پشتوانه بیت کوین چیست؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

این که بیت کوین چه پشتوانه ای دارد سوالی است که ذهن افراد بسیاری را مشغول کرده است. با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

سیستم پولی قدیمی

در گذشته پول و اسکناس فیزیکی موجود با طلا و یا نقره پشتیبانی می شد. استفاده از طلا برای پشتیبانی پول تا بعد از جنگ جهانی دوم هم ادامه داشت. در این میان بانک های مرکزی کشورها مجاز به خرید و فروش طلا بودند و این امر برای جلوگیری از تورم صورت می گرفت. به این ترتیب در گذشته یک دلار برابر با مقدار مشخصی از طلا بود. اما پس از دهه ۶۰ اوضاع تغییر کرد به صورتی که امروزه ارزی مانند دلار دیگر پشتوانه فیزیکی نداشته و مانند سایر ارزهای فیات تنها از ارتباط عرضه و تقاضا و ایمان مردم ارزش می گیرد و حفظ این ارزش تنها به دلیل ارتباط با دولت است.

نبود پشتوانه فیزیکی برای پول هم مزایایی به خود به همراه دارد و هم معایبی. یکی از معایب این مساله این است که در صورتی که یک دولت مدیریت قوی بر میزان چاپ پول نداشته باشد و بیشتر از حد لازم پول چاپ کند؛ توانایی خرید مردم بالا می رود و این سبب می شود که قیمت کالاها بیشتر شود. در حقیقت اگر چاپ پول به طور مناسبی کنترل نشود تورم به سرعت بالا می رود و ارز فیات سریعا ارزش خود را از دست می دهد.

اما یکی از مزایای نبود پشتوانه فیزیکی این است که کنترل این ارزها و پیشگیری از وقوع فاجعه راحت تر شده است.. عملکرد آمریکا در رکود اقتصادی سال ۲۰۰۸ این مساله را نشان می دهد. همچنین نبود نوسانات قیمت در ارزهای فیات موجب شده که این ارزها برای ذخیره سازی و اهداف تجاری مناسب باشند.

پشتوانه بیت کوین

ارزش بیت کوین به وسیله بازار تعیین می شود و به عبارتی بیت کوین پشتوانه فیزیکی ندارد. اما بیت کوین یک راه حل برای مقابله با تورم دارد که هاوینگ نامیده می شود. بیت کوین یک ارز دیجیتال مبتنی بر استخراج است که تعداد کل واحدهای آن محدود به ۲۱ میلیون عدد می باشد. این محدودیت تا حدی بیت کوین را به طلا شبیه کرده است. از این جهت که منابع طلا هم محدود بوده و به همین دلیل ارزش آن رفته رفته افزایش می یابد. بیت کوین هم به همین صورت است و اگر امکان استخراج بی نهایت بیت کوین وجود داشت به تدریج ارزش آن از بیت می رفت. اما هاوینگ به نصف شدن پاداش استخراج گفته می شود به این صورت که در ابتدای فعالیت بیت کوین پاداش استخراج برابر با ۵۰ بیت کوین بود. در سال ۲۰۱۲ اولین هاوینگ رخ داد و این مقدار به ۲۵ بیت کوین رسید. پس از آن دومین هاوینگ در سال ۲۰۱۶ این مقدار را به ۱۲.۵ بیت کوین کاهش داد. سومین هاوینگ در اردیبهشت ماه امسال بود که پاداش استخراج را به ۶.۲۵ بیت کوین رساند. همانطور که گفته شد در صورتی که یک دولت بیش از حد پول چاپ کند؛ ارزش آن پول سریعا کاهش می باید. اما در بیت کوین از آنجایی که سرعت عرضه واحدهای جدید به بازار در حال کاهش است؛ با تورم مقابله می شود.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *