فرار از تورم با بیت کوین

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

هنگامی که شرایط اقتصادی با تورم رو به رو است؛ مردم به دنبال راه هایی برای فرار از تورم و حفظ ارزش سرمایه خود هستند و لذا به سرمایه گذاری در زمینه های مختلفی می پردازند. یکی از این زمینه ها همیشه فلزات گران بها مانند طلا یا نقره و… بوده اند اما مدتی است که سرمایه گذاری در بیت کوین هم تبدیل به یکی از راه های فرار از تورم شده است. با ما در این مقاله همراه باشید تا این روش های حفظ سرمایه را بررسی کنیم.

تورم

تورم به شرایطی گفته می شود که قدرت خرید یک ارز پایین می آید. این اتفاق بنا به دلایل مختلفی می تواند رخ دهد اما یکی از رایج ترین آن ها افزایش عرضه است. به عنوان مثال ارزهای فیات که تحت کنترل بانک ها هستند و می توانند مطابق میل بانک ها به هر مقدار چاپ شوند که اگر بیش از حد چاپ شوند ارزش آن ها سریعا کاهش خواهد یافت. اما در این میان طلا به دلیل این که منابع محدودی دارد؛ ارزش آن از بین نمی رود و رفته رفته افزایش ارزش دارد. بیت کوین هم از این جهت مانند طلا است. تعداد کل بیت کوین های قابل استخراج محدود به ۲۱ میلیون عدد است که تا کنون بیشتر آن استخراج شده و تا سال ۲۱۴۰ میلادی استخراج باقی آن به پایان می رسد. بنابراین به دلیل منابع محدود بیت کوین تا حدی شبیه به طلا است. علاوه بر آن بیت کوین برای کنترل تورم یک راهکار دیگر هم دارد. این راهکار هاوینگ نام دارد و عبارت است از نصف شدن پاداش استخراج در هر چهار سال. در ابتدای فعالیت بیت کوین پاداش استخراج برابر با ۵۰ بیت کوین بود. در سال ۲۰۱۲ اولین هاوینگ رخ داد و این مقدار به ۲۵ بیت کوین رسید. پس از آن دومین هاوینگ در سال ۲۰۱۶ این مقدار را به ۱۲.۵ بیت کوین کاهش داد. سومین هاوینگ در اردیبهشت ماه امسال بود که پاداش استخراج را به ۶.۲۵ بیت کوین رساند. هاوینگ به این دلیل رخ می دهد که لازم است برای کنترل تورم سرعت استخراج بیت کوین زیاد نباشد.

مبارزه با تورم در ونزوئلا

یکی از کشورهایی که با تورم بسیار شدیدی رو به رو است کشور ونزوئلا می باشد. مردم این کشور چاره ای جز یافتن راهی برای حفظ سرمایه و فرار از تورم بسیار شدید موجود در کشور ندارند. مردم ونزوئلا برخی راهکارها برای این منظور یافته اند؛ به عنوان مثال عده ای از آن ها از طریق دلارهایی که دوستان یا اقوامشان از دیگر کشورها برایشان ارسال می کنند امرار معاش می کنند. اما عده ای هم به سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال رو آورده اند. دلیل این امر آن است که با استفاده از ارزهای دیجیتال می توان فراتر از هر تحریمی و بدون نگرانی از بابت کارمزدهای سنگین به انتقال پول پرداخت. به این ترتیب هم انتقال پول و هم پس انداز کردن آن بدون نظارت و کنترل دولت برای مردم ونزوئلا ممکن می شود. البته دولت ونزوئلا یک ارز دیجیتال ملی به نام پترو دارد که نوعی استیبل کوین است که هر واحد آن با یک بشکه نفت پشتیبانی می شود. این دولت با بستن صرافی ها و دستگیر کردن افراد در تلاش است با دیگر ارزهای دیجیتال مبارزه کند اما مردم از طریق راه هایی مانند استفاده از VPN این شرایط را هم دور می زنند.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *