آربیتراژ بیت کوین چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

آربیتراژ به زبان ساده یعنی کسب سود از اختلاف قیمت بین دو یا چند بازار. آربیتراژ بیت کوین عبارتی است که در بازار این ارز دیجیتال زیاد شنیده می شود. به همین دلیل تصمیم گرفته ایم در این مقاله به بررسی آربیتراژ بیت کوین و خطرات و ریسک های آن بپردازیم.

آربیتراژ بیت کوین

به طور کلی آربیتراژ به این صورت است که شما کالایی را از یک فروشگاه مثلا به قیمت ۱ میلیون تومان می خرید و سریعا آن را در یک فروشگاه دیگر به قیمت ۱ میلیون و صد هزار تومان می فروشید. تفاوت قیمت ۱۰۰ هزار تومانی در اینجا سود شماست. آربیتراژ بیت کوین هم به همین صورت است. با بررسی قیمت بیت کوین در صرافی های مختلف می توان صرافی هایی با پایین ترین و بالاترین قیمت پیدا کرد و سپس مقداری بیت کوین از صرافی با قیمت پایین خرید و بلافاصله آن را به صرافی با قیمت بالا فروخت. ممکن است این فرایند بسیار ساده و پر از سود به نظر برسد اما خطرات و ریسک های خودش را دارد.

انواع آربیتراژ

آربیتراژ ساده: زمانی که خرید و فروش یک ارز دیجیتال در بیش از یک صرافی صورت گیرد اصطلاحا آربیتراژ ساده است.

آربیتراژ سه جانبه: آربیتراژ سه جانبه یا مثلثی به دنبال اختلاف قیمت ۳ نوع ارز دیجیتال رخ می دهد. این نوع آربیتراژ زمانی ممکن می شود که یک ارز دیجیتال در بازاری بیش از حد ارزش داشته باشد اما در بازاری دیگر کم ارزش باشد. به عنوان مثال سه ارز دیجیتال تتر و بیت کوین و اتریوم را در نظر بگیرید و فرض کنید مقداری تتر خریداری کرده اید. سپس می توانید در ازای تتر مقداری بیت کوین خریداری کنید و پس از آن بیت کوین را با اتریوم مبادله می کنید. در نهایت اتریوم را با تتر مبادله می کنید. این مبادلات باید به صورتی باشند که با وجود پرداخت کارمزد مقداری سود خالص کسب شود.

آربیتراژ پوشش نرخ بهره: این نوع از آربیتراژ شامل چند مرحله است که تریدرها از طریق آن به یک سود بدون ریسک دست می یابند. این مراحل عبارت اند از: خرید یک قرارداد آتی- تبدیل ارز دیجیتال خریداری شده به یک ارز دیجیتال دیگر در همان صرافی- فروش ارز دیجیتال دوم در قبال تحويل آتی مبلغ معامله به ارز دیجیتال پايه اوليه- استفاده از قرارداد آتی برای بازپرداخت خرید اصلی.

مشکلات آربیتراژ بیت کوین

در آربیتراژ بیت کوین مسائل زیادی وجود دارد که می تواند مشکل ساز شود. اولین مورد کارمزد صرافی ها است که ممکن است گاهی آن قدر زیاد باشد که سود شما پس از انجام آربیتراژ صفر یا مقدار ناچیزی شود. حتی شاید در نهایت به جای سود ضرر کنید. مورد دیگر آن است که گاهی تراکنش های بیت کوین زمان زیادی برای تایید شدن نیاز دارند که پس از گذشتن این زمان ممکن است قیمت ها تغییر کرده باشند و نتوانید طبق برنامه پیش بروید. همچنین از آنجایی که فرصت آربیتراژ به صورت محدود در بازار ارزهای دیجیتال پیش می آید؛ در صورت وجود چنین فرصتی تریدرهای زیادی برای استفاده از این فرصت حجوم می آورند که موجب نابودی این فرصت می شود. مشکل دیگری که در زمینه آربیتراژ بیت کوین وجود دارد سایت های کلاهبرداری است که فرصت های مناسبی برای این کار نمایش می دهند بدون آن که در مورد کارمزد یا تاخیر تراکنش ها سخنی بگویند.

همانطور که گفته شد آربیتراژ بیت کوین فرایندی است که ریسک زیادی دارد و گاهی تبدیل به یک فرایند بسیار پیچیده می شود. فراموش نکنید که آربیتراژ نیازمند اطلاعات زیاد و تجربه کافی است پس بی گدار به آب نزنید.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *