدون نیاز به فروش دارایی دیجیتالشان به پول نقد دسترسی پیدا کنند می توانند آن را به عنوان وثیقه برای دریافت وام ارائه دهند. در این روش همچنین نیازی به پرداخت مالیات مربوط به فروش ارزهای دیجیتال نیست.

آربیتراژ نرخ بهره

تعریف آربیتراژ عبارت است از کسب سود از اختلاف قیمت بین دو یا چند بازار. نحوه کسب سود از طریق آربیتراژ به این صورت است که شما کالایی را از یک فروشگاه مثلا به قیمت ۵ میلیون تومان می خرید و سریعا آن را در یک فروشگاه دیگر به قیمت ۵ میلیون و هشتصد هزار تومان می فروشید. تفاوت قیمت ۸۰۰ هزار تومانی در اینجا سود شماست. آربیتراژ نرخ بهره هم به این صورت است که شما می توانید از یک پلتفرم وامی با نرخ بهره مشخص دریافت کنید و سپس آن را در یک پلتفرم دیگر با نرخ بهره بالاتر وام دهید. البته آربیتراژ ریسک های مخصوص به خود را دارد که حتما قبل از اقدام به آن باید در مورد این ریسک ها اطلاعات کسب کرد.

مارجین تریدینگ

مارجین تریدینگ یکی از قدیمی ترین شیوه های افزایش ارز و سرمایه است. در مارجین تریدینگ افراد با قرض گرفتن، سرمایه خود را افزایش می دهند. مارجین تریدینگ اصطلاحا یک اهرم برای بالا بردن سرمایه است از این رو به آن معاملات اهرمی نیز گفته می شود. اکنون وام دهی ارز دیجیتال دسترسی به اهرم را برای کاربران بسیار آسان کرده است. برای درک بهتر نحوه کسب سود از طریق مارجین تریدینگ فرض کنید یک نفر مقداری بیت کوین به عنوان وثیقه ارائه داده و استیبل کوین به عنوان وام دریافت کرده. او می تواند استیبل کوین دریافتی را صرف خرید مقدار بیشتری بیت کوین کند. حال اگر بیت کوین افزایش ارزش داشته باشد در نهایت تنها لازم است مقدار استیبل کوین اولیه را بازپرداخت کند و افزایش ارزش بیت کوین سود برایش به همراه دارد. البته مارجین تریدینگ هم ریسک مخصوص خود را دارد و نباید بدون دانش و اطلاعات اقدام به انجام آن کرد.

وام‌های سریع

وام های سریع که در پلتفرم های غیر متمرکز قابل دریافت می باشند به این صورت اند که برای دریافت آن ها نیازی به ارائه وثیقه نیست. کاربری که این وام ها را دریافت می کند می تواند با آن به انجام عملیات های دیگری بپردازد اما این عملیات ها تنها در صورتی باقی می مانند که او بتواند مبلغ وام را بازپرداخت کند و در غیر این صورت لغو می شوند. از آنجایی که این روش از دریافت وام توسط پایگاه داده های اتمیک فراهم شده پس هر کسی که می خواهد این نوع وام را دریافت کند باید دانش ایجاد تراکنش اتمیک را داشته باشد.

نقد کردن

افرادی وجود دارند که در DeFi با استفاده از بات های مخصوص وام هایی که ارزش وثیقه آن ها از مقدار لازم کمتر است تشخیص می دهند و سپس در ازای دریافت مبلغی ، وثیقه این وام ها را برای بازپرداخت نقد می کنند. این افراد اصطلاحا نقد کننده نام دارند که می توانند از این طریق به سود خوبی برسند. البته نباید فراموش کرد که نقد کردن فرایندی بسیار رقابتی است.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا : 1

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *