توکن امنیتی چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

توکن امنیتی یا STO یکی دیگر از اصطلاحاتی است که در دنیای ارزهای دیجیتال زیاد شنیده می شود. به همین دلیل تصمیم گرفته ایم در این مقاله این نوع از توکن ها را بررسی کنیم پس با ما همراه باشید.

توکن امنیتی چیست؟

توکن های امنیتی یا توکن اوراق بها دار تا حدودی شبیه به ICO یا عرضه اولیه توکن هستند. یعنی مانند آن ها از سرمایه گذاران مبلغی را در برابر ارائه توکن درخواست می کنند اما با این تفاوت که توکن های امنیتی یک پشتیبان مانند طلا یا بورس و… دارند. در حقیقت این توکن ها به یک ارزش پولی متصل اند و قابلیت خرید و فروش را مانند سهام ها دارند. برای این که یک صرافی بتواند توکی امنیتی بفروشد باید دارای قانونمندی خاص و قابل اعتماد باشد. بنابراین لیست صرافی هایی که توکن امنیتی می فروشند محدود است.

ویژگی های توکن های امنیتی

بهبود وضعیت دارایی های سنتی: از آن جایی که در انجام معاملات اوراق بهادار به صورت سنتی واسطه های زیادی وجود دارند این معاملات به کندی صورت می گیرند. توکن های امنیتی با پایین آوردن هزینه خدمات وضعیت دارایی های سنتی را بهبود بخشیده اند.

عدم دستکاری: این ویژگی با ویژگی قبل تا حدی در ارتباط است. نبود واسطه ها در توکن های امنیتی بر خلاف معاملات اوراق بهادار سنتی در اینجا هم مزیت خوبی است چرا که موجب می شود قیمت توکن های امنیتی کمتر دچار تغییرات شود.

استفاده در قراردادهای هوشمند: توکن های امنیتی این قابلیت را دارند که در قراردادهای هوشمند استفاده شوند. قراردادهای هوشمند پروتکل هایی برای تنظیم قراردادها است.

نقدینگی: نقدینگی توکن های امنیتی بالاست و به راحتی امکان خرید و فروش دارند.

ریسک کم: قوانین و مقررات دقیقی در مورد توکن های امنیتی وجود دارد و این توکن ها باید از قوانین کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا پیروی کنند. اهمیت این موضوع در مقایسه با ICO ها مشخص می شود چرا که در ICO ها امکان کلاهبرداری به شدت بالاتر است.

تشخیص توکن های امنیتی

برای تشخیص توکن های امنیتی یک تست به نام تست هاوی وجود دارد. این تست بیان می کند که اگر ویژگی های زیر در یک توکن دیده شد آن توکن یک توکن امنیتی است:

  • گونه‌ی سرمایه گذاری پولی باشد.
  • سرمایه گذاری در یک شرکت مشترک باشد.
  • چشم داشت سود از کار دیگران وجود داشته باشد.

توکن اوراق بها دار یا توکن سهام دار؟!

باید دقت کرد که در اینجا توکن سهام دار و توکن اوراق بها دار با یکدیگر اشتباه گرفته نشوند. توکن های سهام دار در واقع طبقه ای از توکن های اوراق بهادار اند. توکن سهام تا حد زیادی شبیه به سهام است. از این جهت که سهم مالکیت به دارنده توکن می دهد و معمولا سود سهام هم به دارنده تعلق می گیرد. در حقیقت این مالکیت سهام است که توکن سهام را تعریف می کند اما نیازی نیست که برای توکن اوراق بها دار باشد.

سرمایه گذاری در توکن های امنیتی

در کشوری مانند آمریکا تنها سرمایه گذاران شناخته شده اند که توانایی سرمایه گذاری در توکن های امنیتی را دارند. اما در سایر نقاط جهان امکان سرمایه گذاری در اکثر توکن های امنیتی برای همه وجود دارد که البته در اینجا باید دقت داشت که ممکن است برخی کشورها قوانین مخصوصی نسبت به این توکن ها داشته باشند و لازم است قبل از سرمایه گذاری این قوانین بررسی شوند.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *