طرح پانزی چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

اگر در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت می کنید احتمالا نام طرح پانزی به گوشتان خورده است. طرح پانزی مربوط به یک نوع کلاهبرداری است که البته فقط به ارزهای دیجیتال مربوط نمی شود. با ما در این مقاله همراه باشید تا این کلاهبرداری را مورد بررسی قرار دهیم.

چارلز پانزی

نام طرح پانزی از چارلز پانزی گرفته شده است. او در دهه ۱۹۲۰ میلادی موفق شد بیش از ۲۰ میلیون دلار کلاهبرداری کند. اما چگونه؟ او اقدام به فروش کوپن های تخفیفی اداره پست با سود ۵۰ درصد در ۴۵ روز یا ۱۰۰ درصد در ۹۰ روز کرد. در ابتدای کارش برای جذب سرمایه گذاران جدید از پول آن ها برای پرداخت به سرمایه گذاران قدیمی استفاده می کرد تا اعتماد مردم را جلب کند.

طرح پانزی در دنیای ارزهای دیجیتال

پس از معرفی بیت کوین و افزایش محبوبیت چشم گیرش، ارزهای دیجیتال دیگری هم راه اندازی شدند که تعدادی از آن ها چیزی جز یک طرح پانزی نبودند. یکی از این ارزها وان کوین بود که از همان ابتدا با این ادعا که قاتل بیت کوین خواهد بود شروع به کار کرد. اما پس از مدتی روجا ایگناتووا و برادرش که صاحبان این ارز بودند با تمام سرمایه ای که جذب کرده بودند فرار کردند. همانطور که به نظر می رسد، طرح پانزی در ارزهای دیجیتال هم مانند طرح پانزی که چارلز پانزی اجرا کرد است. در ابتدا با پیشنهاد سودهای نجومی افرادی را جذب می کنند و تا مدتی با استفاده از سرمایه افراد جدید سودها را پرداخت هم می کنند. اما پس از مدتی که دیگر سرمایه گذار جدید وارد نشد طراح پانزی با سرمایه مردم ناپدید می شود.

ویژگی های طرح پانزی

طرح پانزی ویژگی هایی دارد که با دانستن آن ها می توانید از سرمایه گذاری در ارزها با این ویژگی ها خودداری کنید تا سرتان کلاه نرود.

اولین و بزرگ ترین ویژگی طرح پانزی سود های نجومی است. اگر جایی پیشنهاد سود ۳۰ درصد در یک ماه یا حتی بیشتر را دیدید مطمعن باشید که یک طرح پانزی است. هیچ سرمایه گذاری تا این حد سود نمی دهد و این سودهای نجومی غیرمنطقی و نشدنی هستند.

ویژگی دیگر این است که هیچوقت طراح پانزی به مردم توضیح نمی دهد که این سودهای نجومی چگونه به دست می آید و در حقیقت نوع فعالیت مشخص نمی شود. البته احتمالا طراح به اطلاع سرمایه گذاران می رساند که مثلا سرمایه آن ها در ارزهای دیجیتال قرار خواهد گرفت ولی اطلاعات بیشتری از مدیریت ریسک و… در اختیارشان نمی گذارد.

همچنین از آنجایی که طراح پانزی یک کلاهبردار است و نمی خواهد پس از فرار توسط پلیس شناخته شود هویت او ناشناس خواهد ماند. حتی طراح پانزی اطلاعات تماس یا آدرس معتبری هم در اختیارتان نخواهد گذاشت.

همیشه حواستان باشد که کسی که پیشنهاد طرحی را به شما می دهد مجوز دارد یا نه. طرح های پانزی معمولا مجوز ندارد البته طراح هایی هستند که آنقدر در کارشان ماهرند که حتی سیستم قانونی را فریب می دهند. همچنین از آنجایی که مجوز برای این طرح ها وجود ندارد دریاف وجه هم از درگاه های غیر قانونی صورت می گیرد یا توسط ارزهایی مانند بیت کوین و اتریوم انجام می شود.

یک مثال

همانطور که گفتیم وان کوین ارز دیجیتالی بود که تنها به دنبال کلاهبرداری بود. اما وان کوین تنها مورد در این زمینه نیست و ارز دیجیتال بیت کانکت هم یک طرح پانزی بود که پس از بررسی هایی که صورت گرفت به ماهیت آن پی برده شد و به صورت ناگهانی ارزش آن از ۴۰۰ دلار به ۷ دلار رسید. گرچه امروزه حتی ۷ دلار هم ارزش ندارد و قیمت آن صفر شده و به عبارتی یک ارز مرده است.

امروزه طرح های پانزی در حال گسترش اند اما خوشبختانه با توجه به نکاتی که گفته شد تشخیص یک طرح پانزی کار دشواری نیست و تنها با دانستن ویژگی های آن می توان از افتادن به دام طراحان پانزی جلوگیری کرد.

 

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *