بلاکچین چیست؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

اگر شما هم در بازار ارزهای دیجیتال فعال هستید احتمالا نام بلاکچین به گوشتان خورده است. اما بلاکچین چیست؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

بلاکچین چیست؟

بلاکچین از دو کلمه بلاک و چین به معنای زنجیره تشکیل شده است و در کل به معنای زنجیره بلاکی است. اما در اینجا منظور زنجیره ای از اطلاعات دیجیتال می باشد. اگر بخواهیم به زبان خیلی ساده بلاکچین را تعریف کنیم می توانیم بگوییم که بلاکچین در واقع یک سیستم ثبت اطلاعات است به صورتی که این اطلاعات بیت تمامی اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می شود و بنابراین امکان هک یا دستکاری این اطلاعات وجود ندارد.

برای درک بهتر اینکه چگونه ممکن است این اطلاعات غیر قابل دستکاری یا حذف باشند فرض کنید بلاکچین یک صفحه کاغذ حاوی اطلاعات خاصی است. اکنون شما و چند نفر دیگر هر یک از این صفحه کاغذ عکس می گیرید و در تلفن همراهتان ذخیره می کنید. حالا اگر کسی اطلاعات این صفحه کاغذ را تغییر دهد و یا حذف کند دیگر نمی تواند مورد پذیرش قرار گیرد چرا که شما و چند نفر دیگر نسخه اصلی را دارید.

نحوه عملکرد بلاچین به این صورت است که نوعی خاصی از اطلاعات شامل تراکنش های یک ارز دیجیتال یا رای های یک انتخابات و… روی یک بلاک ثبت می شوند و بلاک ها هم به صورت زنجیره ای به یکدیگر متصل می شوند. به این دلیل است که این فناوری بلاکچین نام دارد.

انواع بلاکچین

بلاکچین عمومی: بلاکچین عمومی به بلاکچینی گفته می شود که محدودیتی برای ورود افراد ندارد و همه می توانند عضو آن شوند مانند بلاکچین بیت کوین. به این ترتیب اطلاعات ثبت شده در بلاکچین برای هر کسی قابل مشاهده است.

بلاکچین خصوصی: برای دسترسی به اطلاعات بلاکچین خصوصی بر خلاف بلاکچین عمومی نیاز به ثبت نام و سپس تایید شدن وجود دارد. بلاکچین خصوصی ممکن است مربوط به شرکتی خاص باشد و به همین دلیل لازم است که اطلاعات آن در دسترس عموم قرار نگیرد.

کاربرد بلاکچین

بلاکچین کاربردهای فراوانی در زندگی انسان ها دارد. همانطور که می دانید ارزهای دیجیتال از بلاکچین استفاده می کنند اما علاوه بر آن کاربرهای بسیار بیشتری برای بلاکچین وجود دارد. از آنجایی که اطلاعات ثبت شده در بلاکچین قابل دستکاری نیستند پس از این فناوری می توان برای جلوگیری از تقلب در بسیاری از زمینه ها استفاده کرد. به عنوان مثال بسیاری از افراد با دستکاری کیلومتر شمار خودروهای قدیمی آن ها را به عنوان خودرو جدید با قیمت بالاتر می فروشند. یک راهکار جدید برای این مشکل این است که از کیلومتر شمارهایی استفاده می شود که به اینترنت متصل می شوند و اطلاعات را در بلاکچین ثبت می کنند. همچنین می توان از بلاکچین برای برگزاری انتخابات یا رای گیری بدون تقلب استفاده کرد. به همین ترتیب بلاکچین در زمینه های مختلف دیگری مانند صنایع غذایی یا حساب داری و… می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

آنچه گفته شد تنها توضیح مختصر و ساده ای از بلاکچین بود. لازم است بدانید که این فناوری پیچیدگی مخصوص به خود را دارد و فهم مفاهیم مربوط به آن ممکن است به داشتن اطلاعات و دانش قبلی در این زمینه نیاز داشته باشد.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *