ICO (عرضه اولیه کوین) چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

ICO یا عرضه اولیه سکه فرایندی است که طی آن ارزهای دیجیتال جدید اقدام به جذب سرمایه اولیه می کنند. در این مقاله قصد داریم ICO را بررسی کنیم.

ICO چیست؟

ICO مخفف عبارت Initial Coin Offering  است. همانطور که گفته شد ICO فرایند جذب سرمایه اولیه است. طی این فرایند پروژه ها توکن ارز دیجیتال خود را به سرمایه گذاران می فروشند و در ازای آن مقداری بیت کوین یا اتریوم دریافت می کنند. از آنجایی که اتریوم پلتفرمی برای ارائه عرضه اولیه در اختیار می گذارد بسیاری از افراد از آن استفاده می کنند و از بلاکچین اتریوم هم برای ارز دیجیتالشان استفاده می کنند. کوین هایی مانند ترون، EOS و BNB در حقیقت به همین طریق شروع به کار کردند یعنی روی بلاکچین اتریوم ایجاد شدند و پس از اینکه سرمایه کافی جذب کردند بلاکچین خودشان را تشکیل داند.

علت جذابیت ICO

علت جذابیت ICO ها این است که در آن ها توکن ها با قیمت پایین تری نسبت به عرضه عمومی به فروش می رسند و در نتیجه فرصت خیلی خوبی برای خرید توکن هستند. البته این تنها در صورتی است که ارز دیجیتال مورد نظر به خوبی عمل کند و بتواند انتظارات سرمایه گذاران را برآورده کند. در غیر این صورت نه تنها پس از عرضه عمومی افزایش قیمت ندارد بلکه حتی قیمت آن ها کاهش هم می یابد. در ICO ها باید به مدت زمان جذب سرمایه اولیه هم توجه داشت چرا که جذب این سرمایه تنها برای مدت زمان محدودی ممکن است و پس از آن خرید توکن تنها از صرافی ممکن است. البته ممکن است عرضه عمومی توکن زودتر از زمان تعیین شده رخ دهد که در این صورت فرصت سرمایه گذاری از دست می رود.

موفقیت یا شکست ICO ها

در انتخاب ICO برای سرمایه گذاری باید دقت زیادی به خرج داد چرا که هم امکان موفقیت و سود زیاد در آن ها وجود دارد و هم امکان شکست و ضرر. به عنوان مثال اتریوم در ابتدا با قیمت ۰.۰۰۰۵ بیت کوین فروخته می شود اما امروزه به دومین ارز دیجیتال بزرگ در جهان تبدیل شده و با سود ۱۰۰۰۰ درصدی خود امروزه ۰.۰۵ بیت کوین ارزش دارد. همچنین توکن Augur هم که در ابتدا با قیمت ۰.۰۰۵  بیت کوین فروخته می شد امروزه به ۰.۰۱  بیت کوین رسیده است. اما ICO های فراوانی هم وجود دارند که شکست خورده اند به طوری که یک موسسه آماری اعلام کرده که ۴۶ درصد از ICO ها در سال ۲۰۱۷ با شکست رو به رو بودند. همچنین تعداد بسیار زیادی از ICO ها تنها با هدف کلاهبرداری ارائه شده اند و برخی از آن ها حتی موفق به دزدیدن میلیون ها دلار سرمایه شده اند. بنابراین هنگام انتخاب ICO باید دقت زیادی به خرج داد. یک راه مناسب مطالعه وایت پیپر مربوط به ارز دیجیتال مورد نظر است. وایت پیپرها را در یک مقاله جداگانه به طور کامل توضیح داده ایم که در صورت نیاز می توانید از آن بهره ببرید.

ویژگی های ICO های جعلی

همانطور که گفته شد بسیاری از ICO ها کلاهبرداری اند پس شاید با دانستن ویژگی های آن ها بتوان از افتادن در دامشان جلوگیری کرد. برخی از ویژگی های یک ICO جعلی به شرح زیر است:

  • تیم توسعه دهنده گمنام یا شناخته نشده
  • نبود کیف پول شخص ثالث برای نگهداری سرمایه جذب شده و دریافت سرمایه به صورت مستقیم توسط صاحبان پروژه
  • اهداف مبهم و غیر واقعی
  • نبود برنامه دقیق
  • شفاف نبودن

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *