استخر استخراج چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

یکی از مسائلی که ماینرهای ارزهای دیجیتال با آن سر و کار دارند این است که به تنهایی به استخراج بپردازند یا اینکه به یک استخر استخراج بپیوندند. اگر شما هم علاقه مند به استخراج بیت کوین یا هر ارز دیجیتال مبتنی بر ماینینگ دیگر هستید؛ با ما در این مقاله همراه باشید تا عملکرد استخرهای استخراج را بررسی کنیم.

استخر استخراج

استخر استخراج حالتی است که ماینرهای مختلف در کنار هم جمع می شوند و توان پردازشی شان را روی هم می گذارند تا شانسشان برای حل معادلات مربوط به استخراج بیشتر شود. فرایند استخراج به این صورت است که دستگاه های استخراج در سراسر جهان تلاش می کنند تا یک سری معادله پیچیده ریاضی را حل کنند. حل این معادلات منجر به تولید بلاک های جدید می شود. هر دستگاهی که زودتر موفق به حل این معادلات شود پاداش استخراج را دریافت می کند. به عنوان مثال بلاک بیت کوین هر ۱۰ دقیقه تولید می شود که پاداش استخراج آن برابر با ۶.۲۵ بیت کوین است.

چرا ماینرها به استخر استخراج می پیوندند؟

در مورد استخراج ارزهای دیجیتال موضوعی به عنوان سختی استخراج وجود دارد. استخراج بیت کوین را در نظر بگیرید. سختی استخراج بلاک های بیت کوین باید به صورتی باشد که حل معادلات آن ده دقیقه طول بکشد. در آغاز فعالیت بیت کوین این سختی به صورتی بود که حتی کامپیوترهای خانگی هم می توانستند معادلات آن را حل کنند. اما به مرور زمان لازم بود که سختی استخراج افزایش یابد. امروزه سختی استخراج بیت کوین به حدی بالا رفته که توان پردازشی زیادی برای استخراج بلاک های جدید لازم است و به همین دلیل است که ماینرها به استخرهای استخراج می پیوندند تا شانس بهتری برای حل معادلات داشته باشند.

پاداش دهی در استخر استخراج

اکنون سوالی که پیش می آید این است که در صورتی که یک استخر استخراج موفق به حل معادلات مربوط به استخراج شود؛ پاداش استخراج چگونه بین اعضا تقسیم می شود. پاسخ این سوال این است که استخرهای مختلف روش های متفاوتی برای تقسیم پاداش دارند که این روش ها به شرح زیر اند:

  • پرداخت به ازای سهم یا PPS که در این روش پاداش استخراج به نسبت توان پردازشی که هر ماینر در استخر قرار داده بین اعضا تقسیم می شود. در این روش بدون در نظر گرفتن اینکه آیا بلاکی استخراج شده یا نه سود به اعضا تعلق می گیرد.
  • پرداخت نسبی که در آن مانند روش قبل پاداش به نسبت توان پردازشی بین افراد تقسیم می شود با این تفاوت که در پرداخت نسبی ماینرها تنها در صورتی سود دریافت می کنند که استخراج بلاک موفقیت آمیز باشد.
  • پرداخت مبتنی بر امتیاز که در این روش مدت زمانی که یک ماینر عضو استخر بوده هم در میزان پاداش دریافتی او تاثیر دارد. هدف این روش جلوگیری از تعویض مداوم استخر توسط ماینرها است.
  • پرداخت در ازای N سهم آخر یا PPLNS که در آن طبق چارچوب هایی ماینرها مقداری سهم دریافت می کنند. در این روش به سهم های خارج از محدوده هیچ پاداشی تعلق نمی گیرد.

مزایا و معایب استخرهای استخراج

همانطور که گفته شد در صورتی که ماینرها به یک استخر استخراج بپیوندند شانس بهتری برای استخراج دارند. این یعنی در صورتی که ماینری به تنهایی به استخراج بپردازد شانس کمی برای استخراج دارد اما از طرفی دیگر مجبور به اشتراک پاداش نخواهد بود. در حالی که در استخر استخراج شانس موفقیت بهتری وجود دارد اما پاداش دریافتی ماینرها تا حد زیادی کاهش می یابد. در حقیقت پیوستن به یک استخر استخراج موجب ایجاد یک درآمد پایدار برای ماینرها می شود. این نکته را هم باید در نظر گرفت که قدرت هش یک استخر بیشتر ۵۱ درصد نباشد. چراکه در این صورت می تواند تمام شبکه را نابود کند.

با توجه به آنچه گفته شد پیوستن به استخرهای استخراج برای ماینرها تصمیم مناسبی است. اگر شما هم به عنوان یک ماینر تصمیم دارید در یک استخر استخراج عضو شوید در بررسی استخرهای استخراج موجود عواملی مثل کارمزد هر استخر و روش پرداخت یا محدودیت های مربوط به استخر را در نظر بگیرید. همچنین حتما از صحت اطلاعاتی که استخر در اختیارتان می گذارد اطمینان حاصل کنید.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *