متن باز در ارزهای دیجیتال به چه معناست؟

زمان مطالعه: 2 دقیقه
0
(0)

شاید شما هم اصطلاح متن باز یا اوپن سورس را در مورد برخی از ارزهای دیجیتال شنیده باشید. اما این اصطلاح به چه معناست؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

فناوری متن باز چیست؟

در ابتدا لازم است بگوییم که متن باز تنها مربوط به ارزهای دیجیتال نمی شود و این ویژگی در بسیاری از نرم افزارها و… وجود دارد. متن باز به معنی در دسترس عموم بودن است و شامل هر چیزی می شود که در دسترس همه بوده و استفاده از آن آزاد است. نرم افزارهای متن باز به طور معمول برای یک محصول مشترک تولید می شوند و سپس به طور آزادانه به اشتراک گذاشته می شود و به این ترتیب افراد از آن ها استفاده می کنند. نرم افزارهای اوپن سورس توسط نهاد یا شرکت خاصی کنترل نمی شوند.

ارزهای دیجیتال متن باز

متن باز بودن در مورد ارزهای دیجیتال فراوانی شنیده می شود؛ از جمله اتریوم یا بیت کوین و… . متن باز بودن در این ارزها بدان معناست که کدهای آن ها برای عموم قابل مشاهده اند. به همین دلیل است که ارزهای دیجیتال متن باز از شفافیت بالایی برخوردارند. در مورد ارز دیجیتالی مانند بیت کوین می توان گفت که به دلیل شفافیت همه کاربران از نحوه ساز و کار آن مطلع اند و بنابراین در صورتی که یکی از کاربران عملی بر خلاف این ساز و کار انجام دهد؛ سرویس دهنده های شبکه آن را نمی پذیرند و تایید نمی کنند. همچنین چون بیت کوین متن باز است پس هر کسی که بخواهد می تواند آن را اصلاح کند. حال اگر یکی از کاربران مشکلی را در کد بیت کوین پیدا کند و آن را اصلاح کند؛ در صورتی که بیش از ۵۰ درصد کاربران با این اصلاح موافق باشند؛ تغییرات ذکر شده روی شبکه اعمال می شود.

مزایای فناوری متن باز

متن باز بودن مزایای زیادی برای ارزهای دیجیتال به همراه دارد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • با وجود ویژگی متن باز بودن همه کاربران این امکان را دارند که در توسعه زیرساخت های ارز دیجیتال شرکت کنند. همچنین امکان ایجاد هارد فورک در این ارزها وجود دارد؛ به عنوان مثال تا کنون بیت کوین حدود ۱۰ هزار فورک ایجاد کرده است و هر فرد هم این قابلیت دارد دارد که نسخه متفاوتی از آن را ایجاد کند.
  • متن باز بودن موجب پراکندگی قدرت می شود که این موضوع امنیت را بهبود می بخشد. همچنین با وجود متن باز بودن احتمال وجود نواقص کاهش می یابد چرا که حتی اگر نقصی هم وجود داشته باشد؛ سریعا توسط کاربران برطرف می شود.
  • کاربران یک ارز دیجیتال متن باز مانند بیت کوین می توانند به صورت رایگان نرم افزار متن باز آن را دانلود کرده و در ادامه فعالیت آن مشارکت کنند.
  • تعاملات در شبکه های متن باز در حال افزایش است؛ این در حالی است در که شبکه های متن بسته چنین شرایطی وجود ندارد. به عنوان مثال در اتریوم هر کسی می تواند با استفاده از یک زبان برنامه نویسی سفارشی و استانداردهای یکپارچه به ساخت قراردادهای هوشمند و یا برنامه های غیر متمرکز بپردازد که در شبکه با یکدیگر ادغام شوند. به این ترتیب نرم افزارهای غیر متمرکز موجب برقرار تعامل در شبکه می شوند.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *