چگونه در ترید ارزهای دیجیتال سلامت روان خود را حفظ کنیم؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

اگر شما هم یک تریدر ارزهای دیجیتال هستید حتما می دانید که این کار تمام فکر شما را به خود مشغول می کند و ممکن است استرس زیادی به شما وارد کند. اما راهکارهایی وجود دارند که با انجام دادن آن ها می توانید تا حدی سلامت روانی خود را در ترید ارزهای دیجیتال حفظ کنید.

تنظیم ساعات معاملات

بازار ارزهای دیجیتال بر خلاف سایر بازارها مانند بورس و… یک بازار ۲۴ ساعته است که در ۷ روز هفته هم امکان فعالیت در آن وجود دارد. اما این موضوع موجب شده که عده ای از تریدرها تمام وقت خود را صرف بالا و پایین شدن قیمت ها بکنند و خواب و خوراک برایشان باقی نماند. با تنظیم ساعات معاملات می توانید از این اتفاق جلوگیری کنید.

برنامه ریزی

شما باید قبل از شروع ترید یک برنامه دقیق تهیه کنید و تا آخر به آن پایبند بمانید. در طول تریدینگ ارزهای دیجیتال اتفاقات زیادی رخ می دهد که می تواند موجب شود تریدر با تصمیمات احساسی تمام زحماتش را به باد دهد. تهیه برنامه و حد سود و ضرر می تواند از این اتفاق جلوگیری کند.

یادگیری از ضرر

ضرر جزو همیشگی تریدینگ بوده و حتی باتجربه ترین تریدرها هم گاهی ضرر می کنند. نکته مهم این است که اجازه ندهید ضرر روی احساسات شما تاثیر زیادی بگذارد و باعث شود تصمیمات غیر عقلانی بگیرید. به جای آن می توانید از ضررهایتان درس بگیرید. اگر ضرر به علت بد شانسی بوده پس از آن به برنامه بلند مدتتان فکر کنید و اگر ضرر نتیجه تصمیم گیری بد خودتان بوده به بررسی آن بپردازید تا دیگر آن اشتباه را مرتکب نشوید.

تقسیم کارها

ممکن است وسواس فکری موجب شود که در تمام ساعات روز و حتی وقتی مشغول معاملات نیستید هم ذهنتان درگیر بازار ارزهای دیجیتال باشد و نتوانید به هیچ چیز دیگری فکر کنید که البته این مساله برای تریدرهای تازه کار طبیعی است. اما اگر تقسیم بندی دقیقی در فعالیت های مختلف زندگیتان داشته باشید و در زمان انجام هر فعالیت تنها ذهنتان را به آن اختصاص دهید می توانید این وسواس فکری را کنترل کنید.

منابع دیگر درآمد

بهتر است به غیر از بازار ارزهای دیجیتال منبع درآمد دیگری هم داشته باشید چرا که در غیر این صورت منطقی فکر کردن برایتان دشوار خواهد شد و کنترل استرس و اضطراب هم برایتان به راحتی صورت نخواهد گرفت.

مقابله با احساسات

مقابله با احساسات یکی از مهم ترین مسائل در ترید ارزهای دیجیتال است. باید با تمرین و تکرار از این که احساساتتان تصمیماتتان را تحت کنترل قرار دهند جلوگیری کنید.

استراحت

هنگامی که به ترید ارزهای دیجیتال می پردازید باید زمانی را هم به استراحت اختصاص دهید تا بتوانید تعادل ذهن و روانتان را حفظ کنید. هرگز فراموش نکنید که خارج از موبایل و لپ تاپ شما دنیایی واقعی وجود دارد.

اولویت بندی

اولویت های خود را مشخص کنید و برای هر یک زمان خاصی را در نظر بگیرید. زمانی که نوبت به کاری رسید تمام توجهتان را به همان کار اختصاص دهید و از فکر کردن به سایر کارهایتان خود داری کنید. اگر در یک ساعت خاص اولویتتان معامله است پس به کار دیگری نپردازید و در ساعات دیگر هم که اولویتتان چیز دیگری است دیگر به معاملاتتان فکر نکنید.

یادگیری

ترید ارزهای دیجیتال دانش زیادی می طلبد و همیشه هم مطالب جدید در حال نوشته شدن هستند. خوب است زمانی را به مطالعه مطالب مفید و آموزنده در مورد ارزهای دیجیتال اختصاص دهید و در سایر اوقات اجازه ندهید خواندن این مطالب ذهنتان را درگیر کند.

در نهایت هرگز فراموش نکنید که گاهی حتی تریدرهای با تجربه هم درگیر استرس و وسواس فکری می شوند اما مهم است که تلاش کنید و تا جایی که می توانید اجازه ندهید استرس و وسواس فکری شما را کنترل کنند. زمان شما از هر چیز دیگری با ارزش تر است و اگر ۲۴ ساعت شبانه روز را به چک کردن نمودارها اختصاص دهید سودی که کسب می کنید ارزشش از زمانتان بیشتر نیست چرا که انسان ها به دنبال کسب پول اند تا زمان آزادتری داشته باشند.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *