بیت کوین چیست؟

بیت-کوین-چیست-؟-دیجی-شمس-مقاله-کامل-درباره-بیت-کوین
زمان مطالعه: 14 دقیقه
0
(0)

بیت کوین(Bitcoin)چیست ؟

بیت کوین (Bitcoin) مدلی دیگر از پول یا ارز در قالب  دیجیتال است که می‌توانید با این کیف پول الکترونیکی خرید کنید،  خرید و فروش آنلاین انجام دهید یا آن را به نوعی سرمایه‌گذاری کنید .

بیت کویین یا بیت کوین؛ کدام کلمه صحیح است؟

«بیت کوین» در انگلیسی به این شکل «Bitcoin» نوشته می‌شود. در تحلیل کلمه  بیت کوین از تلفیق دو کلمه  «bit» و «coin» درست  شده است. بیت در علوم کامپیوتری  به کوچکترین واحد اطلاعات صفر و یک میگویند . «coin» در سمت دیگر به معنی «سکه» است. بنابراین بیت کوین  یک  عبارت معنی دار نیستفقط یک اسم است . شاید هم منظور مخترع و برنامه نویس بیت کوین سکه ی بیتی یعنی ( پول دیجیتال ) باشد .

تاریخچه بیت کوین

هزاران سال پیش انسانها معاملات خود را جهت تامین نیازهای زندگی به صورت مبادله کالا با کالا انجام میدادند که مشکلات زیادی داشت که از جمله میتوان به سختی حمل کالاهای مورد معاوضه و اختلاف در ارزش آن‌ها اشاره کرد.

کشاورزی که می‌خواست از یک دامدار گوسفندی بگیرد، دقیقا نمی‌دانست که در ازای آن باید چند کیسه گندم به او بپردازد . همین مشکلات سبب ایجاد ابزار واسطه‌ای به نام پول شد که شکل آن در طول زمان بارها تغییر یافت.

 

مردم هر منطقه از پول‌های مخصوص ان منطقه خودشان که اغلب به طور مستقیم از طبیعت به دست آمده بود، استفاده می‌کردند. در برهه‌ای از تاریخ، نمک در بسیاری از مناطق به عنوان ابزار واسطه‌ای که ارزش کالا‌های مختلف را مشخص می‌کرد، در برخی مناطق از صدف‌های دریایی و حتی در یک دوره زمانی از پنبه هم به عنوان پول استفاده شد .

اما هر یک از این پول‌ها پس از اینکه منبع سرشاری از آن‌ها کشف می‌شد، بی‌ارزش تلقی شده و کنار گذاشته می‌شدند.

 

تا اینکه به سکه‌های فلزی طلا و نقره رسید. این فلزات به دلیل دوام، محدود بودن منابعشان و اینکه جعل‌ کردن آن‌ها سخت بود، برای بیش از هزار سال به عنوان پول در امپراتوری‌ها و حکومت‌های مختلفی که روی سکه‌ها عکس پادشاهانشان حک شده بود، استفاده شدند. اما سکه‌های فلزی هم مشکلات خاص خودشان را داشتند،  از طرفی حمل ان خطرناک و ناامن بود از طرفی حمل آن‌ها به دلیل وزن سنگینشان، چالش برانگیز بود.

برای حل مشکل حمل کردن سکه‌های فلزی مراکزی به وجود آمدند ( بانکهای اولیه ) که با دریافت سکه‌های فلزی، رسیدها و اسناد کاغذی را به تاجران  می‌دادند که نشان می‌داد در ازای آن می‌توانند سکه‌های فلزی را تنها با دادن این رسیدها در مراکز دیگر دریافت کنند.

رسیدهای کاغذی به چیزی که هم‌اکنون به عنوان  سفته و چک و تراور و اسکناس می‌شناسیم تکامل یافت .

در ابتدا ارزش هر اسکناس توسط مقدار خاصی از فلزات گرانبها تعیین می‌شد اما امروزه دیگر اینطور نیست. بهتر است بدانید که اسکناس‌های امروزی که با آن‌ها خرید می‌کنید و یا در حساب بانکی نگه می‌دارید، پشتوانه‌ای ندارند و به همین دلیل به آن‌ها پول‌های بدون پشتوانه یا فیات گفته می‌شود .

به عبارتی علت اینکه پول‌های کاغذی امروزی یا اعداد و ارقام دیجیتالی حساب‌ بانکی‌تان ارزشمند هستند، به اعتبار دولتی که آن‌ها را چاپ و منتشر می‌کند برمی‌گردد.

در واقع ارزش پول‌های امروزی ما با کنترلی که دولت‌ها بر روی آن می‌توانند اعمال کنند، تعیین می‌شود.

خالق بیت کوین

خالق بیت کوین چه کسی است ؟
خالق بیت کوین چه کسی است ؟

اواخر سال ۲۰۰۸  یت کوین برنامه نویسی  شد. شاید بحران مالی بزرگ سال ۲۰۰۸ و اتفاقات مربوط به آن زمان را از اخبار شنیده باشید. در همین دوران بود که فرد یا تیم برنامه نویسی ناشناسی با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو، مقاله‌ ی خود را به تعداد زیادی از متخصصین علم رمزنگاری ارسال کرد که در آن از پول الکترونیکی جدیدی به نام بیت کوین صحبت کرده بود .

ساتوشی ناکاموتو در این مقاله که از به عنوان وایت پِیپِر هم نام میبرند، بیت کوین و نحوه کار کردن آن را توضیح داده بود.

در ابتدای سال ۲۰۰۹ شبکه بیت کوین کار خود را آغاز کرد. ساتوشی ناکاموتو در سال‌های ابتدایی در پروژه حضور داشت و نواقص آن را به همراه توسعه‌دهندگان دیگری که به پروژه می‌پیوستند، برطرف می‌کرد تا اینکه اواخر سال ۲۰۱۰ ناپدید شد.

 

 

ساتوشی ناکاموتو _خالق بیت کوین
ساتوشی ناکاموتو _خالق بیت کوین

تاکنون پس از گذشت بیش از ۱۰ سال از ایجاد بیت کوین، هنوز هویت ساتوشی ناکاموتو مشخص نشده است. ساتوشی ناکاموتو می‌تواند یک فرد، یک گروه برنامه‌نویس و یا حتی یک سازمان مخفی دولتی باشد . فرضیه‌هایی که درباره هویت ساتوشی ناکاموتو وجود دارد و مدعیانی که خود را خالق بیت کوین معرفی کرده‌اند، تعدادشان بسیار زیاد است. با این حال هیچ کدام از آن‌ها مدارک کافی برای اثبات ادعایشان را ندارند.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که ساتوشی ناکاموتو  فقط یک نام مستعار است، که با توجه به رشد سریع قیمتی بیت کوین می توان گفت که وی ثروتمندترین فرد جهان است . در واقع مقداری بیت کوین به ارزش تنها چند دلار در سال 2010 اکنون میلیونها و میلیاردها دلار ارزش دارد. این مقدار بستگی به آن دارد که ساتوشی ناکاموتو چه مقدار بیت کوین دارد .

کریگ رایت ، کارآفرین فعال در حوزه فناوری استرالیایی ، به بی بی سی گفت که مخترع ارز دیجیتال جنجالی بیت کوین است . اما همچنان شک ها و تردیدهای زیادی در مورد هویت شخصی که تا به حال به نام ساتوشی ناکاموتو شناخته میشد وجود دارد. طبق گزارش روز دوشنبه بی بی سی رایت مدارکی مبتنی بر اینکه او به بلوک های بیت کوین دسترسی داشته ارائه کرده است ، چیزی که فقط از مخترع بیت کوین انتظار میرود. .

پلیس پس از آنکه مجله wired از رایت به عنوان مخترع  احتمالی بیت کوین و صاحب صدها میلیون دلار از این ارز نام برد ، به خانه او هجوم برد و این باعث جلب توجه بسیاری از بانک ها ، دلالان و البته خلافکاران و مجرمان شد. از گذشته برخورد با بیت کوین برای جلوگیری از فرار مالیاتی در استرالیا مورد بحث بوده است . اداره امور مالیاتی استرالیا در دسامبر سال ۲۰۱۴ حکم دارد که ارزهای دیجیتال را باید یک دارایی در نظر گرفت نه به عنوان ارز تا بتوان از تخلفات مربوط به مالیات بر دارایی جلوگیری کرد.

 

bitcoin-inventor-satoshi-nakamoto

 

 

ساتوشی ناکاموتو هویت خود را مخفی نگه داشت و برای این کار احتمالا دلایل محکمی هم داشته است. یکی از دلایل ، در خطر بودن جان ساتوشی ناکاموتو به دلیل ساخت بیت کوین است. همانطور که در ادامه به بیان ویژگی‌های بیت کوین خواهیم پرداخت، این نوآوری اقتصادی قادر به  کنار زدن بانک‌های بزرگ و موسسات مالی را دارد و به همین دلیل از همان ابتدا دشمنان و مخالفان زیادی می‌توانسته داشته باشد. در صورت مشخص بودن هویت خالق بیت کوین، امکان دستگیری و روبرو شدن با خطرات مختلف  و ترور می‌توانست گریبانگیر فرد یا تیم سازنده آن شود.

بیت کوین تحت کنترل هیچکس نیست. در یکی از ایمیل‌های به جا مانده از ساتوشی ناکاموتو، آمده است که تنها زمانی تحقق می‌یابد که هویتش را مخفی نگه دارد. در صورتی که هویت سازنده بیت کوین ناشناس نبود، در این صورت عقاید و نظرات ساتوشی ناکاموتو می‌توانست طی روند توسعه شبکه تاثیر بسیار زیادی بر روی آن داشته باشد و آن را از حالت غیرمتمرکز بودن خارج کند.

آیا Bitcoin توسط آژانس امنیت ملی آمریکا ساخته شده است؟

دیجی شمس

 

یکی از فرضیه‌های بحث‌برانگیز درباره هویت سازنده بیت کوین، به دولت آمریکا برمی‌گردد. طبق این فرضیه بیت کوین یک پروژه آزمایشی است که توسط NSA به وجود آمده است تا با آماده‌ کردن فضای موجود، ارز دیجیتالی را بعدا روی کار آورد که کاملا توسط دولت‌ آمریکا کنترل می‌شود. حتی یکی از بنیان‌گذاران شرکت امنیتی کسپرسکی نیز این فرضیه را تکرار کرده بود.

در  بخش هایی از مبحث رمزنگاری بیت کوین، تابعی فراخوان  شده که توسط NSA برنامه نویسی شده است. همچنین ساتوشی ناکاموتو کسی است که احتمالا بیش از یک میلیون سکه بیت کوین داشته باشد.

برای همین شاید شک کنید و این فرضیه را باور می‌کنید. اما باید بدانید بدترین کاری که NSA می‌توانسته انجام دهد، ساختن یک ارز دیجیتال بوده که کنترل آن توسط هیچکس ممکن نیست!

از سوی دیگر اینکه ساتوشی ناکاموتو چه کسی بوده، نباید مسئله بسیار مهمی باشد چرا که همه می‌توانند کدهای نرم افزار بیت کوین را مشاهده کنند و قوانین آن برای همه آشکار است. کسانی هم که بخواهند قانون شکنی کنند، شبکه جلوی فعالیت آن‌ها را می‌گیرد.

بیت‌کوین تحت کنترل چه کسی است؟

بر خلاف پول‌های امروزی که عرضه و توزیع آن‌ها در اختیار دولت‌هاست،  بیت کوین در کنترل هیچ فرد، گروه و یا سازمان خاصی نیست. افرادی که وارد شبکه بیت کوین می‌شوند، باید قوانین مربوط به شبکه را  بدانند و بپذیرند و پیروی کنند . این قوانین به صورت کدهای برنامه‌نویسی‌ است که در اینترنت توسط همه قابل مشاهده است.

گروه‌های مختلفی در شبکه بیت کوین حضور دارند ، مهمترین آن‌ها استخراج‌کنندگان و  توسعه‌دهندگان کسانیکه برنامه‌نویسانی که مسئولیت بهبود نرم‌افزار بیت کوین را به صورت داوطلبانه بر عهده گرفته‌اند) و نودهای شبکه (دستگاه‌هایی که به شبکه متصل شده‌اند) هستند.هر یک از این گروه‌ها وظیفه خاصی در شبکه بر عهده دارد؛

برای مثال استخراج‌کنندگان یا ماینرها کار تایید انتقال‌ بیت کوین‌ها که به آن تراکنش هم گفته می‌شود، را در شبکه انجام می‌دهند. یا توسعه‌دهندگان به صورت داوطلبانه مسئول ارتقای نرم افزار بیت کوین و قابلیت‌های آن هستند. نودها هم تاریخچه تراکنش‌هایی که در شبکه انجام می‌شوند را در هاردهای خود ذخیره و نگهداری می‌کنند.

اوایل  که درجه سختی استخراج کمتر بود، استخراج ارزهای رمزنگاری شده با کامپیوترهای استانداردی که شامل cpu های استاندارد اینتل یا AMD و کارت گرافیک‌های معمولی بود امکان پذیر بود؛ اما این روزها استخراج با این ابزار تقریباً غیر ممکن شده است و  دستگاه ماینر پیشرفته و مخصوص لازم است .دستگاه ماینر یا Asic اصطلاحی است که برای دستگاه‌های استخراج رمز ارزها  استفاده  می‌شود و درحال حاضر این دستگاه‌ها بسیار متنوع هستند.

بیت کوین در واقع تحت کنترل هیچ یک از این گروه‌ها، دولت‌ها یا افراد خاص دیگر نیست. نکته جالبی که بهتر است ناگفته نماند این است که همکاری و فعالیت گروه‌های مختلف حاضر در شبکه‌ بیت کوین، موجب تداوم حیات و رشد آن می‌شوند.

 

بیت کوین چگونه استخراج میشود ؟

 

Bitcoin mining استخراج بیت کوین

 

بعد انجام یک سری مراحل در شبکه که ماینینگ  یا بیت کوین نامیده اند ، بیت کوین تولید می‌شود . این مراحل توسط استخراج‌کنندگان یا ماینرها انجام می‌شود و به موجب آن تراکنش‌های شبکه نیز تایید می‌شوند . استخراج بیت کوین امنیت شبکه را تآمین می‌کند . بیت کوین  طرفداران جدیدی پیدا می‌کند و از این رمز ارز هم برای وسیله پرداخت،  و هم انتقال وجه و سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود.

در این بین برخی هم به این فکر افتادند که خودشان  بیت کوین  تولید کنند و بعد از تحقیق و بررسی به این نتیجه رسیدند که بیت‌کوین مثل طلا از معدن استخراج می‌شود؛ با این تفاوت که این معدن در فضای مجازی وب است و دستگاه استخراج هم فرق دارد .

افرادی که به کار استخراج  رمز ارز ها اعم از بیت‌کوین یا سایر ارزهای رمزنگاری شده مشغول هستند، ماینر می‌گویند و آن‌ها تلاش می‌کنند با بکار گیری ابزارهای متنوع استخراج به تعداد بیشتری از رمزارزهای استخراج نشده دست یابند و با فروش آنها به سود برسند  و درآمدزایی کنند. به طور کلی ماینینگ  انجام مراحل و فرآیند تأیید تراکنش‌های رمزارزها و ثبت آنها در دفتر کل توزیع استخراج است. این کار  غیرمتمرکز سازی شبکه رمز ارزها و امنیت شبکه را بالا میبرد  و در نهایت رمز ارز جدید بوجود میاد .

تراکنش‌های تأیید شده در بلوک‌ها جمع می‌شوند واین بلوک‌های تازه به زنجیره بلوک‌های قبلی در یک  پازل کدگذاری موجود که زیادی پیچیده است  و باید حل شود اضافه میشود . هر سیستمی که این پازل را حل کند جایزه می‌گیرد. اولین استخراج‌کننده‌ای که در شبکه زودتر از بقیه موفق شود معمای ریاضی بلاک را پیدا کند، پاداشی معادل واحدهای پولی خود شبکه یعنی همان بیت کوین دریافت می‌کند.

این پاداش برای ماینرها از دو منبع اساسی تامین می‌شود:

  1. کارمزد یا هزینه تراکنش‌ها که توسط کاربران مشخص شده است.
  2. پاداش بلاک که پس از حل بلاک، به استخراج‌کننده برنده تعلق می‌گیرد.

تراکنش‌های بیت کوین رایگان نیستند و کاربران برای جلب توجه ماینرها برای تایید کردن تراکنش‌هایشان، باید مبلغ مشخصی بیت کوین را به عنوان هزینه و کارمزد آن تعیین کنند. ماینرها نیز به طور منطقی به انتخاب تراکنش‌هایی علاقه نشان می‌دهند که کارمزدشان نسبت به بقیه بالاتر است.

block chain

واژه بلاک چین (Block chain) از دو کلمه Block (بلوک) و Chain (زنجیره) ترکیب شده است. این فناوری در حقیقت زنجیره‌ای از بلوک‌هاست.

نودها تمام اطلاعات مربوط به تراکنش ها را پیش خود نگه می‌دارند. وقتی  که یکی از آن‌ها بخواهد مقداری بیت کوین به دیگری بفرستد، با ارسال درخواست خود در قالب تراکنش، نودها فایل حاوی اطلاعات را بررسی میکنند  و موجودی فرستنده را به دست می‌آورند تا از صحت و امکان‌پذیر بودن انجام این تراکنش اطمینان حاصل کنند. فایل حاوی اطلاعات ثبت تراکنش ها در بلاک چین بلاک می‌گوییم . در صورتی که تراکنش با قوانین شبکه مغایرتی نداشته باشد، تراکنش معتبر شناخته می‌شود و همانند خط تولیدی یک کارخانه منتظر وارد شدن به مرحله بعدی، یعنی فرایند تایید تراکنش می‌شود.تراکنش موفق میشود .

در واقع بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارشات است. تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم، میان تمامی اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می‌شوند و قابل رویت میباشد و با استفاده از رمزنگاری امکان حذف و دستکاری اطلاعات ثبت شده تقریبا غیرممکن است.

اولین کاربرد از این فناوری بیت کوین بود و از بلاک چین برای ذخیره اطلاعات دارایی کاربران استفاده کرد . اگر بلاک چین به عنوان یک  سیستم عامل در نظر بگیریم ، بیت کوین نرم افزاری روی این سیستم عامل است.

بیت کوین و ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز، مهم‌ترین موفق‌ترین کاربرد فناوری بلاک چین هستند. در بیت کوین با استفاده از این تکنولوژی امکان تقلب، دوبار خرج کردن پول و برگشت تراکنش‌ها از بین می‌رود.

تمامی  معاملات و تراکنش های انجام شده در یک فایل عمومی به نام  block chain  ثبت می شود.

این فناوری در حقیقت نوعی دیتابیس یا پایگاه داده توضیع شده است که روی یک یا چند سرور خاص قرار ندارد بلکه روی تمام کامپیوترهایی که به شبکه متصل می‌شوند، توزیع شده است. به دلیل داشتن قابلیت  رمزنگاری و ثبت آن در همه کامپیوترهای شبکه، گزارشات ثبت شده قابل هک یا حذف نیستند.

در واقع این فناوری می‌تواند به جز ارزهای دیجیتال، کاربردهای زیاد دیگری هم داشته باشد و هر کجا نیاز به فضایی برای ذخیره داده و از بین بردن نیاز به اعتماد باشد، امکان استفاده از آن وجود دارد.

پس یافتن پاسخ بلاک‌ها، منجر به آزاد شدن بیت کوین‌ها در شبکه می‌شود. زمان حدودی اضافه شدن هر بلاک به شبکه نیز حدود ۱۰ دقیقه است.

یکی از عوامل تاثیرگذار در ماینینگ (Nodes)  همان نودها هستند، این گره‌ها تراکنش‌ها را در سراسر شبکه انتشار می یابد . داده‌ها بین نودها در جریان هستند و این ماینر هست با شناساندن نودهای جدید به شبکه رمزارزها فرآیند استخراج را تسریع می‌کند. بعضی از گره‌ها استخراج کننده هستند و به آنها را ماینر می نامند .

با یافتن پاسخ  مسائل پیچیده ریاضی و قرار دادن آن در پازل  بلاک به یک هش دسترسی پیدا می‌کند. زمانیکه  اولین ماینر توانست به جواب هش دست پیدا کند، موفقیت آن به سایر نودهای شبکه اطلاع داده می‌شود. در حقیقت تشخیص هش هدف یک نوع بازی اعداد است که البته هیچ کس قادر نیست الگوی هش را با در نظر گرفتن هش قبلی پیش بینی نماید.با انتشار این خبر تمام ماینرهای دیگر، بلافاصله کار کردن روی آن بلاک را رها کرده و تلاششان را متوجه پیدا کردن آن در بلاک بعدی می‌کنند. ماینری که پیروز شده به عنوان پاداش چند پاداش جدید به دست می‌آورد. این یک فرآیند ریاضی بسیار پیچیده است که حل آن هر روز دشوارتر از قبل می‌شود.

پاداش استخراج هر بلاک، ۱۲.۵ بیت‌کوین است. این روزها استخراج برای ماینر ها به سبب دشواری استخراج و هزینه بالای برق، کار چندان ساده‌ای نیست و برخی کارشناسان معتقدند به زودی متوقف خواهد شد. جمعا تعداد 21 میلیون بیت کوین می‌تواند ماین شود که بیش از 17.7 میلیون از آن استخراج شده است.

بنابراین زمانی که یک کاربر  به شخص دیگری بیت‌کوین ارسال می‌کند، باید این تراکنش‌ها به روشی تایید شوند و تغییرات لازم در شبکه صورت بگیرد. باید صحت این تراکنش بررسی شود و موجودی کیف پول‌‌ها در بلاک‌چین به روزرسانی شود. کاراصلی  استخراج کننده ها ی بیت‌کوین دقیقا همین است. آنها با دستگاه‌های خودشان کار تایید تراکنش‌ها را انجام می‌دهند.بخشی از کارمزد تراکنش‌ها نیز به عنوان دستمزد به استخراج‌کننده می‌رسد. با استخراج یک بلاک، مقداری بیت‌کوین نیز تولید می‌شود که بین استخراج‌کنندگان آن بلاک تقسیم می‌شود.

این فرایند بطور خودکار انجام می‌گیرد و استخراج‌کننده هیچ اختیاری  در انتخاب تراکنش ندارد. تراکنش‌ها فقط  براساس میزان کارمزد اولویت‌بندی می‌شوند.پس اگر یک تراکنش دارای کارمزد بالاتری باشد، زودتر تایید می‌شود زیرا استخراج‌کنندگان آنرا در اولویت پردازش قرار می‌دهند.

ماینر ها یا استخراج کنندگان ارز دیجیتال، هم کسب درامد می‌کنند و هم وظیفه حیاتی سرپا نگه داشتن  و امنیت شبکه ارز دیجیتال در بازار ارز دیجیتال را بر عهده دارند.در اصل ماینرها، ارز دیجیتال را خریداری نمی‌کنند یا اینکه آنرا از شخص دیگری بدست نمی‌آورند، بلکه با صرف هزینه و انرژی آنها را تولید می‌کنند.

به غیر از بلاک اولیه بیت کوین به نام (genesis block) که توسط سازنده‌ی بیت کوین  ، بقیه بیت کوین‌ها توسط ماینرها تولید شده‌اند.با حذف ماینرها، بیت کوین تمام نخواهد شد و همچنان قابل استفاده خواهد ماند ولی دیگر بیت کوین جدید تولید نخواهد شد.

هرچند بر اساس پروتکل اصلی بیت کوین، استخراج بیت کوین به پایان می رسد. یعنی بعد از 21 میلیون بیت کوین دیگر بیت کوینی برای استخراج وجود نخواهد داشت تا ایجاد شود. پس از اینکه بیت‌کوین دیگری برای استخراج وجود نداشت، ماینرها همچنان وظیفه تایید تراکنش‌های شبکه بیت‌کوین را بر عهده خواهند داشت.

بیت کوین‌ها در واحد هایی به نام بلاک توسط ماینر ها استخراج می‌شوند.در حال حاضر پاداش استخراج هر بلاک، 12.5 بیت‌کوین است.این 12.5 بیت‌کوین بین ماینرها تقسیم می‌شود.

قدرت پردازش بسیار زیادی برای استخراج یک بلاک از بلاک‌چین بیت‌کوین لازم است، برای همین ماینرها به گروه‌های استخراج ارز می‌پیوندند تا با مشارکت همدیگر، بتوانند بلاک‌های بیشتری استخراج کنند. به این تیم های  استخراج، اصطلاحا استخر (به انگلیسی Pool) گفته می‌شود.

ماینرها یا استخراج کنندگان بین کوین علاوه بر پاداش 12.5 بیت‌کوین که در ازای استخراج یک بلاک بدست می‌آید، به خاطر تایید تراکنش‌ها و الحاق آنها به بلاک‌‌چین، بیت‌کوین دریافت می‌کنند.کارمزدی که کاربران بیت‌کوین برای تراکنش‌ها در نظر می‌‌گیرند، به حساب  ماینرها می‌رود.

درسال 2009 میلادی که استخراج بیت کوین اغاز شد، پاداش هر بلاک در حدود 50 بیت کوین بود. و در سال 2012 این پاداش به 25 بیت‌کوین کاهش یافت. با این وجود هر 4 سال یکبار پاداش استخراج هر بلاک بیت کوین به نصف خواهد رسید و تا در سال 2020 به 6.25 بیت‌کوین می رسد.

 


 

بیت کوین چه هدفی را دنبال میکند ؟

 

هدف بیت کوین

 

هدف پیدایش بیت کوین دست یابی به نقل و انتقالات  و  سرمایه گذاری  پول  با امنیت کامل است.  برای همین می‌توان بیت کوین یک سیستم پرداخت و بانکداری دیجیتال امن دانست. بیت کوین در واقع کنترل واقعی پول را به دست خود دارندگان حساب و کاربران مالک برگردانده و با کلمه عبور ویژه‌ای که کلید خصوصی نام دارد، تنها مالکین این کلیدها قادر به خرج کردن و انتقال بیت کوین‌ها هستن .

بهتر است بدانید که اسکناس‌های امروزی که با آن‌ها خرید می‌کنید و یا در حساب بانکی نگه می‌دارید، پشتوانه‌ای ندارند و به همین دلیل به آن‌ها پول‌های بدون پشتوانه یا فیات گفته می‌شود. به عبارتی علت اینکه پول‌های کاغذی امروزی یا اعداد و ارقام دیجیتالی حساب‌ بانکی‌تان ارزشمند هستند، به اعتبار دولتی که آن‌ها را چاپ و منتشر می‌کند برمی‌گردد. در واقع ارزش پول‌های امروزی ما با کنترلی که دولت‌ها بر روی آن می‌توانند اعمال کنند، تعیین می‌شود.

پول‌های دیجیتال همواره با یک مشکل اساسی «دوبار خرج کردن» روبرو هستند  . این مشکل در اسکناس‌های کاغذی و پول‌های فیزیکی وجود ندارد ، برای مثال شما نمی‌توانید  پولی را که در قبال خریدن یک ماشین خرج کرده‌اید، دوباره برای خرید یک کالای دیگر استفاده  و خرج کنید. اما در دنیای دیجیتال این موضوع  به شکل دیگری دارد.

اگر پول دیجیتال مانند یک فایل باشد، شما می‌توانید آن را همزمان در دو محل جداگانه خرج کنید و تا فروشندگان از این موضوع اطلاع حاصل کنند، شما خریدهایتان را انجام داده‌اید. به همین دلیل تا قبل از حضور ارزهای دیجیتال همیشه یک سازمان مرکزی برای بررسی موجودی‌های اشخاص و کاربران  وجود داشت تا مانع  این اتفاق بشوند .

اما با پیدایش بیت کوین وجود یک سازمان مرکزی از میان برداشته شد و مسئولیت بررسی این تراکنش‌ها به کل افراد شبکه محول شد.  هدف مهم بیت کوین، حل مشکل دوبار خرج کردن بدون اعتماد به فردی دیگر بود.

در اصل وظیفه‌ی ماینرها تایید تراکنش انجام گرفته‌ی قبلی در بستر بلاک‌چین بیت کوین است.. این قانون یا فرایند توسط بوجود اورنده ی  بیت کوین قانون گذاری  شده و هم چنان اجرا می‌شود.

تایید تراکنشی که توسط ماینر ها صورت می‌گیرد، مانع « دوباره خرج شدن بیت کوین» می‌شود. معنی دوبار خرج شدن بیت کوین این است که کاربری که دارنده‌ی بیت کوین است، دوبار بیت کوین را خرج کند. در حقیقت زمانی که شما در  فروشگاهی پولی خرج میکنید ، دیگر صاحب آن پول خرج شده نیستید.و نمیتوانید جایی دیگر ان پول را خرج کنید .

بیت‌کوین یک شبکه غیرمتمرکز است و نهاد یا مسئول خاصی وجود ندارد که تراکنش‌ها را تایید کند یا ناظر شبکه باشد و این نقش حفظ امنیت و پایدار نگه داشتن شبکه بیت‌کوین را ماینر ها بر عهده دارند.هرچقدر تعداد ماینرها بیشتر شود، امنیت و پایداری شبکه بیت‌کوین و از طرف دیگر، سختی استخراج بیت‌کوین افزایش می‌یابد.

با توجه به اینکه کلیه تراکنش‌های بیت‌کوین در کلیه بلاک‌چین‌های توزیع‌شده در سطح دنیا وارد شده است، کسی نمی‌تواند بیت‌کوین را جعل کند. از نظر تئوری، اگه کسی بخواهد یک تغییر غیرمجاز در تراکنش‌های بیت‌کوین ایجاد کند، باید بلاک‌چین موجود روی هزاران کامپیوترها و دستگاه‌های متصل به شبکه بیت‌کوین که در سرتاسر دنیا پراکنده هستند را تغییر دهد.ولی در مورد پول‌های سنتی، جعل آنها بسیار ساده‌تر از جعل بیت‌کوین است.

اقداماتی که ماینرهای بیت‌کوین  انجام می‌دهند، در واقع از زوایای مختلف شبیه این است که آنها بر روی بیت کوین‌ها نظارت دقیق می‌کنند تا کسی از یک بیت کوین دوبار استفاده نکند .

 

خرید بیت کوین دیجی شمس

…….در ادامه ( مقاله ای دیگر ) به ارزش و امنیت بیت کوین جهت بالا بردن سطح اگاهی کاربران عزیز میپردازیم .

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *