وام دهی با پشتوانه ارز دیجیتال چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

در چند سال اخیر که ارزهای دیجیتال گسترش زیادی پیدا کرده اند؛ امکان وام دهی با پشتوانه این ارزها فراهم شده است. اما وام دهی به این روش چگونه است و چه مزایایی دارد؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پایخ این سوالات را بیابیم.

وام دهی با پشتوانه ارز دیجیتال چیست؟

وام دهی با پشتوانه ارز دیجیتال فرایندی است که به افراد این امکان را می دهد که بدون نیاز به فروش ارز دیجیتالشان به پول نقد دسترسی پیدا کنند. این روش وام دهی به این صورت است که فردی که درخواست دریافت وام دارد به عنوان وثیقه ارز دیجیتال در اختیار وام دهنده قرار می دهد. به عنوان مثال وام دهنده مقداری بیت کوین از وام گیرنده دریافت می کند و ارز فیات به او وام می دهد. در نهایت هم پس از اینکه وام گیرنده اقساط وام خود را به طور کامل پرداخت کرد؛ ارز دیجیتالی که به عنوان وثیقه در اختیار وام دهنده قرار داده بود را پس می گیرد.

تفاوت وام دهی سنتی و وام دهی با پشتوانه ارز دیجیتال

وام دهی به روش سنتی تفاوت هایی با وام دهی با پشتوانه ارز دیجیتال دارد. اگر تا کنون اقدام به دریافت وام به صورت سنتی کرده باشید حتما می دانید که در این روش یک قرارداد بین وام دهنده و وام گیرنده توسط یک وکیل تنظیم می گردد. اما در وام هایی که پشتوانه ارز دیجیتال دارند دیگر نیازی به تنظیم قرارداد نیست اما یک تیم برای بررسی کارکرد وام و همچنین تهیه گزارش های روزانه وجود دارد. فرایند وام دهی با پشتوانه ارز دیجیتال نسبت به وام دهی سنتی راحت تر و کاربردی تر است چرا که دیگر نیازی به شرح تمامی جزئیات استفاده توسط وام گیرنده نیست و او می تواند وام دریافتی خود را در زمینه های مختلف صرف کند. همچنین در این روش از آنجایی که ارز دیجیتالی که وام دهنده دریافت می کند برای فروش به حراج گذاشته نمی شود پس مالیات های مربوط به آن حذف می شوند و وام گیرنده بهره کمتری پرداخت می کند.

مزایای وام دهی با پشتوانه ارز دیجیتال

وام دهندگان از طریق پلتفرم های مخصوص این کار می توانند به وام گیرندگان زیادی در سراسر جهان دسترسی داشته باشند. این وام دهندگان برای اینکه بتوانند اقدام به دادن وام کنند نیاز به هیچ گونه گواهی و… ندارند و به راحتی می توانند در این بستر حاضر شوند. همچنین وام دهندگان می توانند با ریسک کمتری وام دهند چرا که در این روش وام دهی بازپرداخت وام به صورت کامل دریافت می شود.

وام گیرندگان هم در صورت داشتن ارز دیجیتال کافی می توانند به راحتی با توجه به شرایط دریافت وام اقدام کنند و هیچ محدودیتی هم در میزان وام دریافتی وجود ندارد. البته که وام گیرنده تنها در صورتی که به مقدار کافی ارز دیجیتال داشته باشد و بتواند وثیقه کافی ارائه دهد می تواند وام دریافت کند. همچنین وام گیرنده نگرانی از بابت ارز دیجیتالش ندارد چرا که وام دهنده اجازه فروش آن را نداشته و در شرایطی که وام گیرنده توانایی بازپرداخت را نداشته باشد این ارز دیجیتال تنها نزد وام دهنده نگهداری می شود.

معایب وام دهی با پشتوانه ارز دیجیتال

وام دهی به این روش با وجود مزایای فراوان معایبی هم دارد. به عنوان مثال پلتفرم های وام دهی به صورت دولتی بیمه نشده اند. همچنین با توجه به نوسانات شدید ارزهای دیجیتال ارزش وثیقه وام گیرنده باید در محدوده خاصی بماند پس وام گیرنده باید بتواند در صورت سقوط ارزش دارایی اش نقدینگی تامین کند تا وام دهنده ضرر نکند. علاوه بر آن از آنجایی که در این روش وام دهی از قراردادهای هوشمند استفاده می شود؛ وجود یک باگ می تواند موجب حمله هکرها شود. یکی دیگر از معایب این نوع وام دهی این است که امکان نوسانات نرخ بهره وجود دارد.

پلتفرم های وام دهی با پشتوانه ارز دیجیتال

پلتفرم های زیادی برا وام دهی به این روش وجود دارد؛ از جمله:

Compound

Celsius

BlockFi

NEXO

SALT

Lendroid

ETHLend

Unchained Capital

YouHodler

CoinLoan

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *