نهنگ بیت کوین کیست و چه تاثیری روی بیت کوین دارد؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

نهنگ بیت کوین اصطلاحی است که به افرادی نسبت داده می شود که توانایی ایجاد نوسانات در قیمت بیت کوین را دارند. این که چطور این کار را انجام می دهند موضوعی است که در این مقاله قصد بررسی آن را داریم پس با ما همراه باشید.

نهنگ بیت کوین کیست؟

نهنگ بیت کوین به فردی گفته می شود که اطلاعات و دانش شدیدا بالایی درمورد بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال دارد و با مقدار زیاد بیت کوینی که در اختیار دارد می تواند حتی با کوچک ترین اقداماتش هم روی قیمت بیت کوین تاثیر بگذارد.

امروزه فردی که حداقل ۱۰۰۰ واحد بیت کوین دارد نهنگ خوانده می شود. اما این عدد کاملا بستگی به ترازوی سنجش آن دارد و به مرور زمان تغییر خواهد کرد. ممکن است چند سال دیگر این عدد به ۱۰۰ برسد. حتی عده ای بر این باور اند که روزی خواهد رسید که فردی که تنها ۰.۲۸ بیت کوین در اختیار دارد نهنگ بیت کوین به حساب می آید.

زمانی که نهنگ های بیت کوین اقدام به خرید یا فروش می کنند موجب می شود که افراد دیگر تحت تاثیر آن ها تصمیمات احساسی بگیرند. همچنین در زمان هایی که قیمت بیت کوین کاهش می یابد نهنگ ها اقدام به خرید بیت کوین بیشتر می کنند که بدین ترتیب سهم آن ها از تمام بیت کوین های استخراج شده افزایش می یابد. در حال حاضر مقدار بسیار زیادی (۴۰ درصد) از کل بیت کوین ها در اختیار نهنگ ها است.

انواع نهنگ بیت کوین

نهنگ بیت کوین درست مانند نهنگ واقعی دارای انواعی است که این انواع به شرح زیر اند:

  • نهنگ گمشده که فرد بسیار بد شانسی است که در آغاز فعالیت بیت کوین مقدار زیادی بیت کوین خریده اما به دلایل مختلفی از جمله گم کردن کلید خصوصی و… دیگر به آن دسترسی ندارد.
  • نهنگ تریدر که عموم این افراد از سال ۲۰۱۷ شروع به فعالیت کردند و در حقیقت تریدرهایی با نگاه بلند مدت اند. این نهنگ ها درست مانند سایر تریدرها در زمانی که قیمت بیت کوین کاهش می یابد اقدام به خرید آن می کنند. سپس در زمانی که به مبلغ آن نیاز داشته باشند می توانند مقداری بیت کوین بفروشند.
  • نهنگ های ماینر که افرادی هستند که در ابتدای فعالیت بیت کوین به استخراج بیت کوین می پرداختند.

معروف ترین نهنگ ها

تعداد نهنگ ها بسیار محدود است به صورتی که حتی از تعداد میلیونرهای بیت کوین هم کمتر است. بزرگ ترین و معروف ترین نهنگ بیت کوین خالق آن یعنی ساتوشی ناکاموتو است که صاحب ۱ میلیون بیت کوین یعنی بیش از ۴.۷۵ درصد از کل بیت کوین ها است. تایلر و کامرون وینکلواس برادران دو قلویی هستند که با طرح شکایتی علیه فیس بوک غرامت ۱۰۰ هزار بیت کوینی از آن دریافت کردند. بری سیلبرت نهنگ دیگری است که تا سال ۲۰۱۴ بیش از ۴۸ هزار بیت کوین در اختیار داشت. راجرور که به مسیح بیت کوین معروف است با وجود اینکه بیشتر با بیت کوین کش همراه است اما تا سال ۲۰۱۴ چهار صد هزار بیت کوین داشته است. نام افراد دیگری همچون برایان آرمسترانگ، متیو روژاک، چانگ پنگ ژائو، بروک پیرس، مایکل نووگراتز و تیم دراپر هم در لیست نهنگ های بیت کوین قرار می گیرد. همچنین برخی صرافی های آنلاین هم با توجه به سهمی که از بیت کوین های استخراج شده دارند جزو نهنگ های بیت کوین قرار می گیرند.

آنچه گفته شد خلاصه ای از نهنگ ها و عملکردشان در بازار بیت کوین بود. باید توجه داشت که اصطلاح نهنگ تنها مربوط به بیت کوین نمی شود و در بازار آلت کوین ها هم نهنگ ها حضور دارند. تعریفی که امروزه از نهنگ بیت کوین داریم ممکن است با گذشت سال ها دچار تغییراتی شود. همانطور که تا ۱۰ سال پیش حتی ۱۰ هزار بیت کوین چیز خاصی نبود اما امروزه ۱۰۰۰ بیت کوین شما را تبدیل به یک نهنگ می کند.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *