وارن بافت کیست و چرا با بیت کوین مخالف است؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

وارن بافت نامی است که در دنیای ارزهای دیجیتال زیاد به گوش می رسد. این فرد یکی از مخالفان سر سخت بیت کوین است. در این مقاله قصد آشنایی با وارن بافت و بررسی دلایل او برای مخالف با بیت کوین را داریم.

وارن بافت کیست؟

وارن بافت پنجمین فرد ثروتمند در جهان است که ثروتی برابر با ۸۲ میلیارد دلار دارد. او یک سرمایه گذار، اقتصاددان، مدیر اجرایی و نیکوکار آمریکایی است است که در حال حاضر ۹۰ سال سن دارد. وارن بافت فرزند یک سیاست مدار و تاجر بوده است اما با این وجود او کار خود را با فروش آدامس و نوشابه کوکا کولا شروع کرد. او تنها ۱۱ سال سن داشت که به خرید سهام رو آورد و ۳ سهم از شرکت سایتزسرویس خرید. هزینه ای که او برای هر یک از این سهم ها پرداخت کرد ۳۷ دلار بود اما پس از مدتی هر سهم به ۲۷ دلار کاهش پیدا کرد. وارن بافت مدتی صبر کرد تا قیمت هر سهم به ۴۰ دلار رسید و سپس آن ها را فروخت. اما مدتی بعد سهام این شرکت افزایش قیمت زیادی داشت و هر سهم به ۵۰۰ دلار رسید که این ماجرا درس مهمی به وارن بافت داد.

چرا وارن بافت با بیت کوین و ارزهای دیجیتال مخالف است؟

همانطور که گفته شد وارن بافت از مخالفان سر سخت بیت کوین است. او معتقد است ارزهای دیجیتال هیچ گونه کاربردی ندارند و تنها می توان آن ها را به دیگران فروخت بنابراین اظهار داشته که هرگز هیچ ارز دیجیتالی نخواهد خرید. او بیت کوین را یک حباب مانند حباب گل لاله خطاب کرده و در سال ۲۰۱۸ هم آن را مانند مرگ موش دانسته است. تا به حال تعداد زیادی از حامیان ارزهای دیجیتال تلاش کرده اند که نظر او را در مورد این ارزها تغییر دهند و حتی مقداری ارز دیجیتال هم به او هدیه داده اند. از جمله این افراد می توان به جاستین سان یا چارلی لی و… اشاره کرد که برای متقاعد کردن وارن بافت یک میهمانی برگزار کردند.

وارن بافت معتقد است که ارزهای دیجیتال فقط به دلیل تبلیغات است که ارزش پیدا کرده اند و در حقیقت آینده روشنی نخواهند داشت. او بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را ابزاری برای پولشویی و انتقال پول غیر قانونی دانسته که کار مجرمان را بسیار راحت می کند.

بسیار واضح است که وارن بافت به عنوان پنجمین فرد ثروتمند در جهان تاثیر به سزایی بر دنیای ارزهای دیجیتال دارد و در صورتی که نظر او در مورد این ارزها تغییر پیدا کند افراد زیادی به سرمایه گذاری در این ارزها رو خواهند آورد. اما آیا نظر او در مورد بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال درست است؟

وارن بافت معتقد است که ارزهای دیجیتال کاملا بی ارزش اند و تنها به دلیل تبلیغات ارزش پیدا کرده اند و کاربرد ندارند. اما می توان از این ارزها به عنوان وثیقه برای دریافت وام استفاده کرد. علاوه بر آن تعداد زیادی پلتفرم آنلاین و حتی کسب و کار‌های فیزیکی وجود دارند که ارزهای دیجیتال را به عنوان پول پذیرفته اند. حتی بیت کوین در چند سال اخیر یک روش مناسب برای ذخیره سرمایه بوده؛ درست مانند طلا که در صورتی که این دو را مقایسه کنیم متوجه می شویم که طلا هم یک ابزار خوب برای ذخیره سرمایه است اما کار مفیدی نمی توان با آن انجام داد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *