آلت کوین چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
4
(1)

پس از بیت کوین ارزهای دیجیتالی دیگری با امید به جایگزین شدن با بیت کوین معرفی شدند که به آن ها آلت کوین گفته می شود. امروزه بیش از ۵۰۰۰ آلت کوین وجود دارد که همه آن ها خود را به عنوان جایگزین بهتر بیت کوین معرفی می کنند. با ما در این مقاله همرا باشید تا انواع آلت کوین ها را بررسی کنیم.

آلت کوین

آلت کوین شامل تمام ارزهای دیجیتال به غیر از بیت کوین می شود. اولین آلت کوین با نام نیم کوین در سال ۲۰۱۱ معرفی شد و چند ماه بعد در همان سال لایت کوین هم معرفی شد. از آنجایی که آلت کوین های زیادی روی بستر بیت کوین ساخته شده اند پس بیشتر آن ها همتا به همتا هستند. آلت کوین ها ویژگی های مشابه زیادی دارند اما این به آن معنا نیست که همگی مثل هم هستند بلکه انواع زیادی آلت کوین وجود دارد که در ادامه با آن ها آشنا خواهیم شد.

آلت کوین مبتنی بر ماینینگ

بیت کوین یک ارز دیجیتال مبتنی بر ماینینگ است یعنی ماینرها با حل مسائل پیچیده ریاضی بلاک های بیت کوین را تولید می کنند و از این طریق به تولید بیت کوین های جدید منجر می شوند. آلت کوین های مبتنی بر ماینینگ هم به همین روش عمل می کنند.

استیبل کوین ها

استیبل کوین  به ارزهای دیجیتالی گفته می شود که نوسان قیمت ندارند یا نوسان قیمت آن ها خیلی کم است. این ارزها با دلار یا طلا و… پشتیبانی می شوند. یکی از معروف ترین استیبل کوین ها تتر است که امروزه کاربرد خیلی زیادی در معاملات ارزهای دیجیتال پیدا کرده و عده از آن برای کاهش تاثیر نوسانات بر ارزهای دیجیتالشان استفاده می کنند.

توکن های امنیتی

این نوع از ارزهای دیجیتال بسیار شبیه به بورس هستند و نوعی سود سهام مانند پرداخت یا مالکیت در یک معامله را نوید می دهند. این نوع از آلت کوین ها در بیشتر مواقع با ارائه ICO (کوین اولیه) راه اندازی می شوند.

توکن های کمکی

توکن های کمکی یا توکن های کاربری نوعی از آلت کوین ها هستند که در برخی مواقع به عنوان بخشی از عرضه اولیه کوین فروخته می شوند. این نوع از آلت کوین در حقیقت هزینه بر اجرای خدمات است. به عنوان نمونه می توان به فایل کوین اشاره کرد.

چرا آلت کوین ها به وجود آمدند؟

همانطور که گفته شد امروزه بیش از ۵۰۰۰ آلت کوین در دنیای ارزهای دیجیتال وجود دارد. این امر دلایل زیادی دارد از جمله اینکه افراد مجازند هر آن چه می خواهند را در این محیط انجام دهند. همچنین تعدادی از این آلت کوین ها با هدف پیشی گرفتن از بیت کوین ایجاد شدند. افراد زیادی با شناسایی مشکلات بیت کوین اقدام به ساخت آلت کوینی می کنند که آن مشکلات را نداشته باشد. یک مثال خوب برای این امر بیت کوین کش است در حقیقت یک فورک یا انشعاب از بیت کوین است و برای حل مشکل کارمزد بالای معاملات بیت کوین به دلیل محدودیت حجم بلاک ساخته شد. البته این امکان وجود دارد که روزی آلت کوینی با ویژگی ها بهتری نسبت به بیت کوین ایجاد شود و موجب شود بیت کوین دیگر بزرگ ترین ارز دیجیتال در جهان نباشد اما فعلا این اتفاق رخ نداده. بسیاری هم با این امید به سراغ ساخت آلت کوین می روند که روزی محبوبیت آن بالا رود و افزایش قیمت خوبی داشته باشد تا بتوانند از فروش آن پول خوبی به دست آورند. لازم به ذکر است افراد زیادی با همین نگرش به دنبال سرمایه گذاری در آلت کوین های بی ارزش می روند به این امید که روزی مانند بیت کوین قیمتش از چند سنت به چند هزار دلار برسد. در حالی که این که با آلت کوین ها مانند جایگزین بیت کوین رفتار شود تصمیم عاقلانه ای نیست.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 4 / 5. تعداد آرا : 1

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *