ساتوشی چیست؟

زمان مطالعه: 3 دقیقه
0
(0)

اگر شما هم با بیت کوین آشنا باشید؛ حتما کلمه ساتوشی را شنیده اید. اما این کلمه به چه معناست؟ با ما در این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را بیابیم.

ساتوشی چیست؟

در همه کشورهای جهان از ارز فیات برای داد و ستد استفاده می شود. به عنوان مثال در آمریکا از دلار آمریکا استفاده می شود که هر دلار به واحدهای کوچک تری به نام سنت تقسیم می شود. در ایران هم واحد پول تومان است که همانطور که می دانید از واحدهای کوچک تری یعنی ریال تشکیل شده است و هر ۱۰ ریال برابر با ۱ تومان می شود. با وجود این که بیت کوین هنوز پول رسمی هیچ کشوری نیست؛ اما درست مانند ارزهای فیات به قسمت های کوچک تری تقسیم می شود که هر یک از این قسمت ها ساتوشی نام دارد.

هر بیت کوین چند ساتوشی است؟

اگر هر تومان را به ۱۰ قسمت تقسیم کنیم؛ هر قسمت آن یک ریال می شود. همچنین اگر هر دلار را به ۱۰۰ قسمت تقسیم کنیم؛ هر قسمت آن یک سنت می شود. به این ترتیب هر ریال ۰.۱ تومان و هر سنت ۰.۰۱ دلار است. اما اگر هر بیت کوین را به ۱۰ میلیون قسمت تقسیم کنیم به هر قسمت ساتوشی می گویند. یعنی هر ساتوشی ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱  یک بیت کوین است.

چرا از واحد ساتوشی بیشتر از بیت کوین استفاده می شود؟

در ابتدای معرفی بیت کوین که ارزش آن بسیار کم بود؛ هر کس به راحتی می توانست تعداد زیادی بیت کوین خریده و یا استخراج کند. این مربوط به شرایطی می شود که قیمت هر بیت کوین تنها چند سنت بود. اما به مرور زمان قیمت بیت کوین به شدت بالا رفت به صورتی که مدتی پیش قیمت هر بیت کوین از مرز ۲۰ هزار دلار هم گذشت. بنابراین امروزه بیشتر از واحد ساتوشی استفاده می شود؛ چرا که در صورت استفاده از واحد بیت کوین برای تبدیل آن به دلار مجبور به استفاده از اعداد اعشاری هستیم. به عنوان مثال با ۰.۰۰۰۸۱۴۵۲ بیت کوین رو به رو هستیم که مشخص است در اینجا استفاده از واحد ساتوشی آسان تر است چرا که به جای استفاده از یک عدد اعشاری بسیار کوچک ما را به ۸۱۴۵۲ ساتوشی می رساند.

واحدهای رسمی بیت کوین

در ابتدا واحد کوچک تر بیت کوین تنها ساتوشی بود. اما در سال ۲۰۱۵ به دلیل تحت استاندارد سازی ISO 4217 واحدهای دیگری هم برای بیت کوین تعریف شدند که این واحدها عبارت اند از:

1 BTC = 1,000 mBTC (millibitcoin)

1 BTC = 1,000,000 μBTC (microbitcoin)

1 BTC = 100,000,000 Satoshis

1 mBTC = 100,000 Satoshis

1 μBTC = 100 Satoshis

تبدیل ساتوشی به بیت کوین و سایر ارزها

تبدیل بیت کوین به ساتوشی و ساتوشی به بیت کوین با انجام محاسبات ممکن است. البته باید توجه داشت که این محاسبات باید با دقت بسیار زیادی انجام شود چرا که در صورت وقوع اشتباه مبلغ معاملات هم به اشتباه وارد شده و ممکن است مبالغ زیادی از دست برود.

برای تبدیل ساتوشی به ارزهایی مانند دلار یا یورو و… می توان از ابزارهای مخصوص این کار استفاده کرد که یکی از این ابزارها سایت btcsatoshi.com که استفاده از آن رایگان است. امکان تبدیل ساتوشی به تومان هم وجود دارد که یکی از راه ها برای این منظور این است که کلمه Bitcoin را در گوگل جست و جو کنیم و سپس در لیست اولیه پیشنهادهای گوگل قیمت لحظه ای و به روزرسانی شده بیت کوین و معادل ریالی آن را دریافت کنیم.

امتیاز دهی به این مقاله

روی ستاره مورد نظر برای امتیاز کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد آرا : 0

هنوز امتیازی نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *