کیف پول چند امضایی چیست؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

همانطور که برای نگهداری پول فیزیکی یا همان اسکناس به کیف پول نیاز است برای نگهداری ارز دیجیتال هم از کیف پول دیجیتال استفاده می شود. یک نوع از کیف پول های دیجیتال کیف پول چند امضایی است که امکان دسترسی به کیف پول را برای دو یا چند کاربر فراهم می کند. با ما در این مقاله همراه باشید تا با این نوع کیف پول آشنا شویم.

کیف پول چند امضایی چیست؟

برای درک بهتر کیف پول چند امضایی خوب است ابتدا کیف پول تک امضایی را معرفی کنیم. کیف پول تک امضایی درست مانند یک صندوق با یک قفل است و هر کسی که آن قفل را در دست داشته باشد می تواند در صندوق را باز کند. در کیف پول تک امضایی هم تنها با استفاده از یک امضا می توان به دارایی درون آن دسترسی پیدا کرد.

اما کیف پول چند امضایی مانند صندوقی است که دو یا چند کلید دارد. بنابراین برای باز کردن در صندوق لازم است که همه کلیدها برای باز کردن همه قفل ها استفاده شوند. نتیجه می شود که برای دسترسی به دارایی درون کیف پول های چند امضایی به همه امضاها نیاز است و در صورتی که یکی از افراد رضایت نداشته باشد نمی توان به کیف پول دسترسی داشت.

کیف پول چند امضایی می تواند یک گزینه مناسب برای تجارت و شرکت ها باشد. چرا که ذخیره دارایی دیجیتال شرکت ها در یک کیف پول تک امضایی که کلید خصوصی آن در دست یک نفر یا یک گروه است چندان منطقی نیست. اما استفاده از کیف پول چند امضایی در اینجا کاربرد مناسبی دارد و علاوه بر آن موجب تامین امنیت هم می شود. کیف پول های چند امضایی می توانند تنظیمات متفاوتی داشته باشند که این تنظیمات ترکیبات متفاوتی از کلید را نیاز دارد. به عنوان مثال ۲ از ۲ یا ۳ از ۴ و… متداول ترین این ترکیب ها ۲ از ۳ می باشد که به این معناست که برای دسترسی به کیف پولی که ۳ امضا دارد تنها به دو امضا نیاز است.  لازم به ذکر است که استفاده از کیف پول چند امضایی ۲ از ۲ ممکن است کمی خطرناک باشد. چرا که دسترسی به چنین کیف پولی فقط با هر دو امضا ممکن است. حال اگر یکی از این امضاها گم شود دیگر دسترسی به کیف پول ممکن نخواهد بود. بنابراین می توان گفت آدرس های ۲ از ۳ خطر کمتری دارند.

کیف پول های چند امضایی

تعدادی از کیف پول های دیجیتال هستند که امکان ایجاد کیف پول چند امضایی را به کاربران می دهند. تعدادی از این کیف پول ها عبارت اند از:

  • Armory
  • CarbonWallet
  • Copay
  • Bitgo
  • Blocktrail
  • GreenAddress
  • Casa, Electrum
  • Xapo
  • Coinkite

مزایا و معایب کیف پول چند امضایی

کیف پول های چند امضایی مزایا و معایب خاص خود را دارند. همانطور که گفته شد در این کیف پول ها از دو یا چند امضا استفاده می شود که این موضوع امنیت این کیف پول ها را به طور محسوسی افزایش داده است. البته نباید فراموش کرد که برای ایجاد کیف پول چند امضایی برخورداری از دانش فنی نیاز است و در غیر این صورت باید به یک شخص ثالث اعتماد کرد. همچنین در صورت ایجاد یک مشکل یا اشتباه ممکن است پیدا کردن منابع قانونی دشوار شود.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *